Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Én eltörölném a kötelező...

Én eltörölném a kötelező történelem érettségit, és a földrajzot tenném be helyette, nem lenne sokkal életszerűbb?

Figyelt kérdés

Teljesen feleslegesnek tartom a legfölöslegesebb évszámokat, a muhi csatát, II. Józsefet, Mátyást, a Rákóczi szabadságharcot, tavaszi hadjáratot meg hasonló vad dolgokat tanuljunk. Ha valaki bemagolja és elmondja, nem lesz semmivel sem előrébb.


Szerintem a földrajz sokkal fontosabb lenne, hamár úgy is érettségizni kell, hogy tudjunk tájékozódni, megértsük a világ, a gazdaság működését, a jelenkor globális kihívásait.


A töri hasznosabb részeit (társadalomismeret) meg átemelném a földrajzba, egy kis közelebbi történelemmel (kommunizmus, nácizmus, stb) egyben.


Sokkal büszkébbek lehetnének akár a diákok Magyarországra is, ha a "nemzeti öntudat" alatt nem valami dicsőséges forradalmakat sulykolnának, hanem azt, hogy saját országát, saját nyelvét el tudja helyezni a világban, a többi között.


Modernebb feladatokat is adnék, hogy üljön oda az internet elé, ki tudjon keresni bizonyos információkat egy adott országról, tudja használni a GoogleMapst, a Streetview-et, útvonalat tervezni, tömegközlekedéssel is.


De a gazdasági, meteorológiai, politikai szakkifejezések is hasznosabbak lennének az abszolutizmusnál például.


2015. máj. 7. 20:41
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:
A törinek pedig olyan jelentőséget tulajdonítanék, mint most a fizikának, biológiának, hogy tanítják is, de nem kell belőle érettségizni, csak annak, aki akar, így legtöbb helyen nem is veszik őket olyan komolyan, csak egy kis alapvető műveltséget jelentene.
2015. máj. 7. 20:44
 2/11 anonim ***** válasza:
83%

Szerintem alapjábavéve rossz az egész. Ha belegondolok hogy gimnáziumban mennyi felesleges (általános műveltséghez sem tartozó) dolgot kellett megtanulnom...


Engem ugyanis kizárólag a matek, kémia, fizika érdekelt. Ma is ezzel foglalkozom, és érettségi óta egy verset se elemeztem és nem tanultam meg, egy mondatot nem elemeztem, és csak a legfontosabb évszámokra emlékszem.

Más ugyanígy van az én "perverzióimmal", hogy a természettudományos tárgyakról gőze sincs, viszont lehet hogy szép bölcsész gondolatai vannak...

Persze valakinek se a humán, se a reál tárgyak nem mennek :D


Én nem magyar suliba jártam, de (feltételezem hogy Magyarországon is) földrajzból tanultunk egy csomó földtant (kövek, ásványok, talajtípusok, stb...). A földrajz politkai jogi/ társadalmi / gazdasági részei viszont szerintem is sokkal jobban kapcsolódnak az általános műveltséghez mint hogy 1234-ben 5. hó 6-án 7 órakor melyik hadvezér háborúzott melyikkel...

2015. máj. 7. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

Az is hihetetlen, hogy olyan érettségizik 5-ösre töriből, aki tudja a 16. századi francia uralkodókat, azt viszont nem, hogy ma Putyin Oroszország elnöke, vagy nem tud a Kelet-ukrajnai háborúról, de a muhi csatát meg mondja, és attól lesz érett.

Szerintetek nem a jelenkori államok felépítése lenne fontosabb az Oszmán birodalom közigazgatásánál?

2015. máj. 7. 20:55
 4/11 anonim ***** válasza:
69%

Meg ezért lehet hogy lepontozást kapok, de azt is visszahoznám hogy az egyetemek saját maguk készítsék el felvételijüket.


Pl. ha valaki orvos akar lenni vagy kertész, ugyanazt a bioszérettségit kell letennie. Lehet hogy Józsi nem mehet kertésznek mert az emésztőrendszer enzimjeit nem tanulta meg elég alaposan, és Mariska nem lehet orvos mert nem tanulta meg alaposan a növénytant/ökológiát? Ugyan már...

2015. máj. 7. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

Igazad van, a földrajzoktatást is reformálni kellene, de sokkal inkább hasznos lenne, mint a töri.

A matek érettségi viszont elég jól méri a reáltudást szerintem.

A magyarról meg ne is beszéljünk, az is megéri a pénzét, de ennél a kérdésnél maradjunk a történelem-földrajz tengelyen :)

2015. máj. 7. 21:00
 6/11 A kérdező kommentje:
Igen, ez teljesen igaz a felvételivel kapcsolatban is. De tőled is azt kérném, hogy maradjunk a kérdés témájánál, de nem pontozlak le.
2015. máj. 7. 21:02
 7/11 A kérdező kommentje:
Most látom, hogy rossz helyen van a kérdés, jelentse már valaki, hogy megfelelő helyen legyen :D
2015. máj. 7. 21:03
 8/11 anonim ***** válasza:
74%
Én már meg is szavazlak leendő oktatási miniszternek.
2015. máj. 7. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
50%

Földrajz szakos egyetemistaként lehetnék elfogult, de azt kell mondjam, nem teljesen értek egyet veled.


Abban tökéletesen igazat adok, hogy semmi haszna fejből tudni, hogy x év y napján kit vágott pofán, se annak, ha valaki úgy fújja a romhányi ütközet minden pillanatát, mintha tudósítóként lett volna a helyszínen.


Viszont a falat le tudom kaparni, mikor valaki annyit se tud, merre van Szibéria és az Atlanti-óceánban keresi. Vagy csak annyit, hogy be tudja tájolni Magyarország megyéit. Ez tényleg hasznosabb tudás lenne. De földrajz érettségin is rengeteg olyat kérdeznek, amit egy átlag ember sose használ, például kiszámolni, hogy egy hegy oldalán x méteren mennyi a páratartalom. Lehet, hogy csak azért, mert én megőrülök a földrajzért, de azt vettem észre, hogy a többségnek egy alap földrajztudása nincsen, ami tényleg probléma és igen irritáló, mikor próbálnak okoskodni, hogy azért van eső, mert..., de olyan baromságokat mond össze, hogy az eszem megáll.


De ugyanez a véleményem a matekról is. Középszintű érettségin olyat is beleraknak, aminek az ember a büdös életben nem veszi hasznát, ahogy kikerül gimiből, sose találkozik vele, de tudni kell.


Mondjuk magyarnál se értem, mit kell elemezgetni meg összehasonlítani verseket, pláne olyan költőkét, akiről a diák érettségin hall először. Úgyse tudhatjuk, mi járt éppen a fejükben, mikor írták, talán még ők se mindig értették, mit akartak igazából mondani vele, ha másnap visszaolvasták.

2015. máj. 8. 05:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%
A földrajznak is ugyanúgy vannak haszontalan elemei. Most attól ha megtanulod, hogy Ázsia szubtrópusi területein 1000-3000mm csapadék esik, vagy hogy tudod mi az a röghegység azzal nem fogsz többre menni, mint a mohácsi csata évszámával. Ellenben fontos megismerni a történelmünket, hogy tudjuk merre tartunk, illetve honnan érkeztünk. A történelem nem csak évszámokból áll, hanem számos összefüggésből ami a mai világ eseményeit is meghatározza. Pl. Honnan tudod miért van kettészakadva Korea ha nem tanulsz történelmet? Vagy esetleg, hogy miért ekkora Magyarország területe?
2015. máj. 8. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!