Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Szerintetek fontos középiskolá...

Szerintetek fontos középiskolásoknak filozófiát tanulni?

Figyelt kérdés
Kérlek válaszaitokat fejtsétek ki bővebben, indokoljátok meg. Egy tanulmányt végzek és a válaszaitokat felhasználnám. Köszönöm.

2018. jan. 24. 23:21
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
81%

Valamilyen szinten igen. Bár nem vagyok jártas a filozófiában annyira, azért sok esetben az elméletrendszerek, gondolkodásmódok más ablakot nyitnak a világra, aminek a szemléletmódját nem ártana elsajátítania egy lassan felnőtt embernek. A filozófiához kapcsolódik leginkább (nyilván pszichológiai vonatkozásban több értelme lenne, de olyan tárgy nincs sajnos) az önismeret, a kritikai gondolkodás, bizonyos megközelítések és nézőpontok, logikai rendszerek megismerése, integrálása... Meg persze Platón, Arisztotelész és társai alapműveltség, minden tudomány alapja szinte.


Alapvetően a filozófiával, az etikával és a testneveléssel is úgy vagyok így visszatekintve a gimnazista éveimre (de még az osztályfőnökivel is), hogy szükség lenne rá, AMENNYIBEN tényleg nem muszájból tanítanák, hanem egyfajta átfogó, holisztikus tantervbe ágyazva. Annak nincs értelme, hogy emberek 2-3 órát pluszban ott döglenek a padban, evidenviákat tanulva, vagy keringenek, mint gólyafos a levegőben. Annak lenne értelme, ha valaki gondolkodni, tanulni tanítaná meg ezek keretrin belül a gyerekeket, használni az izomcsoportjaikat, fejlesztve az ügyességüket vagy használni az agyukat, fejlesztve a logikus gondolkodást, a hatékony, gyors és rugalmas problémamegoldást és végső soron bizonyos stratégiákat az életben. Az önismeretről nem beszélve, ami rengeteg fiatalt kímélne meg a rossz kapcsolatoktól és a félresiklott pályaválasztástól.


Szerintem pl (bár elkanyarodtunk) az osztályfőnöki óra feladata lenne a Felvi rendszerének ismertetése és válaszolni a felsőoktatással kapcsolatban felmerülő kérdésekre. Ehhez képest züllenek 45 percen keresztül, szóbajön, hogy mit mikor kell fizetni és mikor kell kiöltözni (azt sem tanítják, hogy miért kell az ünneplő, naná, hogy sok diák hülyeségnek tartja), meg szó esik arról, hogy xy és barátai szorgalma meg magatartása ilyen vagy olyan. Ennek semmi, de semmi értelme.

2018. jan. 24. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
0%
Nem fontos, mert minek tanulja meg mások gondolatait, vannak neki sajátjai. Meg saját gondolkodásmódja is van, szóval szerintem teljesen felesleges másokét elemezgetni. Mindenki máshogy működik, máshogy gondolkodik, más dolgokról, és egyik ember sem értékesebb a másiknál, szóval akár bárkinek a gondolatait taníthatnák. Pl lehet, hogy van még csomó nagy gondolkodó ember, csak ők pl nem írnak belőle könyvet:D Gondolkodni mindenki tud, magától, nem kell hozzá segítség. Mindenkinek van véleménye. Minek másokét megtanulni. Most bemagolom egy ,vagy két konkrét filozófusnak a gondolatait, eszmefuttatásait, elmélkedéseit? Amikor közben vannak nekem sajátjaim is? Még ha valakinek nem lennének saját gondolatai, akkor is tök felesleges lenne bemagolni mások gondolatait. Meg hogy melyik állítást, melyik kijelentést melyik nagy gondolkodó mondta. Minek ezt névszerint tudni? Illik? De hát miért, az én gondolataimra meg pl kíváncsi ott valaki filozófia-oktatás közben? Vagy amúgy abból áll, hogy tanulom másokét, így tehát én nem gondolkodom, nem filozofálgatok, nem elmélkedek közben, hanem csak betanulom mások okfejtéseit? Nem tudom, hogy az mennyire hasznos:D Nem nagyon látom sok hasznát, őszintén szólva. Tehát így kívülről, hogy nem vagyok benne; én nem ültem bent még egyetlen filozófia órán sem, úgyhogy azt nem tudom, miről szól. Ja meg elmélkedni nem csak tanórán, hanem tanóra keretein kívül, szabadon, nem irányítottan is lehet. Iskolában meg pl koncentrálni kell, és hallgatni , amit a tanár mond. Szerintem sokan vannak, sőt a legtöbb ember ilyen lehet, aki önmagában, egymagában akár jobban is tudhat gondolkodni, mind elzárva, kötelezően ülve, a 4 fal között.
2018. jan. 24. 23:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim válasza:
85%

