Orvosi vagy fogorvosi egyetemre érdemes menni, ha olyan tervem van, hogy néhány évig külföldön akarok dolgozni?
Szeretek emberekkel dolgozni, egyformán érdekel mindkét terület és újraérettségizéssel mindkettőre van elég pontom. Nem a pénz a fő motivációm, de ha nem tudok választani akkor úgy logikus hogy egyelőre a pénz alapján döntök, de tudom hogy egyetem alatt változhat és esetleg ugyanazon a karon tanuló barátnő is közbejátszhat. Tudom hogy folyik a képzés mindkettőnél, de úgy tudom a fogorvosi elvégzése után általában nem szoktak szakosodni. Ez esetben van esély hogy külföldön találok jól fizető munkát? Azért szeretnék 2-3 évet kint dolgozni mert szerintem az egyetem elvégzése rengeteg energiába fáj és az lenne a minimum, hogy jól megszedem magam. Angliában vagy Németben a havi fizetés kb 7-10x-e a magyarhoz képest, tehát kint 3 év alatt ledolgoznék kb 25-30 magyar évet (majdnem amennyit összesen dolgoznék) Tegyük fel hogy csúszás nélkül végzem el az egyetemet. Ha fogorvosit végzek akkor 24 éves leszek és ezután nem tudom mit csinálnék, ha orvosit +2év rezidens +3 év szaktapasztalat 30 éves leszek és elmennék svájcba havi 3 millió feletti összeget keresni. Bár azt nem tudom hogy a rezidensképzés időszaka beletartozik-e a szaktapasztalati időbe. Tehát úgy szeretném intézni a dolgokat, hogy azt tudjam pl 35 éves koromra és még hosszabb távon melyik ággal tudnék gazdagabb lenni.
Előre is köszönöm a válaszokat!
nos szerintem perfektül kell tudnod angolul ha angolba mész, ha svájcba akkor németül. mert nem fogod megérteni mit mond a beteg. én voltam angol nyelvterületen, volt akit értettem mit mond, de olyan is volt hogy egy kukkot nem értettem, szószerint, egyetlen egy szót nem értettem abból mit mond. és mindezt úgy hogy angol filmeket angol nyelven nézek felirat nélkül és azt megértem.
tehát lehetsz fogorvos, de nem lesz egyből munkád odakint amíg nem tudod a nyelvet én nem is próbálkoznék, addig kimehetsz mosogatni amíg megtanulod. és még amit tudnod kell hogyha itthon diplomázol és külföldre mésu dolgozni akkor vissza kell fizetned az államnak a tandíjat.
Fogorvosin vagyok végzős.
Akkor válaszd ezt a szakot, ha nagyon elkötelezett vagy. Van ugyan szakosodás, de alapvetően mindennek ugyanaz az alapja és egyetlen egy szakvizsgát leszámítva (fogszabályozás) nem tudod megkerülni, hogy ne csinálj általános fogászatot. Itt direkt kontaktusban vagy a beteggel, aki az esetek nagy részében retteg. Nemcsak annyi a dolgod, hogy kihúzod a fogát, hanem az is, hogy megnyugtasd, hogy türelmes légy vele, hogy elmagyarázd neki, miért gond, hogy ilyen későn jelentkezett fogorvosnál, hogy elmagyarázd neki, nem azért rosszak a fogai, mert anyukájától örökölte, akinek szintén rosszak voltak már, hanem mert már anyukája se tudott fogat mosni, ahogy ő se. Mindezt úgy, hogy ne sértsd meg, hiszen olyat mégsem lehet mondani, hogy a kedves édesanyja nem tudta megmosni a fogát. Ha úgy érzed ezek közül csak egy dolog is van, amire nem vagy képes (manualitás, direkt kontaktus, jó kommunikációs készség, pedagógia, pszichológiai érzék), akkor érdemesebb az általános orvosit választani. Ott rengeteg opciód van, és ha később a betegkezelés mégsem jön be, még mindig elmehetsz kutatni, vagy laboratóriumi diagnosztának.
Viszont azt rosszul tudod, hogy a fogorvosok nem szakosodnak. Tény, hogy pár éve hoztak egy törvényt, amivel az 5 év egyetem után fogorvosként el lehet helyezkedni alapellátásban, magánrendelőkben. De egyrészről külföldön nem is állnak veled szóba, ha nincs vmi szakvizsgád, akkor sem, ha a szakvizsga ott nem is létezik, legalább látják, hogy van gyakorlatod és értesz vmihez. Másrészről vannak technikák, amiket az egyetemen nem tanulsz meg, de egy fiatal fogorvos számára a jövô. Ilyen pl az implantálás. Nem azt mondom, hogy nem lehet implantálni szájsebész/parodontológia szakvizsga nélkül, de nem árt, ha eleve van sebészi tapasztalatod és az esetleges komplikációkat le tudod reagálni. És most csak egy példát mondtam. Persze csinálhatsz sebészi beavatkozásokat szakvizsga nélkül is, ha esetleg vhol volt lehetőséged ezt ellesni, de ha bármi komplikáció lép fel, akkor a bíró első kérdése az lesz, hogy miért csináltad, ha nincs meg hozzá a hivatalos tudásod. Hiába nem a te hibád, hiába lépett volna fel a baj akkor is, ha akármilyen szakvizsgád van, míg utóbbinál nem ítélnek el, előbbinél nagy sz*rban lennél.
Egyébként meg az emberek többségének is nagyobb bizalma van a fogszakorvosok felé.
Külföldön keresnek annyit a fogorvosok, hogy röhögve visszafizetik a tandíjat sőt, bizonyos tudással ez Magyarországon sem gond. Úgyhogy ez ne tántorítson el. De nulla tudással, úgy hogy a a pecsét még meg sem száradt a diplomádon, ne akarj külföldre menni, mert nagy felsülés lesz a vége. Plusz nem is fognak alkalmazni sehol, a minimum követelmény, hogy pár év tapasztalatod legyen, de ahogy írtam, a szakvizsga a legjobb. Persze ha anyukád kint dolgozik és ő alkalmazna téged, az megint más tészta, de meztelen hátsóra nem fogsz munkát kapni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!