Aki egyetem mellett dolgozik annak hogyan van ideje tanulni és (esetleg) pihenni?
Mérnök hallgató vagyok. Hétfőtől csütörtökig reggel megyek egyetemre és délután vagy este érek haza, mert folyamatosan óráim vannak. Olyan is van, hogy reggel 8-tól bent vagyok akár este fél 8-ig. Ezek a napok nyilván kilőve, viszont ha előbb érek haza (2-3 órakor) és mondjuk lenne időm egy délutáni 4 órás műszakra, akkor is egy órát pihenek és nekiállok zh-ra tanulni (nem, nem hetekkel előre, hanem a következő hetire), ami a 4. héttől kezdve majdnem minden héten van legalább 1. Nem tagadom olyan is van, hogy alszom egyet délután, főleg ha másnap megint menni kell reggeltől estig, vagy ha az előző nap volt ilyen. Szóval maradna a péntek-szombat-vasárnap. Általában ebből a 3 napból 1-et pihenek, inkább fogalmazzunk úgy, hogy kicsit tudok foglalkozni a hobbimmal, szóval nem egész nap az ágyban meg a gép előtt döglök. Marad 2 nap. Beadandókat, házikat csinálok, azaz pl. műszaki rajzokat (ami sok-sok óra), laboros dolgokkal kell foglalkozzak, szóval minden ilyen határidős dolog. Este meg bedőlök az ágyba, mint egy zsák. Néha van olyan hétvégém amikor ráérek. Ilyenkor meg tudom látogatni az apukám, nagyszüleim és teszem azt végre van pár nyugis napom, esetleg tudok mondjuk találkozni egy-egy baráttal vagy sportolni...
Tudom, hogy vannak akiknek a munkáltatója lehetővé teszi, hogy akkor dolgozzon az illető amikor neki jó, bár ott is biztos van egy minimum amit teljesíteni kell. Viszont sokaknak nem ilyen. Olyanokra gondolok, hogy aki a hétvégét végigdolgozza, akár hétköznap órák helyett bemegy dolgozni. Nekik a többségük szokott járni fizetős korrepetálásra, és ők szoktak pénzért házi feladat megoldást megvenni, amiket megint nem értek, hogy nem-e lenne egyszerűbb bejönni órára, aztán otthon leülni tanulni, vagy ennyire nem értik, vagy tényleg kell a pénz lakhatásra, kajára, vagy csak saját magának keresi a pénzt, hogy ne a szülei pénzén menjen szórakozni, tényleg csak találgatok?! Az meg a másik, hogy amikor vizsgaidőszakban ott egy rakás vizsga és hallottam már olyat, hogy van aki munka mellett készül rá. Esetleg az ilyen könnyebb szakon van vagy más irányokon nem kell ennyit készülni, elképzelésem sincs. Nekem sokszor abból áll a vizsgaidőszak, hogy felkelek, leülök tanulni estig. Aztán örülök ha jutottam valamire.
Én kapok egy kevéske, de azért szemmel látható mennyiségű ösztöndíjat. Nem sok, de amennyit költök magamra arra bőven elég, nem szoktam bulizni meg iszogatni járni. Nagy szerencsém, hogy én itthonról tudok bejárni egyetemre. Szóval nekem hatalmas tiszteletem azokkal szemben akik akár ebben a pillanatban is ott állnak egy étteremben vagy cégnél és dolgoznak. Én jelenleg is azon gondolkodom, hogy amikor elmennek ma a vendégek minek álljak neki és hogyan végezzek. Laboros beadandó és 3 jövő heti zh erre a hétvégére a menü.
Azért írtam ki ezt a kérdést, mert kicsit kellemetlenül érzem magam, hogy én nem dolgozok, néha lusta, haszontalan embernek is érzem magam, akit eltart az anyukája, hiszen az én kötelezettségeim másokra is ugyan érvényesek, nekik is van házijuk és nekik is kell tanulni (gondolom), de ahogy írtam lövésem sincs, hogy mikor tudnék dolgozni egyetem ideje alatt, illetve ha dolgoznék mikor foglalkoznék a tanulmányaimmal, esetleg mikor pihenhetnék 1-2 órácskát, hogy ne essek össze másnap? Más ezt hogyan látja? Nyugodtan írjátok meg ha esetleg velem van a baj, nekem kellene változtatni valamit, én csinálom rosszul, minden véleményt szívesen olvasok. :)
Pedig baromi egyszerű a válasz. Akik sokat tudnak dolgozni egy héten, azok vagy csúszásban vannak és kevesebb órájuk van, mint aki mintatanterv szerint halad, vagy pedig nem jár be az órákra (már ahol nincs katalógus). Vagy éppenséggel a kettő együtt.
Nem kell azért szarul érezned magad, mert bejársz szinte mindig mindenre, hisz ez neked meg az ösztöndíjban látszik meg.
Szerencséd van, hogy a szüleid tudnak támogatni anyagilag, de mivel rendesen tanulsz és dolgozol az egyetemen, szerintem semmi okod nincs arra, hogy rosszul érezd magadat. A családoddal ebben megegyeztetek, és nem a semmittevéssel megy el az élezef.
Olyan szakok mellett egyszerűbb dolgozni, ahol kevesebb az óra vagy az olyan előadás, amire be kell járni, de sokszor előfordul, hogy a munka a tanulás rovására megy, jobban elúszik az ember, nehezebben bírja a tempót. Szerintem alkatfüggő, hogy ki mennyire bírja, és sajnos van, aki bele van kényszerítve az egyetem melletti munkába, de még egyszer hangsúlyozom, szerintem erre nincs jó vagy rossz módszer. Az ideális az lenne, ha senkinek nem kellene dolgoznia suli mellett, és tudna csak a tanulmányaira koncentrálni, de van, akinek jól jön a tapasztalat és szeretne plusz pénzt. Örülj neki, hogy neked nem muszáj.
Én is mérnöknek tanulok és árufeltöltő/kasszásként dolgozom mellette. Hétfőtől-csütörtökig reggeltől-estig órám van, néha még pénteken is. Általában péntek, szombat vasárnap dolgozok, bár ha pénteken egész nap az egyetemen kell lennem, akkor ugye ez a nap is kiesik. A munkaidő pedig változó... Volt, hogy 13 órát dolgoztam egy nap, a legkevesebb 6 óra volt, de a legtöbb esetben 8 órában vagyok.
Tanulni este tanulok, ha hazaértem az egyetemről/munkából.
Én is azt mondom, hogy akinek nem muszáj, ne dolgozzon egyetem mellett, főleg ha sok órája van, és mint nálunk is, minden napra van beadandó/zh.
Hogyan tudnád kipihenni magad? Igazából sehogy...
Na persze ezt nem elrettentésként írtam, csak aki erre vállalkozik, készüljön fel, mit vesz a nyakába. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!