A filozófia tudtommal alap kérdésekre kínál válaszokat. Fontosnak tartom mert ezek a válaszok mozgatnak mindenkit.

Pl: Miért élek?

2018. jan. 24. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
0%
*szóval az csak egy fölösleges, unalmas plusz óra lenne, meg javarészt időpocsékolás is, hogy a drága időt ezzel hazavágni. Bocsi, ha valaki ilyet tanít/tanul/vagy tanított/tanult. Amúgy ha önszántából keres valaki ilyen könyveket, az jó, mert az meríti, tölti ki az érdeklődési körét, és a világképébe pl hasznos látásmódokat, nézőpontokat, adott szitukhoz való hozzáállásokat is olvashat; amik pl javíthatnak a lelki egészségén, meg így akár a testin is, mert összefügg; pl ha depis valaki, vagy többet eszik sokkal, vagy kevesebbet.
2018. jan. 24. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
0%
*szal ilyen optimális hozzáállásokat, 2.,4.vagyok
2018. jan. 24. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem alap szinten igen.

Én nagyon sajnálom, hogy nekem nem tanítottak.

A 14-18 éves korosztály pont az, amelyik szeret "elmerengeni a világ nagy kérdésein":D, szóval szerintem érdekes is lenne számukra (ha jól oktatják, nem "csak azt a választ fogadom el, ami le van írva a könyvben" alapon:S)

2018. jan. 25. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%
Felesleges tudás nincs. Minden, amit a világról, más emberek gondolatairól olvasol vagy tanulsz, segít megtalálni a saját válaszaidat a kérdésekre. Minél többet gondolkozol, annál jobban átlátod a világot, annak működését és benne a saját helyed.
2018. jan. 25. 08:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
68%
Nekem volt filozófiám gimnáziumban. 45 percen keresztűl a "Milyen nap van ma?" mondatod elemeztük az első alkalommal. Onnantól kedzve inkább más tárgyakra készültem az órán, de a tanár jófej volt, nem szólt érte.
2018. jan. 25. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
55%

Nem. Wittgenstein óta semmi értelme :)

Húrelméletet se fontos tanulni, mert nem értik meg. Annyi a különbség, hogy filozófiából ez nem látványos, laikusként is lehet filozofálni, csak ugye mindenkinek a saját gondolatai frappánsak, az osztálytársaké kuszák vagy primitívek :) És ezt nem lehet mérni, így értékelni sem. Mintha irodalomból azt várnánk el, hogy írjanak verset :)

Nem azt mondom, hogy hasznontalan, de azt a 45 percet el lehet tölteni hasznosabban is.

2018. jan. 25. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
58%
Egyáltalán nem. Ahogy az előző mondta, a modern és számunkra sok területen releváns (nyelv-, tudomány-, elmefilozófiát) jó eséllyel egy átlag középiskolás úgyse értene meg, de ha meg is értené, semmi értelmét nem látná. Az ókori, középkori filozófiai rendszereket még le lehetne ugyan adni, de egyrészt ahhoz nem kell külön tantárgy, mert amennyire releváns, annyira tanulják amúgy is irodalom vagy töriórán, annál részletesebben oktatni, meg különösebb értelme nem lenne, mert sokaknak túl absztrakt, ráadásul akkoriban erősen összefonódott a filozófia a természettudományokkal és nem tudnának a mai szemmel evidensnek tűnő vagy egyértelműen cáfolt eredményekkel sem mit kezdeni. Egy újabb felesleges tantárgy lenne. Akit meg érdekel, most is van lehetősége ezzel foglalkozni.
2018. jan. 26. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!