Aki btk-s szakra jelentkezik, pl. történelem, hebraisztika, szabad bölcsészet, romanisztika, stb. , az tudja is, hogy később mit szeretne dolgozni?
Vagy csak jól hangzik, és érdekli az adott terület?
Nem lebüfészakosozni akarom azokat, akik bölcsészek, mert én is jelöltem meg btk-s szakot, meg érdekel is nagyon, de el nem tudom képzelni, hogy mondjuk tanáron, levéltároson kívül mit lehet kezdeni egy ilyen diplomával. Vagy éppen mondhatnám a pszichót is, velük is Dunát lehetne rekeszteni, és nem is mindenki eléggé elhivatott.
Én úgy vagyok vele, hogy most elvégzek egy piacképes szakot, amivel hamar el is tudok helyezkedni, és azután csinálnék meg egy bölcsészképzést is.
bármilyen szakról legyen szó, szerintem először elvégezni kell és majd utána ráér az ember azzal foglalkozni, hogy mit fog dolgozni. semmi értelme elképzelni az álommelót utána meg jól pofára esni. plusz 18-19 évesen amúgy sem rendelkezik az ember kellő önismerettel ahhoz, hogy tudja mit akar kezdeni az életével. bár kivételek vannak, van szabad bölcsészetes ismerősöm aki újságíró szeretne lenni és mindent meg is tesz érte, már most cikkeket ír különböző helyekre, satöbbi...
egyébként meg ezt a kérdést bármilyen szakra vonatkozóan fel lehetne tenni szerintem - nem értem miért kell csak a bölcsészeket kiragadni -, mivel sehol sincs meghatározva, hogy na te ilyen diplomával ezt fogod csinálni...
és szerintem azzal csak magadat minősíted, hogy a tanári és levéltáros pályán kívül semmi másra nem tudsz gondolni. tolmács, fordító, kutató, lektor csak, hogy egy párat még említsek.
a pszichológia meg nem bölcsész szak annak ellenére, hogy sok egyetemen a BTK-hoz tartozik...
,,Én úgy vagyok vele, hogy most elvégzek egy piacképes szakot, amivel hamar el is tudok helyezkedni".
Bocsi, hogy beleszólók, de ez pusztán egy álom. Nincs olyan, hogy piacképes szak, mivel a piac igényei mindig változnak. Egy példa: régen, ha valaki tudott angolul baromi jól tudott keresni. Kihangsúlyozom: pusztán angol tudással. Most nézd meg mennyit ér a munkaerő piacon, ha valaki tud angolul. Kicsit modernebb példa: gépészmérnök. Pár éve baromi jól tudott vele keresni, ha elvégezte, és nagyon keresték az embereket. Most már nem keresik annyira, hisz ahova kellett nagyon sürgősen, ott az ,,űrt" betöltötték.
Azt meg külön szeretem, mikor valaki benyögi, hogy bölcsész szakra azért jelentkeznek az emberek, mert jól hangzik. Ne haragudj, de ez pont a műszakis+informatikus szakoknál szokott lenni. Egyszer menjél végig műszakis karokon és kérdezd meg tök spontán hanyan vannak olyanok, akik azért jelentkeztek, mert érdekli őket a szakma. Lesz majd egy-két jelentkező kb. 100-ból. A többiek meg mind azt fogják mondani azért jöttek erre a szakra, mert jól hangzik a munkaerő piacon. Akkor miről is beszélünk?
Nem azt mondom, hogy a bölcsész szakok többsége életképes szakma (pl: én kapásból még börtönbe is dugatnám azt, aki kitalálta a filozófia, szabad bölcsészet, tibeti szakok indítását), de azért a műszakis szakokat se kell isteníteni (főleg úgy, hogy a legtöbbjüket a munkahelyeken ismét ki kell tanítani, mert olyan jók az egyetemen az oktatás, hogy kb. semmihez se értenek, és itt nem azokról beszélek, akik átbukdácsoltak). Egyetlen egy kar van, amivel biztosan el tud helyezkedni az ember, az pedig az orvosi, de azon belül se mindegy milyen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!