Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Magyar érettségin hogyan kell...

Magyar érettségin hogyan kell műelemzést írni?

Figyelt kérdés
Baromi rossz vagyok esszé írásból, műelemzésből megpláne.

2019. márc. 9. 12:07
 1/6 anonim ***** válasza:
Figyelj, ha magyartanárod nem készíti fel erre az osztályt lépésről lépésre, akkor nagyon sz.r helyzetben vagy. Erre nem lehet itt így három sorban receptet adni. Ha a google-ba beírod, hogy verselemzés lépései, kiad egy csomó oldalt jó ötletekkel, de ha az egész órán nincs jól előkészítve, azzal is szenvedni fogsz. Van pl. nálatok olyan, hogy közösen elemeztek verset? Megnéztek mintaelemzéseket? Megbeszélitek a verselemzés lépéseit? Ad ki a tanár gyakorló feladatot, amit minden egyes tanuló részére először érdemjegy nélkül szövegesen értékel? Írtok rövidebb elemző dolgozatokat gyakorlásként? Írtok verselemző esszéket? Megbeszéltek közösen pár korábbi érettségi feladatot? Ha a kérdések többségére "nem" a válasz, akkor bajban vagy, és osztályszinten kellene megkérni a tanárt, hogy legyen kedves gyakoroltatni.
2019. márc. 9. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Hát akkor úgy értzem elég szerencsétlen vagyok. :(

Egy esszét pl. Hogy kell elkezdeni, mi legyen a bevezető mondat? "Xy ezt és ezt írta" vagy hogy?

2019. márc. 9. 19:02
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
Ok, bevezetés és befejezés a legnehezebb! Bevezetésben legjobb, ha el tudod helyezni a művet a korban, tudsz valamit esetleg az uralkodó stílusról. Ha ismered a költőt, az életművében is elhelyezheted a művet. De: a legfontosabb, hogy a bevezetésben utalsz arra, hogy milyen szempontból fogod elemezni a művet, kicsit előre vetíted, mi lesz a tárgyalásban. A tárgyalásban érdemes kitérni a műfajra, valamint a cím és a tartalom viszonyára. Ezt követően a mű szerkezeti egységeire, értékrendszerére. Ha versről van szó, és találsz költői képeket, ellentéteket, írj ezekről is, valamint a verselésről. Alapszabály, hogy ha nem rímel, akkor vagy időmértékes, vagy szabad vers. Ha a formája kötöttebb, és régebbi a vers, inkább az időmértékes játszik. Ha rímel, akkor ütemhangsúlyos, és a rímelést leírhatod, pl. keresztrím, párrím, stb. A befejezésbűven célszerű összegezni a legfontosabb megállapításaidat. Kezdd úgy, hogy "Összességében", "Láthattuk...", stb. Ezt követően kitérhetsz arra, hogy látsz-e hasonlóságot a mű és más művek között. Pl. "Érdekes, hogy 100 évvel később XY hasonló témát ábrázol ... című művében." Kicsit kisiskolás azt írni, hogy neked tetszett-e vagy sem ez a mű, ezt felejtsd el! Inkább azt írd, hogy mi lehet a mű üzenete a befogadó számára, mit üzen, neked mit mond, milyen problémát tár fel, stb.
2019. márc. 9. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen, ez sokat segítet!

Még egy kérdésem lenne ha nem haragszol. Tudom , hogy leírtad, hogy miről szóljon kb. a bevezetés...de sokat segíten hogy hogy kezdjem el az első mondatot?

Ez hülyen hangozhat, de számomra ez jelenti a legnagyobb nehézséget.


Törinél is ez jelentette a legnagyobb nehézséget,de ott mostmár szerencsére nagyjából rájöttem a "titkára" :D

2019. márc. 9. 20:43
 5/6 anonim ***** válasza:
100%
Magyar érettségin lesz egy feladat a műhöz. Ezt fogalmazd az első mondatba úgy, hogy "Elemzésemben szeretném bemutatni azt, hogy..." vagy "XY ... című művének központi témája a ..., elemzésemben / fogalmazásomban / a továbbiakban arra szeretnék rávilágítani, hogy..."
2019. márc. 9. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm! Ment a zöldkéz, tényleg nagyon sokat segítettél!
2019. márc. 10. 09:16

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!