Milyen egy informatika érettségi?
Sziasztok! Jövőre szeretnék informatikából érrettségizni, mert abból tudomásom szerint lehet egy évvel korábban. Szeptembertől leszek 11.-es. Informatikáből van írásbeli? Gondolom, gyakorlati része az van, pl. valamit kell csinálni táblázattal vagy ilyesmi. Milyen a szőbeli? Nézegettem tételeket neten, de sok DOS-ra vonatkozik, és a legtöbb, amit találtam, még a 2000 előtti számítástechnikai színvonhalról, fejlettségről ír. Ilyeneket kellesz megtanulni? Illetve választanak ilyenenket a tanárok? Tudom, hogy ezt így nem nagyon lehet megmondani, de szerintetek? Ha ilyeneket kellene megtanulni, akkor inkább letesek az egészről.
Mindegy, a válaszokat előre is köszönöm :)
A régi gyakorlati feladatsorokat megtalálod a neten. Bemásolom ide a mi sulink idei tételsorát (most érettségiztem középszinten), hátha segít valamit, de mindenhol más tételek vannak.
1. A kommunikáció információelméleti modellje. Az információ fogalma, az információ mértékegységei.
2. Jel, adat, információ és ismeret összefüggése. A jelek típusai, jelrendszerek, kódolások. Az adat és az információ közti különbség. Az adatmennyiség mértékegységei.
3. A számítástechnika fejlődése az őskortól a XX. század közepéig. Régi mechanikus automaták, számoló-eszközök, a számítógép ősei. Elektromechanikus számítógépek. Az első teljesen elektronikus számítógép megjelenése.
4. A szoftver fogalma. A szoftverek csoportosítása alkalmazási és felhasználói szempontból. A szoftverek szerzői jogi védelme. A szoftverek jogtisztasága, a licenc fogalma.
5. Karakterek bináris kódolása. A kód és a kódolás fogalma. A karakterek kódolásának fejlődése (BCD-kód, ASCII-kód, UNICODE). Különböző kódlapok.
6. A Neumann-elvek. A Neumann-elvű személyi számítógép részei.
7. Memóriák és háttértárak. A memóriák típusai. A háttértárak működése.
8. Beviteli eszközök: a billentyűzet, az egér és a szkenner. Működési elvük, tulajdonságaik.
9. Kiviteli eszközök: monitorok és nyomtatók. A monitorok fajtái. A nyomtatók típusai, működési elvük.
10. Hálózatok fajtái, topológiák. Hálózati eszközök, a hálózat működése. A helyi hálózat használatának előnyei.
11. Az operációs rendszer fogalma. Az operációs rendszerek fő feladatai. Egy grafikus operációs rendszer (Windows 7 vagy Windows 8) bemutatása: felhasználói felülete, működése, kezelése, a fontosabb hardver- és szoftveregységek tulajdonságainak beállítása.
12. Egy operációs rendszer könyvtárszerkezetének ismertetése. A fájl fogalma, hogyan tárolja a fájlokat, adatokat? Fájlok típusai. Meghajtók, könyvtárak és állományok kezelése.
13. Fájlok tömörítése és kicsomagolása. A tömörítés szükségessége, előnyei. Fontosabb tömörítőprogramok. Tömörített fájl-típusok.
14. Egy operációs rendszer karbantartó és hibakezelő szolgáltatásai. Lemez-ellenőrzés, hibakeresés. Lemezkarbantartás: milyen karbantartási lehetőségek vannak és miért szükségesek ezek? Vírusok elleni védekezés.
15. Az internet fogalma, kialakulása. Az internet kommunikációs szolgáltatásai. A szolgáltatások fogalma, működése. A web fogalma.
16. Egy internet böngésző program részeinek és használatának bemutatása. Milyen beállítási lehetőségeket ismer?
17. Adatkeresés az interneten – tematikus és kulcsszavas keresés. Ismertebb keresőprogramok és keresőoldalak használatának bemutatása.
18. Az elektronikus levelezés fogalma, kialakulása, működése. Mit tudnak a levelezőprogramok? Egy ismert levelezőprogram használatának bemutatása.
