Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Milyen alkalmazott/elméleti...

Milyen alkalmazott/elméleti nyelvészként vagy fordítóként dolgozni?

Figyelt kérdés

Továbbtanulással kapcsolatban a nyelvészet és a fordítás jött fel, mint két irány. Leginkább az érdekelne, hogy miként tudnék egy fordítót vagy alkalmazott/elméleti nyelvészt elképzelni a mindennapi életben? Hol dolgozik? Bejár valamilyen munkahelyre vagy otthonról végzi a munkáját? Egy nyelvésznek ki mondja meg, hogy mivel foglalkozzon éppen? Hol tud elhelyezkedni, hol keresik? És egy fordítót?

Bár érdekel mindkét irány és imádok nyelvekkel foglalkozni, zavar, hogy nem igazán tudom elképzelni hogyan telnek ezzel a foglalkozással a mindennapok, és ez megnehezíti a döntést is.



2018. szept. 5. 20:16
 1/4 anonim ***** válasza:
Sajnos érdemben nem tudok okosat mondani, de én is éppen így vagyok, ahogy te! Jó, hogy vannak még "sorstársaim", és nem csak én vagyok egy kicsit elveszve...:)
2018. szept. 5. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim válasza:
100%

A fordítói részre könnyebb válaszolni: léteznek fordítóirodák ahol el tudnak helyezkedni, de van olyan is, aki magánszemélyként fordít. A fordítás egyetemi képzésben fordító/tolmács szakirányként van megjelölve, többnyire mesterképzésben, 2 idegen nyelvvel. Ajánlott így idegennyelv szakra menni alapképzésben, bizonyos egyetemeken van már az alapképzésen fordító/tolmács specializáció is, ami felkészít a mesterképzésre. Fordítóként (magánszemélyként) igazából a fordítást ott végzed el, ahol szeretnéd, nem vagy helyhez kötve. Fordítóirodákban nem tudom, hogyan működik a rendszer. Tolmácsokat alkalmaznak cégek, szervezetek, nagykövetségek is. Fordítóként és tolmácsként is specializálódhatsz, mondjuk jogi szövegekre, egyes tudományágak szakszövegeire, szépirodalomra, gyakorlatilag bármire, amit fordítani lehet (és van rá igény).


A nyelvészet ennél komplexebb választ igényelne, amire nem biztos, hogy itt van lehetőség. Maga a nyelvészet egy hihetetlenül tág fogalom, a nyelvtudomány rengeteg tudományágat foglal magába mind az alkalmazott, mind az elméleti nyelvészeten belül. Általánosságban elmondható, hogy a nyelvészek kutatói/oktatói munkát végeznek elsősorban. Elvégzik az alap-, mesterképzést, majd végül a doktori képzést, ami alatt/után elhelyezkedhetnek oktatóként valamelyik egyetemen. Kutatásokban is részt vehetnek, már ha erre van lehetőség. Persze vannak más opciók is, szakiránytól függően (főleg az alkalmazott nyelvészeten belül): az igazságügyi nyelvészek pl. jogi, bűnügyi esetekben vesznek részt mint szakértő, megvizsgálják a nyelvi adatokat, amelyekről szakvéleményt mondanak; a megfelelő ismeretekkel rendelkező nyelvészek marketingszövegek konstruálásával foglalkoznak, szlogeneket találnak ki, a nyelvi és nem nyelvi jelekkel játszanak, hogy egy cég marketingje sikeres legyen; nyelvi tanácsadás, nyelvi oktatás (pl. nyelvjárások, akcentusok megtanítása színészeknek, angolul 'dialect coach'); számítógépes nyelvészek lényegesen eltérő jellegű, informatikai cégeknél dolgoznak, nagyon speciális képzésben részesülnek. És még bővíthető a lista.


Az elméleti nyelvészet szinte kizárólag oktatói, kutatói munkát enged meg. Igazából ritka az, hogy valahova 'nyelvészt' keresnek. ugyan hasznosítható a tudásu(n)k, de ez főleg elméleti tudást jelent. A gyakorlatban ez közvetetten mutatkozik meg. Sok idegennyelv szakos nyelvész egyébként nyelvtanárként is dolgozik, mivel nyelvészként nem tud elhelyezkedni mondjuk egy egyetemnél, vagy nem megfelelő a fizetése.


Ez egy egyáltalán nem minden igényt kimerítő válasz a kérdéseidre, és biztosan kihagytam nagyon sok mindent. Sajnos nehéz kérdések ezek, lehetetlen mindent leírni a nyelvészet alkalmazhatóságáról itt. Én azt ajánlom, tájékozódj még a témában, keress meg nyelvészeket, egyetemi tanárokat e-mailben, olvass fórumokat. Nagyon sok a lehetőség, de többnyire közvetett módon alkalmazható a nyelvészeti tudás. Mint mondtam, ez egy erősen elméleti jellegű dolog, amelyet nem értékel a 21. századi társadalom, ahol a gyakorlatias tudás dominálja a munkaerőpiacot.


Azért remélem, valamilyen szinten segített a válaszom!


Üdv,

Egy nyelvészet szakirányos egyetemi hallgató

2019. febr. 27. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Nem tudom, mennyire aktuális még a téma, de én az alkalmazott nyelvészetet választottam szakterületemnek: azon belül kifejezetten a klinikai és az igazságügyi nyelvészet érdekel.
2021. jan. 18. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Utolsó, az igazságügyi nyelvészetben hatalmas potenciál van, nagyon jó választás! Én utólag már bánom, hogy nem kifejezetten arra szakosodtam. (Túl sok érdekes területe van a nyelvészetnek és elterelődtem.) Viszont nagyon jó olvasni, hogy mást is foglalkoztat ez a téma. Sok sikert kívánok hozzá!:)
2021. nov. 6. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!