Ez jó megfogalmazása a körérintő egyenletének?
körérintő egyenlete: Adott egy (k) kör egyenlete és egy, a kör körvonalán elhelyezkedő (P) pont, melyből egy (e) érintőt írunk a körhöz. Ha ismeretében vagyunk a kör egyenletének vagy a kör középpontjának, akkor a középpont koordinátáinak felhasználásával adódik az alábbi képlet, hogy:
e: (x - u)(p1 - u) + (y - v)(p2 - v) = r^2
ahol:
C - a kör középpontja;
P - a körvonal egy pontja;
és C (u; v);
valamint P(p1; p2).
De akkor mi az x meg az y?
Egyáltalán nem jó megfogalmazás, sőt, semmi értelme nincsen.
A körérintő kiszámolásához kell egy (irány, vagy normál) vektor, ami alapján egyenest számolunk. Jelen esetben normálvektor. Tudjuk, hogy ha a kör középpontját összekötjük bármelyik ponttal a kör vonalán, az merőleges lesz az adott pontból húzott érintőre. Ezt a vektort kell kiszámolnunk. A kör középpontja ismert, a pont koordinátái ismertek. A vektorunk n=((p1-u),(p2-v)) lesz.
Az egyenes egyenlete adott n(A,B) normálvektorral és P(p1,p2) ponttal:
Ax+By=A*p1+B*p2
Jelen helyzetben:
(p1-u)x + (p2-v)y = (p1-u)p1+(p2-u)p2
Hogy mi az x és az y? Ezek határozzák meg hogy egy pont rajta van-e az egyenesen. Egy (x,y) pont akkor van rajta az egyenesen, ha a fenti egyenlőség teljesül velük.
Az előzőhöz:
A kérdező által és a te általad felírt egyenletek ugyanazok, csak kicsit átrendezve!
És mindkettő helyes is amúgy.
x és y az egyenlet változói
Az egyenletet igazzá tevő (x; y) számpárok a megoldásai az egyenletnek, és az ilyen koordinátájú pontok halmazának ez az egyenlete az adott témakörben használt fogalmak szerint.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!