A "Mi a baj, Jani? ", vagy "Mi a baj Jani? " a helyes?
Kell vessző, a "Jani" itt hátravetett megszólítás. Cseréld fel a mondatrészeket, és máris látod a különbséget:
Jani, mi a baj? (helyes)
Jani mi a baj? (helytelen)
Valóban kell vessző, de annyit hozzászólnék a #2-es válaszhoz, hogy nekem nem tűnik jó ötletnek összekeverni a hátravetett mondatrészeket és a megszólítást (-> "hátravetett megszólítás"??), ugyanis pont a vessző tekintetében eltérően működnek:
A megszólításnak nincs "normális" helye, (szinte) akárhol lehet, nem számít hátravetésnek, ha a mondat végén van – és a lényeg: bárhol is van, vesszővel kell elválasztani a mondat többi részétől (elöl/hátul)!
A hátravetés viszont pont arról szól, amikor egy olyan mondatrész kerül a mondat végére, amelyik amúgy nem ott lenne, és nem lenne vesszővel elválasztva, de ha hátravetjük, akkor mégis kell a vessző,
ld. [link]
"Ha az és, s, meg, vagy kötőszó beszédszünettel elválasztott, hátravetett mondatrészeket vezet be, e kötőszók elé vesszőt teszünk: A szüleire gondolt, és szegény nővérére. Aztán elővette a szendvicset, meg a mobilját. Ernyőt hozzál magaddal a kirándulásra, vagy kabátot!"
Ugye "normális" sorrendben vessző nélkül lennének a fenti példamondatok:
'A szüleire és szegény nővérére gondolt.'
'Ernyőt vagy kabátot hozzál magaddal a kirándulásra!'
[ezek eredetileg hátravetések voltak]
'Aztán elővette a szendvicset meg a mobilját.'
[itt pedig az eredeti példában nem a sorrend változása miatt volt vessző, pusztán a beszédszünettel való elválasztás miatt]
Hozzáteszem, hogy a hátravetések tkp. a mondat adott jelentésére vonatkozóan nevezhetők hátravetésnek, ám a felsorolás egymástól elszakított elemeit akár hátul is egysíthetnénk, csak akkor kicsit mást jelentene a mondat:
'Gondolt a szüleire és szegény nővérére.'
'Hozzál magaddal a kirándulásra ernyőt vagy kabátot!'
-----
"A -va, -ve és a -ván, -vén képzős igeneves szerkezeteket többnyire nem különítjük el vesszővel a mondat egészétől: Munkaruhát húzva fogott neki a motor szerelésének. A rádió zenéjét hallgatva is jól tudok tanulni. Ha azonban az igeneves szerkezet szinte külön mellékmondatnak érződik, vagy hátravetve a mondathoz lazán kapcsolódik, célszerű vesszővel elkülöníteni: Gondolván egy merészet, áteveztünk a túlsó partra. Kiszaladt az udvarra, kabátját magára kapva."
Itt is látjuk, hogy az a vessző, amely hátravetéskor odakívánkozik, "sima" mondatszerkezet esetén nincsen.
-----
Az OH. már kicsit bővebben tárgyalja a hátravetést (kb. 50-szer említi – nem fogom felsorolni, nyugi :-), és kicsit tágabb értelemben használja ezt a szót, de a mondatrészek hátravetéséről viszonylag egyértelműen írja: "Főként a közlőtől függ, hogy egy mondatrészt vagy tagmondatot közbevetésnek vagy hátravetésnek szán-e. Ha azonban egy mondatrész közbevetés vagy hátravetés, az írásjelezése kötelezővé válik. Ugyanazt a mondatrészt tehát, ha közbevetés vagy hátravetés, kötelezően írásjelezni kell, de ha a közlő szándéka szerint nem közbevetés vagy hátravetés, nem szükséges írásjelet kitenni."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!