19. Az információ tárolásának fejlődése az ókortól napjainkig. A könyvtárak története, típusai. Egy korszerű könyvtár terei, részei. Könyvtári szolgáltatá-sok.
20. Mai korszerű tájékoztató eszközök felsorolása. Mit tárolunk a könyvtárban? A könyvtári rend. A könyvtári katalógusok fajtái és használata (betűrendes, tárgyi, elektronikus, és egyéb katalógusok). Hogyan keresünk a könyvtárban?
8 éve érettségiztem belőle. Van gyakorlati rész, az kb ECDL vizsgához hasonló, kapsz feladatot különböző office-os programokra.
Biztos volt elmélet is, de arra már nem emlékszem. Két évvel később megint vizsgáztam, akkor mint programozó.
A DOS elég idejét múlt, általánosban használtuk csak. :D
A gyakorlati része tulajdonképpen az írásbeli (hivatalosan). Kapsz egy feladatlapot, amire a feladatok le vannak írva egyesével és egy minta, hogy a végén milyennek kell lennie az "eredménynek". 4 feladat van egy informatika érettségin. Ebből 3 feladat fix. Tehát 3 program használata mindig szükséges, 1 feladaté pedig változó, az vagy weblapkészítés, vagy prezentáció. (word, excel, access, és a 2, ami változhat a power point vagy [van több is weblapkészítő program is, ami szerintem nincs kötelezően meghatározva]) Tehát megkapod a feladatokat és van egy könyvtár, ahová dolgozni kell, ott vannak a forrásfájlok is (vagy oda kell átmásolni egy másik helyről, erre nem emlékszem), természetesen le van írva, hogy hová, milyen elérési úton kell tárolni.
Szóbelin pedig a legkülönbözőbb tételek fordulhatnak elő, ami vizsgahelyszíntől is függ. Én pl. érettségin az elektronikus dokumentumokat húztam. És fontos, hogy szóbelin is lehet egy rövid gyakorlati feladat. A mi sulinké:
Információs társadalom
1. tétel: Az informatika fejlődéstörténete
2. tétel: Szoftverek jogi ismeretei, adatvédelem és adatbiztonság
Informatikai alapismeretek – hardver
3. tétel: Neumann-elvű számítógépek és bemeneti perifériák
4. tétel: Kimeneti perifériák
5. tétel: Háttértárak
6. tétel: Jelátalakítás és kódolás
7. tétel: Központi feldolgozó egység és memóriák
8. tétel: Hálózatok
Informatikai alapismeretek – szoftver
9. tétel: Tömörítés, lemezkezelő segédprogramok
10. tétel: Rosszindulatú szoftverek
11. tétel: Szoftverek és operációs rendszerek
12. tétel: Állomány- és mappakezelés
13. tétel: Szerver-kliens típusú hálózatok
Kommunikáció az interneten (gyakorlati kivitelezéssel)
14. tétel: Internet
15. tétel: Online kommunikáció
16. tétel: Állományok átvitele és távoli online adatbázisok használata az Interneten
17. tétel: A WWW és az Internet böngésző
18. tétel: Keresés az Interneten
Könyvtárhasználat
19. tétel: Nyomtatott dokumentumok
20. tétel: Elektronikus dokumentumok
Szerintem klassz, ötös lett nekem anno, pedig nem vagyok egy info guru.
Előre nyilatkozni kellett, hogy melyik programcsomagot használtad, és min szeretnél érettségizni, ami tök klassz, mert ha 7-es office-t szoktad meg, nem kell ott szenvedni az újakkal.
Szóval a feladatokat elég jól be lehet gyakorolni, ha megoldasz 4-5 érettségit, nagy meglepetés nem érhet a gyakorlaton.
A szóbeli tételek meg elég beszédesek, csomó hasznos van közte, a legtöbbet elég 1-2 alkalommal elolvasni, és máris tudsz róla folyékonyan beszélni. Hajrá :)
Köszi! :) Akkor jól fel lehet rá készülni... én sem vagyok olyan informatikus fajta, de azért érdekel, megy is, 5 voltam mindig, kivétel 9.-ben, akkor lett új a tanár és olyanokat kérdezett dolgozatban, amiket nem is vettünk... akkor 4 voltam, de mindegy.
