Van valaki aki járt az eltére pszichológia szakra?
Mindenből szín ötösre érettségiztél?
Mennyire nehéz bent maradni?
Milyen tankönyveket ill. olvasmányokat adnak?
Milyen alap szakirodalmak szükségesek amiket jó ha elolvasunk mielőtt bekerülnénk oda?
Milyenek a tanárok?
Szia!
Én most vagyok másodéves, az eddigi tapasztalataim alapján megpróbálok válaszolni a kérdéseidre.
1. Igen, mindenből ötös voltam. A közép érettségik 90% felettiek voltak, a két emeltem pedig 80% feletti. Bőven túlszárnyaltam a két évvel ezelőtti ponthatárt, de előtte nagyon féltem, hogy még így sem kerülök be.
2. Nem nehéz bent maradni, itt inkább maga a magas ponthatár a szűrő (pl. BME mérnökinfora felvesznek 500 embert, 300-as ponthatárral, és folyamatosan buktatják őket, tehát oda könnyű bekerülni, nehéz bent maradni), minimális önerővel át lehet menni kettessel mindenből. Persze előfordulnak bukások, főleg ha valami nem annyira megy, de alapvetően egyáltalán nem nehéz átmenni. Ha jó jegyet szeretnél, azért már kicsit többet kell tenned. Sokat kell tanulni a szakon, az olvasmányokat folyamatosan követni kell, mert ha lemaradsz, nem tudod bepótolni a vizsgaidőszakban, és sok tárgyból nem hangzik el a szakirodalomban lévő anyag, viszont számon kérik.
3. Nagyon sok van, így ezt nem lehet felsorolni. Van pár "alap" könyv, a nagyobb pszichológiai területekre vonatkozóan, ha érdekel, ezeket fel tudom sorolni. Ezen kívül pedig a legelső könyv, ami a kezedbe kerül majd, az az Atkinson-féle Pszichológia. A könyveken kívül rengeteg más olvasnivaló is van, különböző cikkek, kutatások. A legtöbb tárgyból minden egyes órára van több cikk vagy könyvfejezet feladva, ezek 15-40 oldal között vannak többnyire. Nagyon sok köztük az angol nyelvű, tehát arra készülj, hogy angolul tudni kell, kimondatlan elvárás. Amikor majd a saját kutatásaidat csinálod, műhelymunka, szakdolgozat, akkor is nagy szükséged lesz az angol nyelvtudásra és arra, hogy hatékonyan értelmezz és dolgozz fel szakirodalmakat, emiatt is érdemes folyamatosan olvasni a feladott anyagot.
4. Szerintem nincs ilyen. Én semmit sem olvastam el előtte, és nem voltam semmilyen hátrányban. Ami kell, azt úgyis feladják majd, és elolvasod akkor, de ha előre szeretnél dolgozni, akkor az Atkinson: Pszichológia, valamint a Bevezetés a pszichológiába, Találkozás a pszichológiával című könyveket érdemes beszerezni és elolvasni. De semmi sem szükséges, nem kell előzetes tudás. Évekkel ezelőtt még volt külön felvételi, amire el kellett olvasni ilyen szakkönyveket, ma már ilyesmi nincsen.
5. A tanárok olyanok szerintem, mint bármelyik másik színvonalasnak ítélt egyetemen. Van néhány rossz tanár, de mindenhol vannak. A legtöbben azonban nagyon tevékenyek a tudományos életben, emellett jól oktatnak, próbálják érdekessé tenni az unalmas anyagokat is. Az osztályzás is korrekt szokott lenni, olyan 96%-ban, a követelmények viszont teljesen világosak. Két hátrány van ezzel kapcsolatban: mivel nagyon sokan vagyunk egy évfolyamon, a nagy létszámú előadások elég személytelenek tudnak lenni, nem tud megjegyezni téged a tanár, és ha nem tart neked gyakorlatot is 20 fővel, akkor nem is fogsz igazából interakcióba kerülni vele nagyjából soha. Ez sok lehetőségnek áll az útjában. Ezen kívül a másik, hogy a tanáraink habár nagyon jók, de túlnyomó többségük kutató, tehát nem a gyakorlati életből jönnek, így ezt a részét csak nagyon kevesen, nagyon ritkán tudják átadni. Emiatt ha inkább gyakorlatorientáltabb képzést szeretnél, én a Károlit ajánlom.
Ha bármi nem világos, vagy egyéb kérdéseid merültek fel, írj bátran!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!