Fizika kérdések, vki ért hozzá?
Forrhat-e a víz 35 oC-on?
Miért érezzük a ki nem merült zseblámpatelep megnyalt elektródjait csípősnek?
Miért van az, hogy az élettartamuk vége felé járó izzók többnyire bekapcsoláskor égnek ki?
Jó, nem vagyok jó fizikás, de az első kérdést asszem tudom
Hegyekben alacsonyabb hőmérsékleten forr a víz a nyomáskülönbség miatt, de hogy 35°C-on forr-e mér, sajnos nem tudom. Gondolom bizonyos magasságban már igen
a. igen
b. a savas kémhatást érezzük, amit az elektrolízis okoz
c. bekapcsoláskor nagyobb az áram, mert a hideg izzószálnak kisebb az ellenállása. Ugyanakkor az áram nem "koptatja" a drótot, szóval magam sem értem, miért ez a magyarázat. Talán a tekercsben lévő (dupla spirál) izzószál mozog a váltakozó áram hatására. Az 50Hz-re nyilván nem rezonálóra tervezték, de talán a bekapcsolási tranziensek hatására úgy mozog, hogy elpattan. Másik ötlet: bekapcsoláskor gyorsabban párolog az izzószál, mert nem veszi körül a fém telített gőze.
1) Igen, elég alacsony nyomáson (~3 kPa). Ez leolvasható a víz fázisdiagrammjáról.
2) Ha megnyalod az elektródát megráz az áram. Mivel a földhöz képest magasabb (vagy alacsonyabb) potenciálon van a vége, és a te sós-vizes nyelved, és a tested vezeti az áramot. Ha nincs lemerülve, akkor olyan az az 5 V valami kis áramot már produkál. Ha már csak 1 V körül van, akkor olyan kis áramerősség alakul ki, hogy nem érzed.
3) A hideg izzónak kisebb az ellenállása, tehát adott feszültség esetén nagyobb az áramfelvétele. Ha bemelegszik, nő az ellenállása, csökken a rajta átfolyó áram (effektív) értéke. A nagy áram elfüstölheti az izzószálat, mivel a rajta fejlődő Joule-hő az áram négyzetével arányos!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!