Biológia-Egyetemi kutatás?
Nem tudom mennyit segít a válaszom, de remélem több, mint a semmi. :) Én biosz szakos voltam, igaz Szegeden, mert sejt-és molbiosz irányon itt a legerősebb az oktatás "papíron". Első évben nem hiszem, hogy be lehetne szállni valahova, főleg úgy, hogy legelső félévben több kémia/földtan/fizika stb. tárgyad van, mint biosz összesen. Viszont utolsó, vagyis harmadik évben már jellemző, hogy beszállnak a kutatásokba a hallgatók, hiszen a szakdogát is írni kell valamiről. :D Elhelyezkedni el lehet, itthon is (akár egyetemen, akár cégeknél) de ne számíts túl nagy fizetésre, és hogy nem tipikus napi 8 órás meló ez. Egyik egyetemi tanárom mesélt erről, hogy "laborozik" napi x órát, akkor sok a papírmunka - kb. mindent le kell írni, pályázni kell, stb., plusz akkor még órát is tart ugye, zh-t javít stb., a fizetését nem taglalta, de mondta, hogy nem olyan szám, amivel dicsekedni lehet, persze akinek a pénz a fontos, az nyugodtan elmehet egy nagymenő céghez, külföldre. Nem csináltam végig sem a bsc-t/msc-t/phd-t, de ahogy láttam, hallottam, inkább kitartás kérdése az egész, tanulni is kell persze, de nem hal bele az ember. Tényleg csak akkor válaszd ezt a pályát, ha mindened a kutatás, különben nem éri meg.
Egyébként én átváltottam orvosira.
Szia! Az előző hozzászólóhóz hasonlóan én is Szegeden végzem ugyanezt a szakot, de a válaszom releváns lehet, nincs túl nagy különbség a 2 egyetem között.
Kutatásba beszállni első évesen nagyon nehéz, vagy lehetetlen, mivel sok helyen kritérium bizonyos előképzettség, pl. kurzusok teljesítése, vagy egyszerűen csak követelmény, hogy felsőéves legyél. Véleményem szerint elsőben azért sem egyszerű kutatásba bekapcsolódni, mert gimi után (legyen az akár a legjobb) még nincs megfelelő szakképzettséged. A gimiben lehetsz jó biológiából, de az egy alacsony középszintű szakmai tudás, az egyetemen viszont (megfelelő mennyiségű energia befektetésével) gyorsan rengeteget fejlődhetsz. Kutatásba bekapcsolódni a 3-4 szemeszter körül szokás.
Az elhelyezkedés pedig nagyban függ attól, hogy milyen szakirányt választasz (molekuláris biológia, genetika valószinűleg előny...) Külföldön jobbak az esélyek, de felhívnám a figyelmed arra, hogy ezzel a szakkal akkor tudsz érvényesülni, akkor leszel jó benne, ha tényleg szereted, és érdekel. Ez nem a nagy fizetésről és biztos anyagi háttérről szól, ha arra vágysz, és érdekel a biológia, végezz orvosit.
Ja, és még valami: az angol nyelv ismerete alapkövetelmény!
Én jelenleg egyetemista vagyok, nem biológia szakos, de hasonló területen végzünk kutatásokat.
Amit én javasolnék az érettségi előtt álló önmagamnak:
1. Jól gondoljam át, hogy tényleg ezt akarom-e. (6-7félév Bsc, 4 félév Msc, 8 félév Phd--» nem garantált a doktori fokozat megszerzése).
2. Még egyszer gondoljam át alaposan, vizsgáljam meg a választott területben rejlő lehetőségeket itthon-külföldön.
3. Olyan szakot válassz, ami a jövőre nézve sok lehetőséget kínál.
4. Tanulj angolul! Tényleg nagyon fontos ha kutatni akarsz!
5. Ne a Bsc alapján válassz szakot, ha Phd-t is meg szeretnéd csinálni.
Én már egy jó ideje benne vagyok egy kutatásban, illetve cégnél is dolgoztam. Sajnos Magyarország és az itteni cégek nem sokat fektetnek a K+F-be, így eléggé korlátozottak a lehetőségek ezzel szemben ugye más országokon rengeteg a lehetőség.
Dolgoztam együtt biológusokkal egy multinál, ahol sajnos ők csak az "analitikus szintet" ütötték meg phd-val is (ez egy cég, lehet máshol más a helyzet).
Ha komolyan gondolkodsz a kutatásban, akkor én megvizsgálnék más szakokat is, pl. biotechnológia, orvosi biotechnológia, biomérnöki, bionika. Eddigi tapasztalatom szerint, ezeken a képzéseken jobb alapokat kapsz, illetve (eddig úgy tűnik) több lehetőséget rejt.
Nézd végig az egyetemi tanszékek kutatásait, keress olyan professzorokat, akik olyan területen végeztek kutatásokat, adtak ki cikkeket, ami téged is érdekel, majd ha felveznek keresd meg a professzort és kérdezd meg, hogyan tudnál ezen a területen kutatásokat végezni (A legtöbb tanár szereti a lelkes érdeklődő hallgatókat).
Végül még valami.. Nem hiszem, hogy ezzel nem lehet sok pénz keresni. Igaz, nem a legkönnyebb út, de vannak kis praktikák, amivel szerintem egész szép karriert be lehet futni. Ahogy én látom, ott rontják el a legtöbben, hogy olyan kutatásban vesznek részt, ami senkit nem érdekel, gazdaságilag nem jelentős, igazából csinálod, de nem fogsz olyan dolgot eléreni, ami másokat is különösebben érdekel. Viszont! Ha olyan kutatásokat vegzel, ami pl. gyógyszeriparban, biotechnológiában, élelmiszeriparban, stb jelentős lehet (pl. új, költséghatékony technológia, stb.) akkor azzal szép sikereket is el lehet érni. Ezzel szemben ha évekig foglalkozol mondjuk mikrobiológusként egy huszadrangú gombának/baktériumnak a vizsgálatával,ami nem ipari jelentőségű, akkor kb. mondhatjuk, hogy ezzel sok pénzt nem fogsz keresni.
Még valami. Mielőtt döntést hozol olvass utána, hogy téged tényleg érdekelnek-e a kutatások. Nálunk sokan azért jöttek egyetemre, mert középiskolában szerették a "biológiát". Na most ezt eléggé benézték sokan, mert egyetemen a biológia egészen más szemszögből van megközelítve. Nem a hagyományos értelemben vett biológia van szem előtt, hanem inkább a molekuláris biológia, ami egy picit komplexebb, mint szimplán a biológia.
Ezek az én tapasztalataim+tanácsaim, szóval ettől eltérő véleménye lehet bárkinek.
Sok sikert kívánok! :)
ELTE TTK-ra is SZTE TTIK-ra is jártam, Szegeden, "biológiább" a biológia szak szerintem, meg a város is egy nagyon jó egyetemi város.ELTE is teljesen jó, és gyönyörű helyen van a TTK mind a kettő egyetemet nagyon szeretem.
Attól függ milyen terület érdekel, nagyon sokat lehet orvosi, gyógyszerészeti kutatásokkal keresni és sokat lehet utazni a világ minden tájára, konferenciákra.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!