Érettségire való felkészülésben szeretnék segítséget kérni?!
Sziasztok! Történelemmel és magyarral állok hadilábon. A töri írásbelitől tartok,a szóbeli szerintem könnyen tanulható. A 12 feladatra, és a 3 kis fogalmazásra hogy lehet felkészülni?
A magyar érettségin szintén a szövegértés semmiség, a 3 elemzés érdekelne, hogy melyiket érdemes választani és azokra hogy lehet felkészülni. Köszönöm előre is a segítséget!
Sokat segít, ha tudod a szóbeli tételeket, illetve lehet egy kis haszna, ha megcsinálsz néhányat a korábbi évek feladatsoraiból. Vannak típusfeladatok.
És nem semmiség magyaron a szövegértés, mert a válaszok nagy része nagyon szubjektív, és sok esetben nem fogad el olyan dolgokat, amik egyébként logikus válaszok. (Kulcsszavak vannak a megoldókulcsban, ezeket figyelik, van hogy mindnek benne kell pl lenni ahhoz, hogy elfogadják..).
Ha nem annyira megy a magyar, akkor a műelemzést válaszd. A neten rengeteg segédlet van hozzá (pl. írd be azt, hogy novellaelemzés szempontjai), és a lényeg, hogy tanuld meg a szerkezetet és azt, milyen szempontok mentén lehet elemezni egy művet, és azokhoz a szempontokhoz mik tartoznak, pl. milyen műfajok léteznek stb. Az összehasonlításnál is ugyanezt kell csinálni, meglévő szempontok alapján kell a két művet összevetned, tehát ott is elemzed őket, csak egymáshoz képest. Az érvelő esszé a legnehezebb, ahhoz kell a legtöbb gyakorlás, ha nem megy magától. Ott irodalmi példákkal kell érvelned, tehát ha nem vagy elég jártas az irodalomban, kötelező olvasmányokban, ez nem fog menni. De ha ez érdekel, akkor érvelés típusai, érvelő fogalmazás írása néven a neten ehhez is nagyon sok segítséget találsz, ahogy az összehasonlító elemzéshez is :) Érdemes korábbi évek feladatsorait megnézni, melyiknél mi volt a konkrét feladat, és hogy ehhez a megoldókulcsban mi szerepelt, mihez kell igazodnod, amikor ilyet írsz. Egyébként mindenképp írj is egy-két ilyet, ha nem gyakorlod, nem fog menni élesben. Figyelj a terjedelemre is majd :)
Történelemnél a kis esszék rövidek, tömörek, nem lehet rizsázni, ott nem kell feltétlenül tagolni. A legfontosabb minden töri esszénél, hogy a legelején el kell helyezned a témát időben és térben is (mikor, mi volt esetleg az előzménye, vagy mivel párhuzamosan történt; valamint földrajzilag hol, pl. egy birodalom akkor épp milyen részekből állt, mekkora volt). Az esszéknél nagyon nagy segítéséget nyújt a történelem atlasz, tanuld meg használni, mert ez lesz az egyetlen legális puskád, és tényleg rengeteg dolog benne van, ha tudod, mit keress és hogyan. Arra kell figyelni az esszéknél még, hogy valóban a feladatra válaszolj, tehát nem lehet általánosságban írni a témáról, konkrét szempontot kell figyelembe venni, és azt kell leírnod. Összefüggéseket kell látni és megfogalmazni, ok-okozatokat, és a legvégén következményeket, vagy valamilyen előreutalást lehet írni, amivel lezárod. Az esszéknél nagyon fontos a forráshasználat, fel kell használnod minden forrást, amit a szöveg mellé kapsz, lehetőleg minél inkább a forráson túlmutatva, hozzákapcsolva más információkat. Nem lehet csak a forrásokra hagyatkozni, egyéb ismeretek is kellenek egy jó esszé megírásához. Itt is ajánlom, hogy nézegesd és gyakorold a korábbi évek esszéfeladatait, és nézd meg, a javítókulcs milyen követelményeket ír le.
A töriről az előttem szóló mindent leírt, viszont magyarból szerintem épp, hogy az érvelő esszé a legkönnyebb. Nem kell jártasnak lenni az irodalomban, én sem vagyok az, mégis jól sikerültek az eddigi esszéim. De most azon vagyok, hogy fontosabb, gyakoribb irodalmi témákat összegyűjtsek, problémaköröket, pl.: bűn, férfi és nő viszonya, utazás, eszmék, hatalom, magány, és ezekhez próbálok irodalmi példákat csatolni. Vannak olyanok is, ami szinte minden témához jó, pl: Az ember tragédiája, Biblia. Szóval nem egy nagy ördöngösség így. Csak el kell olvasni a rövid tartalmukat és kész.
Az elemzés, összehasonlítás viszont veszélyes azoknak, akik nem mindig tudják értelmezni a szimbólumokat, átvitt értelmet, vagy éppen félreértelmezni hajlamosak (pl én >.<).
Köszönöm a válaszokat!
Irodalomnál 3 téma jöhet fel,ha jól értelmeztem, érvelő esszé, vers vagy mű összehasonlitása, és novellaelemzés. Ha ezeket a szempontokat megtanulom akkor nyilván nagy előnyöm van. Viszont nem árt tudni, hogy az író költészetének melyik korszakában írta a művet, hogy el lehessen tájolni időben, de kb 10 író/költő van a szóbeli tételeinkben,kis esélye van hogy ismert legyen...
A történelem az, amitől a legjobban tartok, ugyanis a szóbeli tételeken kívül másra kb nem emlékszem. Nem tudom hogyan fogok esszét írni alapok nélkül mert az a 20 tétel kevés hozzá.Igy ismerek nélkül nehéz lesz időben és térben elhelyezni, bízom az atlasz segítségében.Sajnos nincs se annyi idő, se annyi energiám hogy mindent átnézzek az eddigiekből, de még úgy se nagyon menne szerintem.
Kicsit eltérve az eredeti témától, matekra hogyan érdemes készülni? megcsináltam már kb az összes eddigi érettségit, de még lenne mit gyakorolni úgy érzem.
A matek sem vészes, típusfeladatok vannak, ha begyakoroltad mind, akkor kizárt, hogy ne menjen.
Tudom, hogy már megoldottad őket, de itt vannak témakör szerint is csoportosítva:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!