Gyakorlatban csak office-t adnak? Mert idén igazából weblapkészítés és office volt, excel és access. Tavaly word és powerpoint volt.
Hány percig kell beszélni?
Mi a különbség a közép és az emelt szint között?
Köszi! :) ...félek nagyon tényleg már most, egyszerűen csak a tudattól, hogy ott élesben, tétre megy majd minden...
Érettségin, szóbelin lehet a szóhasználat humorosabb? Úgy értem, hogy az anyagot szinesíteni kicsit, úgy könnyebben menne, ha felelnem kell, mindig próbálok úgy fogalmazni, hogy megmaradjon mindenkinek, ha már kiállok mindenki elé, akkor legyen színvonalas, emlékezetes, eddig mindig 5 lett, a tanárok is megszokták már, nincs bajuk vele, a dolgok, amiket mondok jók, csak a nekem a feleleteim előadás szerűek.
Ülni kellesz vagy lehet állva is mondani? Mindig járkálok, nekem számít a testbeszéd is sokat. Lehet ábrákat rajzolni?
Vagy csak szárazon el kell mondani a szöveget? Ezt szeretném elkerülni...
Rengeteg kérdésem van, csak még kell fogalmaznom őket
Szia! Az előző vagyok.
Nem tudom, hogy iskolától függ-e vagy így van, de lényeg, hogy szóbelin bemész a terembe és a terem végén vannak a tanárok akik egymás mellett ülnek. Előttük van kb 5 pad szétszórva. Oda ülnek le a diákok, hogy kidolgozzák a tételt. Amikor kihúzod a tételt. Infóból is kapsz a témához segítség kérdéseket, amiken ha végig mész elmondod a teljes tételt. 30 perc van rendelkezésedre, hogy kidolgozd a tételt. Annyi lapra írsz, amennyire csak akarsz és azt ki is viheted magaddal felelésnél szóval rajzolhatsz ábrákat is. Viszont ülve kell mondani, legalább is nálunk úgy volt, hogy az elnökkel szemben ülsz és úgy mondod. Az, hogy te, hogy építed fel a feleleted csak rajtad múlik, meg a tanárodon, aki már ismer annyira, hogy tudja milyen amikor felelsz. Mondjuk az elnök is számít, hiszen ő azért van ott, hogy megfelelő legyen a szóbeli, szóval nem árt arra is odafigyelni, hogy néha rá is nézz miközben mondod a tételt, bár az elnökök nem nagyon szoktak beleszólni a pontozásba (nálunk legalább is). A z írásbelin végül is semmi más nincs csak a géped és te :D Olyan, mintha otthon csinálnád csak igen itt már élesben megy. Nem kell aggódni, mindenkinek új az érettségi érzése, meg természetes, hogy vizsga előtt mindenki ideges. Én is nagyon ideges voltam, de hamar túl van az ember rajta. Az írásbelin az időbeosztásra kell nagyon odafigyelni, amit nem tudsz azonnal azt hagyni kell, majd a végén térj vissza rá, mert sok feladat van 180 percre. :D
Értem... nehezebb lesz akkor, bár ez alapvető egy érettséginél.
Van akkor 20 tétel, és azok azon az asztalon vannak egymás mellett? A mi sulinkban már 8. és 9. végén is csinálnak vizsgát, hogy elrontsák a diákok jókedvét, hogy itt az év vége :/ jövőre amúgy "kis éretrségit" rendeznek majd, ugyanezzel a céllal + hogy gondolom, tudja majd azután a gyerek, hogy majd 1 év múlva mire számíthat... én azért akarom élesben csinálni majd már akkor, mert nem akarom 2x, ha amúgy is muszáj jövőre, próbaképp.
Ti csinálnátok előrehozottan egyébként? Hány percig kell beszélni? ...a gyakorlati részénél programonként van 20 feladat úgy, hogy "egy fájlhoz" 20, hogy 1. mentse el VALAMI néven, 2. importálja az embete.xls-t..., vagy pl. 20 docx fájlt kell megalkotni?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!