Egyetemisták, ti szerettek kolisok lenni?
Összességében nem.
Túl sok volt a buli. Nem volt egy perc csönd sem. Hajnal 3kor üvöltt a zene és üvegek törtek, amikor másnap kemény vizsgára próbáltam pihenni. Ha igazán aludni akartam, szobát bérletem egy hotelben.
Büdös volt, undorító a konyha. Cigi szag a folyosón.
De szerettem ott lenni, mert jó volt a társaság, fele, vagy negyed annyi volt, mint az albérlet. Volt sok Warez film, ami még ki sem jött moziban, de már DVD minőségű volt. Volt néhány beindult csaj, akik nem fogták vissza magukat. Volt pia, kaja, edzőterem, diszkó, fotólabor, rádiótechnikai labor, 200 forint volt egy mosás, ingyen volt a rezsi, volt melegvíz, fűtés, ami az albiban, amit meg tudtam fizetni nem volt.
Szóval jó is volt, meg nem is.
Egy átlag albi jobb. Mert koliba akkor is be lehetett menni, de albiban legalább lehetett aludni vizsgák előtt 6 órát egybe, és ez luxus volt.
Sosem mértem le a szobákat, de tippelnem kell általában 15-20 nm az átlag, 2-3 főnek. 9-15.000 Ft között mozognak a havi díjak (nincs más egyéb rezsi költséged, maximum félévente 2-3.000 Ft internet hozzájárulási díj). Külön van közös konyha, és a mellékhelyiség is többnyire közös. (Utóbbi esetében vannak olyan kollégiumok ahol a szobához tartozik egy külön vizesblokk, fürdővel és WC-vel, amin 2-4 fő osztozkodik). A szobák berendezése minimális, fejenként 1 ágy, 1 asztal, 1-2 polc, 1 éjjeli lámpa, illetve szobánként 1 közös hűtő. A takarítást én jobbnak látom, hogy saját maga intézi az ember, cca 2 hetente elegendő (bár valamikor hetente ráfér)
A száraz statisztika után jöjjön a véleményem:
Első körben roppant lehangoló volt számomra, de miután megtaláltam a társaságom, meg lehet szokni illetve szeretni. Jó mondjuk a közös helyiségek néha ocsmányul néztek ki, de ez függ az adott szint kultúrájától is. Ebből is kaptam hideget-meleget. De volt némi szerencsém, miután "kifogtam" egy olyan szintközösséget, akik némi odafigyeléssel, és kultúrával rendelkeztek, azóta a közös helyiségek sem néztek ki ocsmányul. Tanulást illetően vannak szabályozások a zajongást illetően (szorgalmi időszakban este 10-ig, vizsga időszakban teljes nap csendrendelet). Akik már törzsgyökeresek többnyire be is tartják, nagyobb gond a gólyákkal vannak. (persze tisztelet a kivételnek) Vannak mikor rá kell szólni a másikra, hogy "fogják be", de az első, maximum a második figyelmeztetés után meghallják. (Ha meg mégsem lehet hívni a nevelőt és elrendezi a dolgokat) Engemet eme zaj nem igen zavart, nincsen alvással/tanulással problémáim. Illetve ha szobatársaid zavarnak a tanulásban vagy nagyobb tér/asztal kell általában vannak külön tanulószobák. De én például gyakran mentem ki egy parkba, vagy rossz időben maradtam bent a suliba és ott tanultam (beadandó feladatok többségét a suliba lévő gépeken oldottam meg). Szóval a tanulást illetően számos hely megfelelhet. Mellesleg, ha szobatársaid is egyazon szakra járnak, akkor még helyben is van a segítség, amennyiben kell. (Persze ezt albérlet esetében is ki lehet vitelezni) Szoktak lenni bulik, de általában kevésbé zavaró.
Összességében én pozitívan éltem meg (jó társaság, alacsony költségek, "házi"-bulik könnyebben kivitelezhetőek, mint egy albérletben, sok ember nagyobb közösség, sokszínűség) a kollégiumot, persze vannak negatív oldalai is (közös helyiségek nem mindig megfelelőek, nemi élet korlátozva van, mármint úgy értem tekintettek kell lenned a szobatársaidra, egyeseket zavarhat a zaj), de én mindenképp ajánlom első körben az önállóságra nevelésként, aztán később jöhet egy újabb szint mikor már pl. van egy komoly párkapcsolatod egy albérlet/saját lakás vagy ház gondolata.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!