Magyar érettségi segítség, lehet 0 pontos az esszém?
Nagy erősségem az esszéírás, mindig maxpontosakat írok, de most...
Ugye ez volt a feladat: Ön szerint a kérdezés, a rákérdezés, a kételyre is építő gondolkodás miért és hogyan viszi közelebb az embert a megismeréshez, tudáshoz? Fejtse ki egyetértő vagy vitázó véleményét a Csoóri Sándor-idézetben jellemzett kérdező magatartásról, a kérdezni tudás szerepéről, értékéről! Érveiben - személyes tapasztalatai mellett - legalább 3 különböző irodalmi mű által felvetett kérdésre is hivatkozzon!
Nézem a megoldókulcsot: Madách-Az ember tragédiája, Goethe-Faust, Vörösmarty-Csongor és Tünde stb szerepelnek. Ezek ilyen nagy gondolati kérdéseket feszegetnek.
Én viszont úgy értelmeztem, ahogy az első "Ön szerint a kérdezés, a rákérdezés, a kételyre is építő gondolkodás miért és hogyan viszi közelebb az embert a megismeréshez, tudáshoz?" kérdés is kérdezi. Tehát nem olyanokat írtam, hogy Ádám Az ember tragédiájában azon gondolkodik, hogy..., hanem hogy pl. a Lear királyban a király megkérdezi a lányait, hogy mennyire szeretik, vagy hogy A csinovnyik halálában a csinovnyik kérdezgeti a felettesét, hogy de ugye nem haragszik, amiért letüsszentette?...
Tehát értitek. Az első olyan, hogy "felteszem magamnak azt a kérdést, mi lesz az ebéd holnap", a második pedig, hogy "megkérdezem az anyukámat: Anya, mi lesz az ebéd holnap?" Az egyik elméleti,a másik gyakorlati.
Szerintetek elfogadható az én nézőpontom, vagy mindenképp csak az első lehet jó?
:(
Ugyan így írtam én is! Nem úgy értelmeztem, hogy a szereplő elmélkedik, hanem, hogy a kérdések, hogyan jutnak szerephez a történetben. Pl. Kosztolányi-Édes Anna. Mű központi kérdése: Hogyan válik egy mintacseléd gazdái gyilkosává? stb.
11. óta arra készültem, hogy érvelek, de ez a téma eléggé meglepett... Elég megfoghatatlan.
Most kicsit megnyugodtam, hogy nem csak én értelmeztem így :)
Szerintem a téma nagyon helytálló és filozófiailag flexibilis volt, hisz mindent megkérdőjelezhetünk. Ily módon bármilyen jellegű mű juthatott volna eszedbe, ha jó vagy az esszéírásban, akkor magadtól vagy képes összehozni egy egységes képet. Mivel a téma többféle szempontból is megragadható volt, kimondottan a szubjektív elemek belevonása, tutira mondhatom nélkülözhetetlennek bizonyult.
Különben valóban nagyon ráálltak az irodalmi remekművekre, Madách, Goethe, de ez talán egyértelmű. Szerintem az egyszerűség kedvéért, mivel ezek a művek az alapműveltséghez tartoznak. Emelt szinten már könnyen belemélyülhetnek a kevésbé ismert szerzők világába is. Ez viszont nem zárja ki azt, hogy ne egy kortárs, kevésbé elismert irodalmi műre legyen az érvelésed megalapozva! Az idézetben feltett kérdésekre reflektálható például Kosztolányi számos novellája, ugyanakkor a filozófiai költemények, értekezések, amennyiben az irodalom keretei közé sorolhatóak.
Véleményem szerint nézőpontod nem csak elfogadható, de kiváló! A Csinovnyik halála pedig remek választás! Édes Anna még inkább.
Idő közben két magyartanárommal isbsikerült értekeznem, ők is azt mondták, jó oda az a 3 mű.
Köszönöm a támogatást, most már nem izgulok!:)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!