Mennyire mérvadó a kompetenciamérés matematikából?
Figyelt kérdés
A következő a helyzet: eléggé jól megy a matematika (legalábbis eddig azt hittem). Emelt szinten tanulom, és az ebből az anyagból készült dolgozataim is (kb. emelt érettségi nehézségűek, és nem csak annyi, hogy átírjuk az órán vett feladat számait másra, hanem jóval komolyabbak) 95-100% körül szoktak mozogni. OKTV-n a 2. fordulóba bejutottam, onnan azonban tovább nem. Az osztályban általában nálamnál gyengébb teljesítményű diákok járnak. Aztán most , hogy elérhető a kompetenciamérés eredménye szomorúan tapasztaltam, hogy matekból csak 82%-os lett a feladatlapom. Ez most de facto azt jelentheti, hogy rosszul ítéltem meg a teljesítményemet egészen eddig? Vagy ebből ne vonjak le messzemenő következtetést, lehet, hogy egyéb tényezők játszottak szerepet (általában olyan feladatokat rontottam el, amit azz ország diákjainak mintegy 3/4-e jól megcsinált)? Próbálok vele nem foglalkozni, de annyira nem megy, hiszen eddig egyik erősségemnek éreztem a matekot és ez most mintegy meginogni látszik. (Persze, nem azt mondom, hogy rossz lenne ez a 82%, de tekintve, hogy egy középszintű matekérettségit már most meg tudnék írni 98%-ra elég elkeserítő az eredmény.)
Teljes mértékben. Az összes többi (OKTV, érettségi stb.) szart se ér.
Yw.
2018. márc. 1. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
2/13 Tom Benko válasza:
Mivel az a matematikai kompetenciákat méri, eléggé mérvadó. De az érettségit is jól jellemzi, hogy így meg tudod írni 100% körülire. Érdemes lenne megnézned, hogy konkrétan mely területek hiányosak, és ezekre rádolgozni.
Mondjuk az eltérést az is okozhatta, hogy az órákon főleg típusfeladatokat oldotok meg, tehát az éppen tanult anyagrészeket, a kompetenciamérés meg a versenyek pedig komplex feladatokat tartalmaznak, sokszor a szövegük is bonyolultabb, mint egy tankönyvi példáé.
Ne keseredj el, hanem küzdj! Oldj meg feladatsorokat, ne példatárakat mag tankönyvi feladatokat!
2018. márc. 2. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
3/13 anonim válasza:
A kompetenciamérést szándékosan úgy állítják össze, hogy lehetőleg senkinek ne legyen 100%-a. Így lehet azt mérni, amit mérni akarnak vele. Nem az a cél, hogy elérd a 100%-ot.
2018. márc. 3. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
4/13 Tom Benko válasza:
@3: Ezt honnan gondolod?
2018. márc. 6. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
5/13 anonim válasza:
Nem gondolom, hanem tudom, de hogy honnan, arra már nem emlékszem. Ha belegondolsz, elég logikus is, hiszen másképp lenne egy plafon, ami fölött már nem mér.
2018. márc. 7. 07:43
Hasznos számodra ez a válasz?
6/13 anonim válasza:
Sok következtetést nem érdemes levonni belőle, ne izgulj
2018. márc. 7. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
7/13 Tom Benko válasza:
Miután ez is normális eloszlást követ, a 100% alapból ritka, nem kell külön leszabályozni. Ha megtennék, akkor eleve meg lenne hamisítva a mérés.
2018. márc. 8. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
8/13 anonim válasza:
Mármint pont attól normális eloszlású, mert normálisan szór, és azért szór normálisan, mert elég nehéz? Ha lenne benne három darab összeadás egyjegyű számokkal, akkor is igaz lenne az állításod? Nem nagyon állíthatod, hogy egy mérés meg van hamisítva, amíg nem tudod, hogy mi a mérés pontos célja. Egy biztos, hogy ezeket mérésmetodikában jártas emberek állítják össze.
2018. márc. 9. 07:28
Hasznos számodra ez a válasz?
9/13 Tom Benko válasza:
Azzal nincs is baj. A mérés úgy van elkészítve, hogy átlagos képességekkel egy közepes értékűre lehessen megoldani.
2018. márc. 11. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
10/13 dq válasza:
> A mérés úgy van elkészítve, hogy átlagos képességekkel egy közepes értékűre lehessen megoldani.
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!