Külföldön az EU-ban fotósként ad valamely pluszt, ha itthon elvégzek egy ilyen OKJ-s vagy egy felsőfokú iskolát? Nézik ezt a papírt? Esetleg vállalkozást lehetséges kint működtetni vele?
az OKJ, mint a neve is mutatja, egy Országos Képzési Jegyzékben szereplő képesítés Magyarországon, magyar nyelvű bizonyítványt ad, amit a magyasr hatóságok fogadnak el. a felsőfokú iskolákkal is hasonló a helyzet, kivéve, amelyek már nemzetközileg elismert és/vagy két nyelvű diplomát adnak.
a külföld, még EU szűkítéssel is egy igen tág fogalom, nem lehet általánosságban válaszolni. minden országban, sőt minden egyes munkahelyen azt vesznek figyelembe és azt a képesítést ismerik el, amelyiket akarják. értelemszerűen minden országban lehet olyan helyi szempont, hogy ha idegen nyelven tanultál bármit, akkor az akár kevesebbet is érhet, mert az adott országban azt nem biztos, hogy tudod ugyanolyan minőségben használni, mintha az ő nyelvükön tanultad volna. pont a fotózásban ez kevésbé szempont valószínűleg, de ettől még létezhet.
a fotózásban általánosan (Magyarországon is) igaz, hogy nem a végzettség számít, hanem, hogy mit tudsz letenni az asztalra. egyetlen normális munkahelyre sem fognak azért felvenni fotósként, mert van egy akármilyen jó nevű bizonyítványod, ha közben nem tudsz rendesen fotózni. és a legtöbb munkahelyre felvesznek fotósként akkor is, ha nincs papírod róla, de jó képeket tudsz csinálni - nem egy olyan nagyon elismert és híres fotóst ismerek, akinek nincs róla szakképesítése, hogy tud fotózni, viszont olyan eredményeket értel, olyan tapasztalatai vannak és olyan díjakat nyert, amik miatt már tanítani hívják sok féle tanfolyamra.
ettől még kezdő fotósként érdemes lehet egy OKJ tanfolyamot, vagy más egyéb iskolát elvégezned és ahogy #1-es írta, Magyarországon nem is veheted fel a saját vállalkozásodba a fényképész tevékenységet, ha nincs egy ennek megfelelő OKJ képesítésed, vagy azt kiváltó magasabb szintű végzettséged (a nyilvánvalóan nagyon rokon vizuális kommunikáció diplomát pl. nem fogadják el, ugyanúgy kérik mellé az OKJ-t, vagy egy fotográfia diplomát). saját vállalkozásban vagy neked, vagy alkalmazottnak kell rendelkeznie a tevékenységhez szükséges végzettséggel. ha egy vállalkozásban már van ilyen képesítéssel rendelkező személy, akkor viszont simán alkalmazhatnak téged képesítés nélkül is, mert akinek papírja van, az vállalja utánad is a szakmai felelősséget.
külföldön országonként eltérő lehet a vállalkozásokra vonatkozó szabályozás és így a fotózásra vonatkozó szakági követelmények is. például léteznek olyan országok, ahol szigorú kamarai szakmai kontroll van és csak akkor végezhetsz fotós munkát, ha tagja vagy a helyi fotós kamarának, oda viszont csak akkor vesznek fel, ha valamilyen formában náluk "levizsgázol".
más országokban meg nem törődnek vele, hogy milyen végzettséged, vagy akár szakmai tudásod van, szabadon vállalkozhatsz és majd a piac eldönti, hogy életképes-e a vállalkozásod, vagy sem.
bárhova készülsz is, mindenképp az adott ország helyi szabályozásának és szakmai életének nézz utána. meg annak, hogy ott milyen is a fotó piac, van-e szükség, igény és fizetőképes kereslet fotósra. a fotózás gyorsan terjedő népszerű tevékenység, rengetegen művelik átlagos, vagy hobbi szinten és emiatt iszonyatosan gyorsan szorul vissza a profik iránti igény, mivel egyre kevesebben akarnak fizetni képekért, amiket "kők maguk is el tudnak készíteni ingyen". a minőségi különbségek egyre jobban elmosódnak, a minőséget megfizetni egyre kevésbé akarják, az olyan árérzékeny és piacgazdaságilag kevésbé fejlett országokban, mint Magyarország pedig pláne kevésbé van meg a kultúrája, az igény és a hajlandóság az emberekben, hogy fizetni akarjanak a képekért, jobban sajnálják ilyesmire a pénzt, még ha van is nekik. fejlettebb gazdaságú és jobb anyagi helyzetű országokban ez kevésbé jellemző, de a trendek hasonlóan terjednek, csak máshol lassabban...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!