Aki kertészmérnök szakot végez el, az mit tud csinálni utána, hol tud dolgozni?
Nagyon változatos és szerteágazó feladatokat láthat el egy kertészmérnök. Vállalkozóként nagyobbak a lehetőségek, mint alkalmazottként.
Nagyon sokat számít a valódi tudás. Végig lehet bukdácsolni az egyetemet, de ha valamire is vinni akarja az ember, akkor sokat számít az egyéni hozzáállás, az ambíciók.
Alapvetően növénytermesztéssel foglalkozik egy kertészmérnök. Gyümölcs-, dísznövény-, gyógynövény-, zöldség- és gombatermesztésre is lehet szakosodni. Tehát eldöntheted, hogy ezek közül mit vagy miket szeretnél termeszteni. Már a termesztéstechnológia megválasztásával is lehet jó piaci rést találni, pl a biotermesztés egyre jobban terjed.
Lehet növénynemesítéssel foglalkozni, itt szintén a gyümölcs, zöldség, gyógy- és fűszernövény, illetve dísznövények nemesítésével lehet foglalkozni.
A faiskolai termesztés is egy külön irány, ahol kimondottan facsemeték nevelésével foglalkozol, főleg gyümölcs- és díszfákkal.
Ha a Bsc után tovább mész MSC-re, akkor lehetsz pl. növényorvos, ezzel már alkalmazottként, vagy megbízott vállalkozóként is tudsz dolgozni, mert a növénytermesztőknek szerződést kell kötniük növényorvossal, ha permetezni akarnak, ugyanis sok növényvédőszer (I. forgalmazási kategóriájúak) csak növényorvos szakembernek adhatók ki.
Ezeken túl lehetsz tanácsadó, vállalhatsz kertfenntartást, kerttervezést (bár ez inkább kerttervező mérnökök munkaköre), kertépítést, növényápolást, növénytelepítést, metszést, stb.
Ha termesztesz valamilyen növényt, akkor foglalkozhatsz annak a feldolgozásával, mivel úgy könnyebb értékesíteni.
Végezhetsz minőség-ellenőrzést is, de ehhez az adott minőségellenőrző cégnél is kell vizsgát tenni (úgy tudom)
Bekapcsolódhatsz az egyetemeken folyó kutatásokba, publikálhatsz, dolgozhatsz laboratóriumban, foglalkozhatsz biotechnológiai kutatással, genetikával, stb.
És még lehet, hogy sok mindent nem írtam le.
Tehát lehetőség ezerféle van. Hogy te melyikkel élsz, az főleg tőled függ. Ha inkább a tudományos élet és a tudományos munka foglalkoztat, abban az irányban is elindulhatsz, de ha inkább a növénytermesztés, akkor abba az irányba is, és még így is nagyon sokfelé indulhatsz el.
Sokan mondják, hogy a diploma arra jó, hogy elmenj az OBI-ba a kertészeti osztályra. Igen, hogyha mindenféle ambíció nélkül és lesz@rom módjára csinálod, majd arra vársz, hogy a diplomád keres neked munkát, akkor valóban az OBI-ban fogsz kikötni, de ha a saját céljaid érdekében tanulsz és nem a diplomától várod a munkát, akkor sok lehetőség van előtted.
A diploma az csak egy papír, nem feltétlenül takar tudást. Láttam már olyan kertészmérnököt, aki a rukkolát összekeverte a zsályával. Na ő lehet, hogy sírni fog, hogy hiába van diplomája, nem talál munkát. Szóval nem elég a diplomát megszerezni, tudni is kell azt, amivel foglalkozni akarunk.
Egyik tanárom mondta, hogy nem kell mindent nagyon jól tudni, de ha egyvalamiben nagyon jók vagyunk, akkor a munka megtalál minket. És ez igaz a világ összes szakmájára.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!