Filozófia mesterszakról, akinek van tapasztalata, ismer ilyen szakost! Jól látom a helyzetet?
Én is szeretem a filozófiát, nem olyan szakon vagyok de elgondolkodtam miért akar valaki filozófia szakra menni. Gondolom az adott, hogy érdekli a téma, vagyis jó esetben. Én úgy veszem észre, hogy sokszor az megy oda, akinek stabil anyagi háttere van, gazdag család, ilyesmi, és mivel nekik mindegy lesz-e vele munkája, azt tanulnak amit szeretnének. Nekik nem az számít hogy mennyire lehet vele elhelyezkedni.
Mondjuk részben a szabad bölcsészet alapszakkal is ez a helyzet szerintem, bár az már lehet sokoldalúbb de ennél a mesterszaknál ezt figyeltem meg.
Szerintetek igazam van?
Vagy van itt olyan aki teljesen más okból ment ilyen szakra? (mondjuk az anyagi részt meg érdeklődést leszámítva)
A kérdés célja nem a filozófia lealacsonyítása, csak érdekel.
Például mert a filozófia az egyik legjobb tudomány a világon, és a gyakorlati haszna is óriási, például az etika is filozófiai tudomány, de lehetsz politológus is stb. attól függ mire szakosodsz.
Azt csak a magyarok gondolják, hogy amilyen diplomát szerzel, abban is fogsz dolgozni. Ma már másképpen működik a világ. Simán lehetsz például filozófus és mellette Android applikáció fejlesztő. Legalább nem vesztegetsz el 5 évet az életedből egy vacakul felépített info szakra, és okos leszel. Ez is valami.
Én egyetemista vagyok, szóval jelenleg sehol sem dolgozok de szerintem az egy általános nézet az országban hogy olyan szakra mennek amiben dolgozni tudnak, ha máshogy nem is, akkor tanárként vagy mesterszakkal kiegészítve.
Viszont az is igaz, nem, hogy ha nem abban a szakban akar dolgozni, akkor az úgy önmagában kevés. Kell mellé valami más képzés. Jól látom?
A kérdésben amúgy olyasmikre gondoltam, hogy van valami családi vállalkozás, vagy van a szülőknek egy étterme, boltja, cége, esküvőszervezők vagy bármi és az épp filozófiát tanuló gyerekük is oda megy majd. Szóval család által be van biztosítva a munkájuk.
Viszont például szerintem egy szerényebb anyagi helyzetből nem mennek annyian ilyen szakra.
Igen ebben igazad van sajnos, de ez csak a magyar közgondolkodás miatt van így.
Nekem is ilyesmi diplomám van, ehhez képest azért eddig még nem haltam éhen.
Ez azzal függ össze, hogy a magyarok azt gondolják, hogy van egy világos pipeline ahol az input az egyetem és az output a munkahely. Valahogy így:
BME -> 1 milliós fizu menő cégautó
ELTE-BTK -> meki
Az élet azonban nem így működik. Ismerek részvénytársaság CEO-t aki filozófia szakra járt az ELTE-re, és más sikeres menedzsereket is, akik antropológiát, teológiát stb tanultak.
Senki nem tiltja meg a filozófia szakos hallgatónak, hogy a filozófia mellett elvégezzen egy programozói vagy gazdasági képzést, és akár már az egyetem mellett dolgozzék marketing gyakornokként vagy programozóként.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!