A Kádár-rendszerben tényleg jobban előtérbe helyezték a természettudományi, illetve a műszaki képzéseket?
Nem tudom, mit értesz előtérbe helyezés alatt, mert minden képzés ingyenes volt. Ugyanakkor kisebb volt a keretszám (kevesebben tanultak tovább érettségi után), és minden egyetemre emelt érettségi kellett (ezt akkor központi érettségi-felvételi-nek hívták).
Azóta megnőttek a keretszámok, de a reál felsőoktatásban óriási a lemorzsolódás. Egyrészt amiatt, mert már nem kell emelt érettségi a bekerüléshez, másrészt azért, mert még akinek lenne is tehetsége a dologhoz, középiskolában az se kap megfelelő alapokat.
Pokorni Zoltán vágta vissza 2/3-ra a reál órákat (biológia, kémia, fizika, földrajz).
A közoktatás tényleg siralmas ezen a területen, a felsőoktatás viszont nem. Sok magas színvonalú képzésből lehet válogatni, ráadásul nem is kell túl magas szintet megugrani, kvázi hívogatnak ezek az egyetemek, hogy jöjjön már valaki. (Persze minden egyetem anyagi gondokkal küzd, mivel állambácsi nem ad nekik túl sok pénzt, inkább stadionokat épít belőle. De nem kivételezettek a reál szakok.)
A közoktatásban biztosan nagyobb szerepet kaptak régebben a reál tárgyak, mint ma. Sajnos ezen csak a kormány oktatáspolitikájának radikális megváltozása tudna változtatni. Meg ugye a pedagógusok helyzetének tisztázása. Egyikre sincs túl nagy hajlandóság. Sajnos, amíg minden kormány 4 éves ciklusokban gondolkozik, az oktatás meg nem 4 év alatt térül meg, nem fog vele érdemben senki foglalkozni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!