Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Amúgy mikor fogják belátni...

Amúgy mikor fogják belátni (az elmúlt 10 évben folyamatosan) azt, hogy attól, hogy folyamatosan emelik bizonyos egyetemi szakokon a felvehető létszámot, hogy ezzel csökkentsék a szakemberhiányt, még nem fognak annyival többen is végezni?

Figyelt kérdés

Egy cikkből idézve ami ezt is tárgyalja kicsit:

"Nem kétséges, az emberi képességek korlátai is közrejátszanak az informatikushiány kialakulásában. Azoknak, akik utálják, vagy a jelenlegi közoktatási körülmények áldásos hatásának köszönhetően nem bírják elsajátítani a középiskolás szintű matematikát, rendesen kikerekedik a szemük, amikor az egyetem első féléveiben olyan dolgokról esik szó, mint mondjuk az absztrakt matematika, ami a már amúgyis emberfeletti és megérdemelten gyűlölt matematika tudományát terjeszti ki egy olyan térbe, ahol a hagyományos, számolással járó, hosszú évek fáradságos munkájával megtanult megoldások mit sem érnek. Az absztrakt matematika napjainkban értelmetlen emberkínzás, mivel a személyi számítógépek elterjedése óta a gép belső gondolkodásának elve teljes egészében el van rejtve még a programozó szeme elől is, sőt, a legmodernebb programozási nyelvekben matematikai műveletek írására is alig van szükség, hiszen a szükséges műveleteket, melyek papíron történő kiszámításával éveken át szenvednek a nebulók az egyetemeken, már beépítve tartalmazzák saját függvénytáraikban. Az alacsony képzettséget igénylő, javarészt gépesített (és ezért a legalsó rétegeket a munkaerőpiacról kiszorító) területekkel ellentétben viszont a programozás leegyszerűsítésével párhuzamosan egyre nagyobb igény mutatkozik mind több és több programozóra. Így a programozás azon kevés szakterületek egyike, ahol a leegyszerűsítést és automatizációt nem követte a bérek csökkenése és a jelöltek vérre menő küzdelme a munkáltatók kegyeiért. Az ELTE programtervező informatikus szak bevezetése előtt a régi, osztatlan képzésű progmaton mintegy 100-150 diák nyert felvételt évről évre értesüléseim szerint. Ezek kisebb része időben, többségük csúszással elvégezte a képzést, a lemorzsolódás viszonylag alacsony volt. 2007-ben, az első (még osztatlan) programtervező informatikus szakon a felvett mintegy 400 hallgatóból kevesebb, mint 30 vehette át diplomáját az ötödik év elteltével. Szintén 2007-ben rekordszámú, 557 hallgató nyert felvételt a programtervező informatikus BSC képzésre. A keretszámok növekedését nem követte a végzettek számának növekedése, az alkalmas emberanyag erősen véges mennyiségben áll rendelkezésre.

"


2015. júl. 3. 02:39
 1/5 A kérdező kommentje:

És maga a teljes cikk:

[link]


Egyébként eléggé érdekes iromány. Akinek van ideje és érdekli a téma annak ajánlom.

2015. júl. 3. 02:50
 2/5 anonim ***** válasza:
75%

"a már amúgyis emberfeletti és megérdemelten gyűlölt matematika"


E kijelentés után szerintem nem lehet komolyan venni a cikket, sem az íróját. (Az is kérdés, hogy honnan vette az adatokat, mert az "értesüléseim szerint" kitétel kevés.)


Az pedig bizonyára "magas" az ilyen matekgyenge zugfirkásznak, hogy elméletben minél többen kezdik meg a képzést, annál többen végeznek is. Hogy ez a gyakorlatban megvalósult-e, ill. hogy milyen mértékben, azt _hiteles_ forrásból lehetne megtudni esetleg...

2015. júl. 3. 04:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Kicsit lehet túlzóak hangzik a matek, de valóságban jól mutatja hogy milyen az egyetemi matek a középiskolaihoz képest. A legtöbben ezen buknak ki az egyetemen. Rohadt nehéz és tényleg utálják az emberek. Persze van akinek könnyű, mert szereti és tökéletesen ért mindent, de az nagyon ritka.Például az integrálás nem egy egyszerű dolog, ezt a tanárok is elismerik.


Szerintem pedig nem végez azért több mert többet vesznek fel. Tételezzük fel, hogy eddig a legjobb 150-en vették fel. Ebből végzett mondjuk 15. És most attól, hogy eszetlenül felveszünk még 300 embert(akik gyengébben mint az előtte lévő 150), neked az következik, hogy akkor 45 ember végez? A legjobbakat már így is felvették, most azokat is felveszik akik korábban nem voltak gyengék voltak. Az azért tragikus, hogy bárkit, de tényleg bárkit felvesznek aki képes a minimumot elérni.


Amúgy egy óriási probléma, hogy nincs valami teszt mint korábban. Sokan azért válasszák az infó területét, mert imádtak előtte játszani és hogy akkor foglalkozzunk ezzel. Vagy pusztán csak jól lehet keresni vele. És nagyon soknál semmi olyan hogy maga a programozás érdekel, korábban már (akár közép) próbálta volna.


Az hogy felveszünk 300 emberrel többet nem jelenti hogy ugyanolyan minőségű mint az másik 150 akik előttük vannak. Nem véletlen kerültek hátrébb a rangsorba.

2015. júl. 3. 09:15
 4/5 A kérdező kommentje:
*akik korábban gyengék voltak
2015. júl. 3. 09:17
 5/5 anonim ***** válasza:

aki nem oda való és felhasználó szinten sem érdekli az infó, az úgyse fogja elvégezni, vagy ha igen sokára és szenvedéssel.

mindenki maga tudja. nekem is javasolták, hogy menjek tovább ezen a vonalon. de nem, mert egyátalán nem szimpatikus munka, biztos, hogy utálnám

2015. júl. 3. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!