Mik a tanári szakma hátrányi?
Ezt nem neveznem kifejezetten a tanari szakma hatranyanak, hogy sok munka/keves fizu/ nem lehetsz kreativ, mert ugyanez igaz a bolti eladotol a komuvesen at a gyari dolgozoig...
Hatranya valoban az, h manapsag mar nem adjak meg a diakok a kello tuszteletet, nem lehet fegyelmet tartani, mert te szivod meg. De ha el tudod viselni h a diakok/szulok piszkalnak /fenyegetnek/esetleg bantalmaznak is, akkor hajra.
Ehhez jön még az, hogy tanárként nem mindig könnyű elhelyezkedni. Ha kis óraszámú szakjaid vannak (pl. rajz, ének), simán meglehet, hogy 3-4 iskolában is kell tanítanod, mer' a KLIK így találja gazdaságosnak. Marha jó, hogy minden nap más településen dolgozol, azt sem tudod, melyik iskolában vagy és kiknek tartasz órát. Ja, és az utazást oldd meg valahogy, mert csak ukázt kapsz, segítséget nem. De nagyobb óraszámú szakokkal se könnyű elhelyezkedni: nyelvtanárból, magyar-töri szakosból, földrajz-tesisből van bőven, kilincselhetsz egy darabig, mire valami jó iskolában kapsz állást, ahonnan nem csak tetvet tudsz hazavinni (vannak ilyen helyek is). Ellenben matek-fizikásokat, infósokat elég sűrűn keresnek. Jól kell szakot választani - bár az is tény, hogy ez nem teljesen szabad választás, mert ha neked mindened az irodalom, hamar belebuksz a matek-fizika szakba.
De tegyük fel, hogy ügyes voltál, jók a szakjaid, jó kapcsolataid vannak és bekerülsz életed első munkahelyére! Hamarosan meg fogod tapasztalni, mekkora a tanári kar megbecsülése. A gyerek simán megteheti, hogy le se tojja, amit mondasz: nincs ellene fegyelmező eszközöd. Ha beírsz neki egy egyest, megvonja a vállát: van már neki tíz, tavaly is bukott, nem hatja meg. Ha kiküldöd óráról, csak röhög: legalább le tud menni a büfébe nyugodtan, esetleg elmegy a WC-be, elszív egy cigit. Ha szaktanárival, osztályfőnökivel, igazgatóival fenyegeted: olyanja is van már, nem érdekli. Elég egy 30 fős osztályban egyetlen ilyen, máris lehetetlen tanítani. Ne legyenek illúzióid, a legtöbb osztályba jut legalább egy.
A gyerekek nagy része tehát magasról lenéz, de a szülők is. Eleinte még nem érted, miért, majd rájössz. Csak meg fog lepni, hogy nyakig koszos, "kilóg a kapanyél a számból" kaliberű emberek beszélnek veled kioktató modorban, elmagyarázva, hogy nem értesz semmihez, mer' ők tudják ám. És te ne neveld az ő gyereküket, mer' ők azt is jobban tudják, hogy kell. Adjál neki kettest, de inkább ötöst, azt' fogd be.
Az indokra hamarosan rá fogsz jönni magadtól is: megkapod az első bérjegyzékedet és elámulsz, milyen alacsony összeg szerepel rajta. Tök jó, mikor huszonévesen kiderül, hogy a hótt' hülye általános iskolai osztálytársad, akinek még nyolcadikban is bajai voltak a szorzótáblával, másfélszer annyit keres műszakvezetőként a gyárba', mint te, holott a szakmunkásképzőn is csak végigbukdácsolt, te meg lenyomtál pár évet a felsőoktatásban is. Na, ezért néz le a paraszt, mert tudja, hogy többet keres, mint te. A tanárok társadalmi megbecsülése is nulla, a legtöbb ember szemében ingyenélők (mint minden közalkalmazott), akik sírnak-panaszkodnak, pedig egész nyáron nem dolgoznak semmit meg nekik csak 8-tól 2-ig tart a munkanap és hétvégén sincs meló. Mondjuk ez nem pont így van, de úgysem lehet meggyőzni a népet arról, hogy nem ez a helyzet: ők ennyit látnak belőle.
Nagyjából ezek a tanári szakma hátulütői. Csak akkor éri meg belevágni, ha mindenáron tanítani akarsz, mert életpályának eléggé gyenge.
Egyet értek a 3-as válaszolóval. Durva hasonlattal a tanárt egy olyan betanított munkássá alacsonyították, akinek előírják hogy a dudaszó megszólalásakor startoljon és a futószalag mögött csinálja az előírt robotmunkát. De ne gondolkodjon, tehát kreativitásról szó sem lehet, hisz nem azt írták elő hanem azt hogy termeljen további biorobotokat. Bár szellemi munkának mondják a tanárt, de a szolgaságnak és az előírt gondolatoknak szerintem köze nincs a szellemi munkához.
Egy műszaki felsőoktatási intézményben a tanár felmásolt a táblára egy csomó matek feladatot a megoldásaival. Majd közben azt mondta hogy pontosan másoljuk le és "baflázzuk be" be mert ez lesz a szigorlaton. Nem tudtam lehidalni mert éppen ültem, de a matekot mióta szokás versek módjára "bebaflázni"? És egy tanár mióta másolóinas a fénymásolók korában? És persze mi is másolóinasok voltunk hisz a tábláról le kellett másolni. További példát nem is említek, pedig lenne még.
Alacsony fizetés, a munka egy taposómalom, idióta gyerekeket elviselni, sok lesajnáló, lenéző tekintet.
Nem is értem, ki akar tanárnak menni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!