Hogyan zajlik egy emelt szintű történelem érettségi?
Oké, hogy kihúzod, kidolgozod, leülsz, elmondod.
Csak 2018-ban érettségizem, de most ez így tudatosult bennem és teljesen kivagyok. Mondják, ma már a hülyét is felveszik az egyetemre. Ahova én szeretnék menni, oda elég alacsony a ponthatár, úgy számoltam, hogy egy közepesen jó eredménnyel biztonságosan bekerülhetek, de mégis a frász kerülget, ha csak a töriérettségire gondolok. Megpróbálom elmagyarázni, hogy miért. Én szeretem és értem a történelmet, de az nem jelenti azt, hogy tudom is betűre/számra pontosan minden egyes kib***tt eseményt és dátumot. Látom a folyamatokat, az összefüggéseket, a tanulságokat, de ha most bárki rákérdezne a, mit tudom én... A Gracchus testvérekre, csak néznék és kinyögnék annyit, hogy néptribunus, meg hogy valami folyó -halál.
Vannak kitüntetett korszakok, amik nagyon-nagyon kedvesek a számomra, ezekből sokkal magasabb szinten tudok értekezni, mint más korszakokról.
Viszont érettségin, én úgy fogom fel, hogy minden témakörből már nagyon-nagyon tudományosan és már -már egyetemi szintű felelést várnak el tőlem.
Nem tudok szabadulni ettől az érzéstől. Ugye nem így van ez? :'(
Nyugtassatok meg, kérlek, hogy nem kell ennyire rágörcsölnöm,mert máskülönben megőrülök. (mert ugyanez a helyzet a többi tantárgynál is) Tehát nem kell MINDENT tudni illetve hogy nem kell egy könyv bemagolt részét felmondani.
Ha csak egy tantárgyból szóbeliznék, talán nem lenne ekkora "trauma", de mont mondtam, ott van még a másik három. :'''(
Én ezt a fajta "tanulást" (azaz a magolást) sem hatékonynak, sem célravezetőnek (legalábbis számomra)nem találom, így fogalmam sincs, hogyan fogom megtanulni... :(
Ti hogyan tanultatok emelt törire, hogyan ment a szóbeli?
U.i. Milyen igazságtalan dolog, hogy hónapokat tanulsz 15-20 percekre? :(
Szia! :)
Én tavaly érettségizem töriből emelt szinten, és én is hasonlóképpen voltam vele, mint te, tehát inkább az összefüggéseket értettem, azokat az anyagokat szerettem, amikben a folyamatokat kellett egyben átlátni, nem pedig egy rakat évszámot megtanulni. Ettől függetlenül azért alapvető évszámokat én az írásbeli előtt bemagoltam, de utóbbiban egyébként összesen egy, azaz egy darab évszámra kérdeztek rá konkrétan, ráadásul egy olyanra, amit még tudtam is :) Tehát az évszámokat annyira nem kell véresen komolyan venni, azért úgy nagyjából tudd, hogy mi mikor volt, de emiatt ne aggódj. A szóbelin pedig végképp ne, ott lehet veled egy atlasz, amiben a legfontosabb évszámok benne vannak. Utóbbi azért jó még extrán is, mert egy-egy eseményről eszedbe juthatnak fontos/érdekes dolgok, amiket elmondhatsz, a térképekről pedig azért lehet pár mondatot beszélni, amivel töltöd az időt.
Ennyire felesleges rágörcsölni, én a szóbeli előtt két-három héttel kezdtem el a tételeket rendesen megtanulni (bár nekem azért az hozzátartozik, hogy mivel csak töriből emelteztem, és az emelt szóbelik előrébb vannak, ebben az időszakban tényleg csak és kizárólag a törivel foglalkoztam),és ennyi idő elég volt arra, hogy bármilyen tételt is húzzak ki, hozzá tudjak szólni a témához. Ráadásul nem csak egy címet húzol, aztán beszélj, kapsz több kérdést, amik leszűkítik a témát, illetve nekem több oldalas forrásom volt. Az, hogy azokból kielemeztem a lényeget, gyakorlatilag elvitte az egész felelést a hátán. Tehát ne aggódj, van időd, dolgozd ki a tételeket, nagyjából tanuld meg őket, aztán pedig józan paraszti ésszel megoldod :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!