Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Emelt történelemhez kellenek...

Emelt történelemhez kellenek a középszint tételei is?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Elég furcsán fogalmaztam meg a mondatot, csak nem igazán értem az értettségi dolgait. 😞

Emelt történelemből szeretnék érettségizni. Nyár révén előre szeretnék alapozni az érettségire. Egy oldalon megtaláltam témánként a tételek neveit.

A kérdésem:

Van például 38 közép és 38 emelt szintű tétel az ókorból. Ki szeretném dolgozni a tételeket, amelyek emelt szinthez nekem kellenek. Akkor nekem a középszintűeket is ki kell dolgozni (összesen 76 tétel akkor) vagy csak az emelt szintűeket?🤔


Kicsit hosszúra sikeredett 😅 Köszi, ha elolvastad és a segítségedet előre is!😊



2018. jún. 23. 16:40
 1/3 anonim ***** válasza:
Mivel az emelt a középre épül, ezért tudnod kell a közepet is, hogy értsd az emeltet. De neked elég az emelt.
2018. jún. 23. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 Mysphraghmuthosis ***** válasza:

Az emelt szintű történelemérettségin számon kérhető témaköröket az alábbi dokumentum 8–13. oldala tartalmazza, s az emelt szintű témakörök természetesen magukban foglalják a középszintű témaköröket is: [link]


Az ezen témakörökhöz szükséges elméleti ismereteket elsajátíthatod a tankönyvek vonatkozó fejezeteiből, vagy akár olyan, érettségire felkészítő kiadványból, amely e témakörök kidolgozott változatát tartalmazza.


Tételek a történelemérettségi szóbeli részén kerülnek elő, ezeket viszont nem adják ki előre, hanem ott, a vizsgán találkozol velük. Amit előre kiadnak, az a központilag egységes szóbeli tematika (ezt a legtöbben témakörlistának nevezik), amelyhez tartoznak a vizsgázók által húzandó tételek. A mostani szóbeli tematika például így néz ki: [link]


A szóbeli tematika természetesen összhangban van a linkelt első dokumentum témaköreivel.


Egy-két tanács a készüléssel kapcsolatban:


I. Készülés az írásbelire


1. Az elméleti ismeretek elsajátítása, felfrissítése. Mint már korábban említettem, az érettségin számon kérhető témakörökhöz tartozó elméleti ismereteket elsajátíthatod tankönyvekből és/vagy érettségire felkészítő kiadványokból.


2. Gyakorlás. A gyakorlás során korábbi évek érettségi feladatlapjait kell megoldogatnod. Ezáltal megismered a különböző feladattípusokat, s hozzászoksz a megoldási mechanizmusukhoz, az atlaszhasználathoz stb. Mindezeken túl pedig természetesen az elméleti ismereteid is bővülnek.

Az írásbeli feladatlap két részre oszlik. Az első részben ún. rövid választ igénylő feladatokat kell megoldanod. Ennek során a középiskolai történelematlaszodat nem használhatod.

A második részben három esszét kell írnod. Egy rövid, egyetemes történelemmel foglalkozó esszét; egy hosszú, a magyar történelemre vonatkozó esszét; valamint egy ún. komplex esszét: ebben a típusban vagy egy korszakokon átnyúló esszét, vagy egy összehasonlító esszét kell alkotnod. Fontos, hogy e második részben már használhatod az atlaszt.

Az esszéírás szempontjaival is elengedhetetlen tisztában lenned, hiszen azok mentén kell megalkotnod fogalmazásodat, amelyet aztán ugyancsak azok alapján javít s értékel a tanár. E szempontok – jelen esetben nagyon vázlatosan – a következők:


1. Feladatmegértés: arról írj, amit a feladat kijelöl számodra, attól egy kicsit se térj el; végig azon kérdések megválaszolására törekedj, amelyeket elvár a feladat megfogalmazása.


2. Tájékozódás térben és időben: helyezd el "földrajzilag" és az idő dimenziójában az esszét.


3. Kommunikáció, a szaknyelv alkalmazása: nyelvhelyesség, helyesírás, szerkezeti felépítés, tagolás stb. legyen rendben; használd helyesen a témához tartozó szakszavakat, fogalmakat.


4. Ismeretszerzés, a források használata, az eseményeket alakító tényezők feltárása, kritikai és problémaközpontú gondolkodás:

Itt egyrészt az a lényeg, hogy a feladathoz csatolt forrásokat felhasználd, azonban ne csupán tartalmat emelj át belőlük, hanem mindig kapcsolj a kihámozott információkhoz, tényekhez stb. megállapításokat, következtetéseket is.

Másrészt ezt az elvet végig alkalmazd az esszéírás folyamán: ne csupán tényeket, eseményeket stb. sorolj fel, hanem mindegyikhez kapcsolj valamilyen megállapítást például ok-okozati vagy előzmény-következmény viszony alapján.


A gyakorlás során mindig ellenőrizd a megoldásaidat a javítási-értékelési útmutatók segítségével. Az útmutatók egyébként részletesen kifejtik az esszéírás szempontjait is, továbbá lehetséges megoldásokat is közölnek.


A korábbi érettségi feladatsorokat a hozzájuk kapcsolódó javítási-értékelési útmutatókkal az alábbi linken találod: [link]


II. Készülés a szóbelire


Ez egyrészt az írásbelire való készüléssel párhuzamosan zajlik, hiszen – mint már említettem – a szóbeli tematika összhangban van a linkelt, az írásbelin is számon kérhető témakörökkel. Mindenesetre a szóbeli témákat érdemes külön is tanulgatni. Fordulhatsz továbbra is a tankönyvekhez, sőt szoktak kiadni külön a szóbeli témákat kidolgozó érettségire felkészítő kiadványokat is.

S ne feledd el a folyamatos atlaszhasználatot sem.


Mindezeken túl egyébként átböngészheted a vizsgaleírást is: [link]

2018. jún. 23. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! :)
2018. jún. 24. 11:56

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!