Hogyan lehet a leghatekonyabban keszulni az emelt tortenelem erettsegire?
Talaltam neten egy olyan PDF-et, melyben a tortenelem emelt szintű,irasbeli erettsegi kovetelmenyei vannak, azonban 2017 van feltuntetve. Vagyis az, hogy ervenyes 2017 majusi vizsgaidoszaktol.Egeszen pontosan erre gondolok, ha lejjebb mentek akkor a temakorok is ott lesznek feltuntetve: [link]
szoval szerintetek ha az emelt es kozepszintet ez alapjan tanulom meg akkor az mar elegseges az irasbelire? Illetve a szobelire hogy tudok keszulni ha a teteleket csak telen hozzak nyilvanossagra?
Ez a 2017-től érvényben lévő követelmény, tehát elvileg elég, de azért nem árt hozzáolvasni, kiegészíteni plusz információkkal, mert minél szélesebb körű valaki tudása tanárok annál jobban értékelik és annál több pontot adnak. (Tapasztalat)
A szóbeli és írásbeli témakörök között átfedések vannak, amit alaposan megtanulsz írásbelire, az szóbelin is könnyebben fog menni. Téltől májusig van annyi idő, hogy kidolgozd őket (főleg ha ezt az időt megfelelően osztod be, (pl. 1 hét alatt 2-3 tétel) de az sem hátrány ha elkéred másoktól, akik korábban érettségiztek.
Egy-két tanácsom a készüléssel kapcsolatban:
I. Készülés az írásbelire
1. Az elméleti ismeretek elsajátítása, felfrissítése. A linkelt dokumentum 8–13. oldalán található, számon kérhető témakörökhöz tartozó elméleti ismereteket elsajátíthatod tankönyvekből és/vagy érettségire felkészítő kiadványokból.
2. Gyakorlás. A gyakorlás során korábbi évek érettségi feladatlapjait kell megoldogatnod. Ezáltal megismered a különböző feladattípusokat, s hozzászoksz a megoldási mechanizmusukhoz, az atlaszhasználathoz stb. Mindezeken túl pedig természetesen az elméleti ismereteid is bővülnek.
Az írásbeli feladatlap két részre oszlik. Az első részben ún. rövid választ igénylő feladatokat kell megoldanod. Ennek során a középiskolai történelematlaszodat nem használhatod.
A második részben három esszét kell írnod. Egy rövid, egyetemes történelemmel foglalkozó esszét; egy hosszú, a magyar történelemre vonatkozó esszét; valamint egy ún. komplex esszét: ebben a típusban vagy egy korszakokon átnyúló esszét, vagy egy összehasonlító esszét kell alkotnod. Fontos, hogy e második részben már használhatod az atlaszt.
Az esszéírás szempontjaival is elengedhetetlen tisztában lenned, hiszen azok mentén kell megalkotnod fogalmazásodat, amelyet aztán ugyancsak azok alapján javít s értékel a tanár. E szempontok – jelen esetben nagyon vázlatosan – a következők:
1. Feladatmegértés: arról írj, amit a feladat kijelöl számodra, attól egy kicsit se térj el; végig azon kérdések megválaszolására törekedj, amelyeket elvár a feladat megfogalmazása.
2. Tájékozódás térben és időben: helyezd el "földrajzilag" és az idő dimenziójában az esszét.
3. Kommunikáció, a szaknyelv alkalmazása: nyelvhelyesség, helyesírás, szerkezeti felépítés, tagolás stb. legyen rendben; használd helyesen a témához tartozó szakszavakat, fogalmakat.
4. Ismeretszerzés, a források használata, az eseményeket alakító tényezők feltárása, kritikai és problémaközpontú gondolkodás:
Itt egyrészt az a lényeg, hogy a feladathoz csatolt forrásokat felhasználd, azonban ne csupán tartalmat emelj át belőlük, hanem mindig kapcsolj a kihámozott információkhoz, tényekhez stb. megállapításokat, következtetéseket is.
Másrészt ezt az elvet végig alkalmazd az esszéírás folyamán: ne csupán tényeket, eseményeket stb. sorolj fel, hanem mindegyikhez kapcsolj valamilyen megállapítást például ok-okozati vagy előzmény-következmény viszony alapján.
A gyakorlás során mindig ellenőrizd a megoldásaidat a javítási-értékelési útmutatók segítségével. Az útmutatók egyébként részletesen kifejtik az esszéírás szempontjait is, továbbá lehetséges megoldásokat is közölnek.
A korábbi érettségi feladatsorokat a hozzájuk kapcsolódó javítási-értékelési útmutatókkal az alábbi linken találod: [link]
II. Készülés a szóbelire
Ez egyrészt az írásbelire való készüléssel párhuzamosan zajlik, hiszen a szóbeli tematika (amelyet a legtöbben témakörlistának neveznek) összhangban van az általad linkelt, az írásbelin is számon kérhető témakörökkel. Mindenesetre a szóbeli témákat érdemes külön is tanulgatni. Fordulhatsz továbbra is a tankönyvekhez, sőt szoktak kiadni külön a szóbeli témákat kidolgozó érettségire felkészítő kiadványokat is.
S ne feledd el a folyamatos atlaszhasználatot sem.
Mindezeken túl egyébként átböngészheted a vizsgaleírást is: [link]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!