Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Megéri pszichológusnak tanulni?

Megéri pszichológusnak tanulni?

Figyelt kérdés
Milyen munkalehetőségek vannak a diploma után? Nincs túljelentkezés?

2017. nov. 2. 22:21
 1/9 anonim ***** válasza:
94%
Ha ehhez van kedved és tehetséged, megéri. Nem érdemes olyasmivel elcs.szni az életet amit nem szeretsz.
2017. nov. 2. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
7%
Nincs munkalehetőség,arra jobb ha felkészülsz.Nálunk az kórházban ingyen "dolgozott"egy pszichológis lány,hogy gyakorlatot szerezzen.Éhenhalás szakma.Persze,ha van aki eltartson évekig diploma után,amîg szakosodsz,akkor rajta,ne habozz!
2017. nov. 3. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Az első nagy igazságot ír. Egyébként a pszichológia tényleg egy olyan terület, ahova csak akkor érdemes menni, ha szorgalmas vagy, kitartó, és megvan benned a hivatástudat. A munkalehetőségek tárháza elég nagy, ugyanis rengeteg szerteágazó területe van a pszichológiának, nagyon nem mindegy, hogy te pszichoterapeuta szeretnél lenni, iskolapszichológus, tréner egy cégnél, vagy kutatnál, tanítanál, esetleg igazságügyi szakértővé akarsz válni. De millió másik lehetőség van még.

Túljelentkezés van, elég nagy. Ez az alapképzés ponthatárain is meglátszik, elég nehéz bekerülni. Illetve szerintem egy kissé túlképzés is van, mert habár elférne ennyi pszichológus az országban, egyelőre még nem tartunk ott, hogy megfelelően kialakult igény legyen rá, illetve kapacitás (az emberek nem tudják megfizetni a drága terapeutákat, viszont az állami szférában a pszichológusoknak van korlátozott lehetősége).


Mi érdekel téged a pszichológián belül? Elméleti vagy gyakorlati munka? Felnőttek vagy gyerekek? Egészséges vagy beteg emberek? Vagy esetleg van konkrét specifikus terület, ami az érdeklődésed középpontjában áll?


A képzés a következőképpen néz ki: alapképzés 3 év + mesterképzés 2 év, ez a minimum, de sok területen még ez is kevés, kötelező a szakképzés ahhoz, hogy dolgozhass hosszú távon. Szakirányú továbbképzés (szakképzés) arra jó, hogy szakpszichológusi végzettséget ad (ilyen pl. a klinikai szakpszichológus ami 4 éves képzés, a pedagógiai szakpszichológus, tanácsadó szakpszichológus, ezek 2 évesek, stb.). Ezen kívül lehet, sőt kell! módszerspecifikus képzéseket elvégezni, ezek adják a konkrét eszközöket a kezedbe (pl. családterápia, autogén tréning, művészetterápia, pszichodráma, kognitív viselkedésterápia stb.). Ha pedig pszichoterápiát akarsz csinálni, a 4 év klinikai után jön a két éves pszichoterapeuta szakképzés, amihez kötelező, hogy legyen módszered már kitanulva.

Arról pedig nem is beszéltem még, hogy a legtöbb képzésnek alapfeltétele, hogy önismeretben vegyél részt, azaz saját élményként menj el egy kiképzett terapeutához csoportos vagy egyéni terápiára. Saját pénzből, saját időből.

2017. nov. 3. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
És mennyi elhelyezkedési esélyek van? A klinikai szakpszichológia érdekel
2017. nov. 3. 11:14
 5/9 anonim ***** válasza:
100%
Akiket ismerek, el tudtak helyezkedni ott, ahol a szakmai gyakorlatukat csinálták. Ez más szakmáknál is így működik, hogy felvesznek, ha a gyakorlat alatt meg vannak veled elégedve.
2017. nov. 4. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
Attól függ, hogy mi a célod. Ha sok pénzt akarsz keresni, akkor ez a pálya nem erről szól, viszont ha úgy érzed ez neked való és olyan foglalkozást szeretnél választani amit szívvel-lélekkel végeznél, akkor ez a jó választás. A 3-as válaszolónak meg respect, hogy vette a fáradságot és ilyen részletes és pontos választ adott. :)
2017. nov. 4. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Köszi 6-os :)


Kérdező, sajnos a klinikai terület az, ami a legnagyobb szívás a jelenlegi rendszerben, hiszen ott kell a legtöbb évig képzésekre járni, illetve ott van a legjobban szabályozva törvényileg az egész képzés és munka (mivel egészségügyi területről van szó), ennek persze előnyei is vannak! Szóval a mesterképzés már szakirányos, ott tudsz már klinikai specializációra menni, de én egyébként azt javaslom, hogy inkább valami másra menj, mert az szélesíti a látókörödet, más szemléletmódot tud hozzád adni, és közben a klinikai szakképzés előfeltételeit ugyanúgy tudod teljesíteni (pl. Rorschach meg más tesztek tapasztalatai). A klinikai szakképzésben az a kellemetlen, hogy kötelező közben az egészségügyben dolgozni (és ez odavissza igaz, szóval oda is csak úgy fognak felvenni, ha elkezded a szakképzést vagy aláírod, hogy x időn belül elvégzed). Így nem biztos, hogy rögtön a diploma után el tudsz helyezkedni eü-ben, hiszen ezen a területen képződik jelenleg a legtöbb pszichológus.

2017. nov. 5. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
88%
Ha még aktuális, én azt ajánlanám, hogy gyere HR-re (emberi erőforrások alapszak). Én is pszichológiát akartam tanulni, de Magyarországon nem éri meg. Ez ugyan egy gazdasági szak, de ötvöződik a pszichológiával és a szociológiával, később emberekkel tudsz foglalkozni. 3,5 év egy alapképzés, közben is nagyon sok gyakorlati lehetőség van és ha még utána is érdekel a pszichológia, akkor elvégzed.
2017. dec. 17. 02:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
És milyenek az elhelyezkedési lehetőségek?
2017. dec. 18. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!