Kémián az alkánok nevezéktanát tanuljuk. Valaki eltudná magyarázni érthetően, hogy hogyan tudom megállapitani pl. a butil csoportnál, hogy n-butil, szek-butil, izobutil, terc-butil?
Először is azt kell tudni, hogy miért "butil". Azért "butil", mert 4 szénatom alkotja az adott funkciós csoport gerincét.
Az "n" azt jelenti, hogy "normál". Ez a nyílt láncú konstitúciós izomer jelölése, tehát amelyiket "fel tudod húzni egy szál madzagra is".
Innentől kezdve a latinból átvett szavak rövidítéseinek megfelelően haladunk.
Szek - szekunder (másodlagos)
Terc - tercier (harmadlagos)
Ezen felül léteznek magasabb rendűek, pl. a kvaterner (negyedleges).
Ha azt mondjuk "szek-butil" az azt jelenti, hogy a butil funkciós csoporthoz úgy kapcsolódik egy másik funkciós csoport, hogy egy olyan szénatomra addícionál amely két másik szénatommal szomszédos a butilcsoportban. Példa a szek-butil alkohol:
Alul látható a négy szénatomból álló gerinc, felül pedig az alkoholokra jellemző hidroxilcsoport. Mivel a 2. szénatomra addícionál amelynek két szomszédos szénatomja van, ezért szek-butil a funkciós csoport neve.
A terc-butil ezzel analóg olyan formában, hogy ott a belépő funkciós csoport ahhoz a szénatomhoz kapcsolódik, amely három szomszédos szénatommal rendelkezik. Példa a terc-butil alkohol:
Az "izobutil" pedig egy gyűjtőfogalom, mind a szek-, mind a terc-butil beletartozik, mivel konstitúciós izomerjei az "n"-formának.
Elnézést, egy valamit javítanék. Az "izobutil" a 2-metilpropil csoportra vonatkozik a köznyelvben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!