Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Villamosmérnöknek tanulok....

Villamosmérnöknek tanulok. Mennyire fontos, hogy jól teljesítsek az egyetemen?

Figyelt kérdés
Ha megerőltetem magam, akkor egész jó átlagot tudok összehozni, legalábbis a fő tárgyakat komolyan tudom venni. A kérdés, hogy mennyire éri meg ? Sokan mondják, hogy az egyetem csak elméleti alapot ad, és hogy később úgy sem fogok sok mindent használni a tanultakbol, igy nem érdemes mindenből jóra vizsgázni. Ti hogy látjátok ?

2017. ápr. 7. 22:48
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
78%
Igy igaz. Nem érdemes mindent megtanulni. Csak azokat amikre a késöbbiekben szükséged lesz. De azt aztán nagyon rendesen:-))
2017. ápr. 7. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%

Gondolom, a sokak, akik mondják, szentül hiszik, hogy te tudod, hogy mit hoz a jövő.

Másféle kiindulási pont az lenne, hogy ezek a sokak feltételezik, hogy be tudod lőni a felkészülést a kívánt vizsgaeredményre.

2017. ápr. 7. 23:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%
Soha senki nem fogja elkérni a leckekönyved ez tény. Igazán a diploma osztályzatod se érdekel senkit. Ha elmész egy állásinterjúra (és most az elmúlt néhány évben kb. 40-50 friss diplomás villamosmérnököt hallgattam végig) ott sem kérdezik meg. Amit megkérdeznek, hogy az adott cég profiljába eső területen mennyire vagy képben, illetve én arra vagyok kiváncsi, hogy milyen a probléma megoldó képességed. Ehhez az alapok kellenek. Tőled nem fogom megkérdezni soha, hogy rajzold fel egy MT kábel helyettesítő kapcsolását 50Hz-en, hanem a kérdés az lesz, hogy miért viselkedik úgy egy hálózatrész ahogy viselkedik és neked kell rájönnöd, hogy ott van a kábel szort kapacítása, illetve indukciója. És ezt még sorolhatnám tovább. Talán 2 v. 3. éve volt egy videó a "lépegető kutyaf*..."-ról abban a tanár Úr nagyon jól kifejti az erről alkotott nézeteit. Tanuld meg az alapokat, és hogy utána Siemens, ABB, Scneider trafót teszel be a trafóházba, vagy milyen gyártmányű mikrokontrollert, PLC-t, LED lámpát, frekvenciaváltót, invertert stb. az már mindegy kell legyen számodra. És ezt folytathatnám.
2017. ápr. 12. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:
Akkor a legfontosabb szaktargyakra kell odafigyelni, és itt főleg a szabadon valaszthatoakra a végén ?
2017. ápr. 13. 09:14
 5/13 anonim ***** válasza:
89%
Egyébként erősáramos volnál?
2017. ápr. 13. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
88%

Az alapozó szaktárgyakra mindenképpen. A szabadon választhatók közül azokat érdemes amelyek nem "trendiek" mert a trendiek elmúlnak. Emlékszem kb. 15-16 éve minden arról szól, hogy az ATM hálózatok (nem a bank automata) lesz a jövő technológiája, szinte mindenki elkezdett ATM-ezni, egytemeken is stb. Mára gyakorlatilag eltűnt. Viszont az Ohm törvénye, a Maxwell egyenletek, a transzformátor, generátor több, mint 100 év után is kitart.

Az elektroncsövek is már több mint 100 évesek és még mindig egy csomó helyen találkozni velük.


