Hogyan tudnék jobban verset elemezni?
Ismerd az adott költő "korát" és ismerd a költői eszközöket. Itt kezdődik. Nekem világ életemben gördülékenyen ment az ilyesmi, bármiről bármennyit tudtam írni, érettségin sem okozott gondot. Úgy kell kezdeni, hogy el tudod helyezni korban a verset, legalább századra pontosan. Ha pl tudod, hogy akkor milyen hatalom uralkodása alatt voltunk, vagy az adott költő milyen eseményeken (háborúk, zsidótörvények stb) ment át, bele tudod szőni a műveibe. Célszerű tudni azt is, ha van, hogy a költőnek melyik korszakába, milyen típusú versei közé tartozik az adott vers. Ez sok esetben tanulás kérdése, nem lehet kikövetkeztetni, de van, amikor elég evidens (szerelmi költészet pl.) és annak mentén a rá jellemzőket beépíteni a szövegbe.
A másik fontos, amit már említettem, a szimbolika és a költői eszközök. Engem mindig ezzel nyaggattak az osztálytársaim, hogy ugyan honnan tudja az ember, mit jelenthet az, én pedig nem tudtam rá mit mondani, csak annyit, hogy "érzi". Tényleg nem tudom megfogalmazni, ehhez gyakorlat kell. A szimbólumtár megtalálható pdf-ben is a neten, de nagyon sok az evidencia (például a virágoknál a tűnékeny állapot, nőiesség, ártatlanság szerintem annyira evidens, hogy nincs rajta mit ragozni). Sok esetben elég megtalálni a versben a központi motívumot, ami köré épül és a kontextus is jelentést ad neki... Az egyes eszközök lefestik a hangulatot, ahogy olvasod, érzed a ritmikáját, ahogy látod a "..."-ot, érzed a csapongást benne, ahogy olvasod a rövidebb mondatokat, érzed benne azt a rigid, megváltoztathatatlan állapotot. Ugyanígy a hanglejtéssel, a szójátékokkal... Nem kattogni kell az egzakt szövegen, hanem hagyni, hogy megszólaljon a fejedben a vers. :) De nem olyan nehéz.
Ha nem megy, próbáld úgy, hogy keresel egy verset, elolvasod, majd keresel hozzá elemzéseket és megnézed, ki hogy csinálja ezt. A következőnél már előre leírod, te mit gondolnál jónak, hogy írnál róla elemzést (vázlatpontosan, csak a kulcsszavakat) és megnézel hozzá egy kész elemzést, hogy tudd mivel összevetni és megtudd, mit találtál el és miben tévedtél.
Az első szerintem hülyeséget ír, verset anélkül is tudni kell elemezni hogy nem ismered a költőt , a vers korát , keletkezésének körülményeit stb.
Először is azzal kell kezdeni az egészet hogy elolvasod a kötelezőkét, és még többet és többet olvasol klasszikus irodalmat.
Ha eléd raknak egy verset akkor először elolvasod, leírod az érzéseidet, azt a hangulatot amiben voltál és amibe a vers belemártott téged. Rímek szimbólumok költői képek? Ugyan már ezek a legfeleslegesebb dolgok, ne úgy ugorj neki a versnek hogy ezeket keresed! Mindig a benyomásaidat az érzéseidet írd le azt hogy neked mit mond a vers! Szeress minden verset amit eléd raknak!
Ha megvan hogy mit mondd a vers mit jelent neked azután kitérhetsz arra hogy ezt a költő mivel éri el milyen szimbólumokkal költői képekkel, de nem ez a lényeg, a lényeg először mindig a mondani való az érzés amit a vers kiakar fejezni az hogy mi célból írta költő, volt-e egyáltalán cél stb stb.
És ami szerintem még nagyon fontos annak megértése hogy az egész világ egy nagy Intertextualitás! Azért mondtam hogy olvass sokat mert a párhuzamosság az adott téma máshol való megléte egészen új dimenziókba képes eljuttatni a verset vagy akármilyen szöveget!
Érdeklődve vesd bele magad minden versbe, fogd fel rejtvényként amit meg kell oldanod ki kell bogoznod vagy csak egyszerűen hagyd hogy átfolyjon rajtad!
De talán a legfontosabb hogy tényleg szeresd az irodalmat, találj benne valami szeretni valót és akkor menni fog! Hajrá!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!