Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Kérdés egyenletrendszerekkel...

Kérdés egyenletrendszerekkel kapcsolatban?

Figyelt kérdés

Youtube-on és oldalakon látom, hogyan kell egyenletrendszert (két ismeretlen esetén) megoldani, viszont ez:

(1) x-y=8

(2) xy=-15


valamint ez:

(1) x2+y2=25 (x négyzet valamint y négyzet)

(2) xy=12


...kifog rajtam. Mivel nincs értéke se az x-nek se az y-nak (vagyis van, 1), így hogyan kezdek neki egy ilyennek?


Egy ilyen egyenletrendszer lépései érdekelnének avagy (főleg) egy oldal, ami a középiskolai matematikával foglalkozik.

(Van rengeteg oldal, de egyik ilyen, egyik olyan, van minden, alig van valami, össe-vissza van stb.)



2014. szept. 22. 12:50
 1/3 anonim ***** válasza:

Mindig célszerű kifejezni az egyik ismeretlent az egyik egyenletben, majd ezt behelyettesíteni a másik egyenletbe.

Első feladatodnál:

(1) x=8+y

Ezt behelyettesíted x helyére a (2)-be:

(8+y)*y=-15

Így kapsz egy másodfokú egyenletet, megoldóképlettel megoldod, meglesz az y értéke. Ezt utána visszahelyettesíted az (1)-be ahol így már csak x az ismeretlen, és meg is kapod.


Második feladatod:

Itt célszerű a (2) egyenletben kifejezni valamelyik ismeretlent, legyen ez is pl az x:

(2) x=12/y

Ezt visszahelyettesíted az (1)-be:

(12/y)^2 + y^2 = 25

144/(y^2) + y^2 = 25

144 + y^4 = 25*y^2

y^4 - 25*y^2 + 144 = 0

Itt egy olyan trükköt alkalmazol, hogy elnevezed 'a'-nak az y^2-et, így egyszerűsödik az egyenleted:

a^2 - 25*a + 144 = 0

Látható, hogy így másodfokú lett az egyenleted, amit megoldóképlettel megoldasz. Az 'a'-ra kapott értékeket egyenlővé teszed y^2-tel, így megkapod az y értékét, amit már nyugodtan visszahelyettesíthetsz a (2)-be, megkapva ezáltal az x-et is.

2014. szept. 22. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Értem, értelek.


Viszont, a tankönyvben, az az (1)-es és (2)-es nem érték, hanem az egyenletrendszer jelzése (az a, b helyett), hogy az az első, az pedig a második, mivel mindegyik feladatban így van jelölve.


Szóval csak x-y=8 és xy=-15. Ilyenkor mi van?

2014. szept. 22. 15:05
 3/3 A kérdező kommentje:

Jaj, buta vagyok. Értetted Te, képbe vagy, csak én nem annyira :D Bocsánat!


Most már mindent értek, köszönöm szépen! :* Szép napot!

2014. szept. 22. 15:07

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!