Van itt aki jó biológiából, és tudna segíteni? (pótvizsga)
Biológia pótvizsgára készülök (gimn. 10. osztály) de a jegyzetem itt ott pontatlan/hiányos.
Szeretnék megkérni valakit aki ért hozzá, hogy röviden-tömören foglalja nekem össze a következő 2 témakört:
- Lebontó anyagcsere fogalma, típusai
- Felépítő anyagcsere fogalma (fotoszintézis)
sajnos nem tudom hogy miként lesznek a kérdések, csak egy rövid érthető megfogalmazásra lenne szükségem mivel csak bonyolult leírásokat találtam. (legalábbis annyira rövid hogy ez 2 témakör a 25 ből)
nagyon köszönöm a segítséget és tudom hogy év közbe kellett volna tanulnom. szal nem kell leírni megint
Szia szerintem ne érezd magad kellemetlenül, mert segítséget kérsz, sőt .. :)
a lebontó folyamatok:(fogalma: aerob (oxigéndús) környezetben lezajló folyamat, mely a szerves anyagok szénatomjait szén-dioxiddá, hidrogénjeit vízzé oxidálja.
- a biológiai oxidáció: ez az oxidációs folyamat a sejtplazmában és a mitokondriumokban megy végbe. A hat szénatomos monoszacharidok (főleg a glükóz, a fruktóz, a galaktóz és az ezekké átalakulni képes cukrok) molekulája középen kettéhasad két darab három szénatomos köztitermékké, amely végül is piroszőlősavvá (piruváttá) alakul, és a reakciósor során felszabaduló energia egy része (mintegy fele) ATP foszforsav kötéseiben raktározódik.
- Citromsavciklus / Szent-Györgyi-Krebs-ciklus:
A két szénatomos acetilcsoport reagál a négy szénatomos oxálecetsavval, és ekkor jön létre a hat szénatomos citromsav. Egymás után következő hét reakció során ez visszaalakul oxálecetsavvá és a ciklus termel még két molekula szén-dioxidot.
- Terminális oxidáció: A terminális oxidáció lényege, hogy a koenzimek hidrogént leadva oxidálódnak, hidrogénjük végső soron oxigénnel egyesül, és vízzé alakul. A hidrogén oxidációja vízzé nagy energiafelszabadulással jár. Az energia egy része hő formájában felszabadul, de jelentős hányada ADP molekulák ATP-vé alakítására használódik fel.
Felépítő anyagcsere : (fogalom: A folyamat állítja elő a heterotrófok fennmaradását biztosító szerves anyagot, valamint az aerob élőlények számára a légzési oxigént.)
Fotoszintézis : bruttó egyenlete : 2CO2+2H2O=C6H12O6+6O2
2 fő részre osztjuk: fényszakasz, és sötétszakasz.
A fényszakaszban történik a fényenergia megkötése és annak kémiai energiává alakítása.
A gerjesztés hatására az elektronját elvesztett festékmolekula az elektront a víz molekulájából pótolja. Így a II. fotorendszerhez tartozó enzimek a fényelnyelő pigmentek által megkötött energiával a vizet protonra, elektronra és molekuláris oxigénre bontják. A folyamat a fotolízis. Az oxigén felhasználódhat a lebontó folyamatokban, vagy a légkörbe kerülhet.
Sötétszakasz: A fotoszintézis sötétszakaszának biokémiai folyamatai működésükhöz ATP-t és NADPH-t igényelnek. Ezek a fényszakaszban a fény energiájából és a vízből keletkeznek. A sejt a sötétszakaszban az ATP energiájával a szén-dioxidot megköti és a NADPH hidrogénjeivel szerves anyaggá redukálja. A képződő szerves anyag monoszacharidokká, lipidekké, aminosavakká, nukleotid típusú vegyületekké alakulhat tovább. Ehhez már nem szükséges közvetlenül fényenergia.
Nem tudom sajnos neked mennyire kellenek ezek részletesen, de ha valamit nem értesz, akkor privát üzenetben írj nekem nyugodtan, és segítek neked. :)
nekem kicsit magas de a lényeget kibogarásztam :)
köszönöm a segítséget!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!