Az, hogy holnap milyen programnyelven fogunk programozni valami egzotikus jószágot azt nehéz előre megmondani. De pl. a PLC alapelve változatlan kb. 35-40 éve. A real-time ütemező működése szintén változatlan (bár ma már szinte mindenki azt hiszi, hogy real-time = nagyon gyors; és valódi real-time rendszer már szinte nincs). Az alapvető kapcsoló és védelmi készülékek sem változtak az elmúlt kb. 50-60 évben (maximum a méretek) /azért nem merek más évszámot mondani mert 60 éves volt a legidősebb tankönyv amiben ezeket láttam/ és szerintem aki villamosmérnök lesz ezzel tisztában kell lennie. Tehát ismerd meg ezeket a fogalmakat lekapcsolás, leválasztás, kapcsoló, nyomógomb, váltókapcsoló, relé (különböző akár egzotikus kivitelek mint pl. tartó vagy más néven támaszrelé vagy bistabil relé), mágneskapcsoló (kontaktor), szakaszoló, megszakító, terhelésszakaszoló, terhelés kapcsoló. Illetve ugyanezek félvezetős megoldásai. Ismerd az egyenírányítókat (1 fázis, háromfázis, több ütemű, nem vezérelt, félig vezérelt, teljesen vezérelt). Ma már nem lehet elkerülni a teljesítmény invertereket (DC-AC konverter), DC-DC konverterek (step-up kivitel is!). Ismerd az alapvető áramköri elemek legfontosabb tulajdonságait vezeték, kábel, sorkapocs, ellenállás, kondenzátor, tekercs, kapcsolók. Mindenzt DC-n, 50Hz-en és kb. 1MHz-ig és ha nem csak és kizárólag erősárammal akarsz foglalkozni akkor DC-től kb. 800MHz-ig mindenképpen, de ma már inkább azt mondom 3-5GHz-ig (bár ott már nagy különbség nem lesz, mert valahol 800MHz-1GHz környéken kezd átalakulni a jelvezetés, addig lehet használni a koncentrált paraméteres helyettesítő képeket, utána már inkább hullamvezetés és elosztott paraméteres kép az ami elkezd működni, tehát a 3Ghz és az 5GHz között nincs akkor különbség mint az 500MHz és a 3GHz között). Szintén ismerd meg alaposan az átütés és annak a környékét. Ha villamosménrök leszel, nem mondhatod, hogy én kérem mikroprocesszoros vagyok és nálam 3,3V-on végett ér a villany, utána már nagyfesz. Alapszinten a néhány mikrovoltos rendszrtől a technikailag még elterjedt 1,5MV-os rendszerig legalább alapvetően értsed a kihívásokat, mert más kihívások vannak ott ahol néhány mikrovoltot kell pl. megmérni (pl. orvos elektronika) és más ahol nagy távolságra kell átvinni 1,5MV-ot. Ugyanígy nem mondhatod azt se, hogy 10mA a legnagyobb áram amit el tudsz képzelni. Szintén legalább alapvetően legyen fogalmad arról, hogy mit jelent ha 0,1mA-t kell átvinni és mit jelent ha 6kA-t (nem zárlati áramról beszélek).

A zárlati áram 100 éve is feladat volt, ma is. Ugyanígy figyelembe kell venni egy proci belsejében mint az Albertirsa-Vinyica távvezetéken. És ez most csak az amivel az elmúlt napokban-hetekben találkoztam.

2017. ápr. 13. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
100%
Előző vagyok. Egy dolog még kimaradt. Tanulj meg mérni. Minden olyan tárgyat aminek köze van a méréshez, de leginkább gyakorlat arra nagyon figyelj oda. Azt tapasztaltuk már többen is, hogy a ma az egyetemekről kikerülő frissen végzett mérnökök nagy része nem tud mérni. Nem tud egy mérési jegyzőkönyvet összerakni, nem tud egy mérést kigondolni, megtervezni, és utána leginkább értelmezni azt amit mért. És itt néha olyan elemi dolgokról beszélünk, hogy egy hosszabb földkábel szigetelés ellenállását nem tudta megmérni, mert nem értette, hogy miért mutat a műszer változó érteket (ez nem nálunk volt, egy jó barátom mesélte, azóta is ezen röhögünk) majd beírta a jegyzőkönyvbe hogy a mérés elején "szinte zárlatos a kábel" majd néhány másodperc múlva a zárlat eltűnt de még mindig csak 50kOhm-ot mutat a műszer, tehát a kábelt ki kell cserélni. Nálunk csak annyi volt, hogy az atütésvizsgálóval megpróbálta megmérni egy félvezetős kapcsolás bemeneti kapcsai között, hogy megfelelő-e, és nem annyira értette, hogy miért jelez hibát 1,5kV-on a tranzisztor EB díodája, és utána miért nem működik az egész kapcsolás.
2017. ápr. 13. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm a sok jó tanácsot. Még csak második féléves vagyok, szóval még inkább csak az elméleti alapozás megy. A legfontosabb szaktargyakat probalom igazán komolyan venni.


Akkor később a laborok, gyakorlatok, mérések lesznek a legfontosabbak. Köszönöm


Amúgy egyelőre nagyon úgy néz ki, hogy az erosáram felé hajlok. Trafokra, generatorokra jó eséllyel 40 év múlva is szükség lesz nem ? Ezt miért kérdezted hogy erosaramos lennék e ?

2017. ápr. 13. 15:25
 9/13 A kérdező kommentje:
Mármint h az ötös miért kérdezte
2017. ápr. 13. 15:26
 10/13 anonim ***** válasza:
100%
Mert az 5-ös kolléga velem ellentétben erősáramos:) És minden szentnek maga felé hajlik a keze :)
2017. ápr. 13. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!