Van ugyebár az ujraélesztés de neten olvasva elég sok fajtát láttam, valahogy mindig más. Ezért kérném a segitségeket hogy olyan sorrendet, lépéseket irjatok amivel már ÁTmentetek a vizsgán. Remélem segitetek?
0. lépés
Mielőtt a sérülttel foglalkoznál, meg kell győződj, hogy biztonságos a helyszín (ha lehet, biztonságossá kell tenned). A leggyakoribb veszélyforrások a leszakadt elektromos vezetékek, a falomlás, a dőlő fa és a gázszivárgás. Ha a helyszín nem biztonságos NE kockáztasd saját testi épséged!
elsősegély1 .lépés
Először kapcsolatba kell lépned a beteggel, vagyis hangosan, jól érthetően meg kell szólítanod. Kérdezd meg tőle, hogy mi történt, hogy jól van-e. Ha a beteg mozdulatlanul fekszik a megszólítással egy időben, finoman rázd meg egy kicsit a vállánál fogva. Ha így sem reagál, akkor nincs eszméleténél.
2. lépés
Ha a beteg nem reagált kiálts segítségért, mert egyedül feltehetően kevés leszel az ellátáshoz. Kiabálj, hogy a környezeted felfigyeljen, illetve telefonon értesítened kell a mentőszolgálatot (104).
3. lépés
Ha szemmel láthatóan valamilyen idegen test vagy hányadék akadályozza a sérült szabad légzését, el kell távolítanod. A légutak felszabadítása érdekében óvatosan hajtsd hátra az illető fejét, és emeld előre az állkapcsát, ha légúti akadályra utaló jel nincs.
4. lépés
Füledet a beteg orra elé helyezve 10 másodpercig figyeld, hogy mozog-e a mellkasa, hallod-e a légzése hangját, illetve érzed-e az általa kilélegzett levegő melegét. Legalább két be- és kilégzést kell érzékelned. Amennyiben a beteg nem lélegzik, és nem hívott senki mentőt, hívass, vagy ha egyedül vagy te magad hívj! - most feltétlenül meg kell tenned.
5. lépés
A keringés pótlása érdekében 30 mellkaskompressziót kell végezned. Ez azt jelenti, hogy nyomást kell gyakorolnod a sérült mellkasára 4-5 centiméter mélyen (felnőtt páciens esetén). A műveletet 100/perces ritmusban, egyenletesen kell ismételned.
6. lépés
A lélegeztetés következik.Kétszer levegőt kell fújnod a beteg szájába vagy orrába. Így normál légvételnyi levegő jut a szervezetébe. A befújások alkalmával figyelned kell a beteg mellkasának mozgására. Amennyiben sikertelen a lélegeztetés, újra ellenőrizd, hogy látsz-e valamit, ami elzárhatja a levegő szabad áramlását.
7. lépés
Minden 30. mellkasi nyomás után két befújást kell alkalmaznod egészen a mentő megérkezéséig. Ez egy nagyon kimerítő feladat, ezért ha többen vagytok a helyszínen, egymást váltva is végezhetitek.
Szerintem ez jól leírja, mi legalábbis így tanultuk.
Fontos még, hogy figyelned kell a higiéniára is. Például nem simán csak befújsz levegőt az orrába, hanem odateszel valamit, mondjuk ( elvileg steril gézlapot kell, de ha nincs kéznél) valami ruhadarabot, amin azért átmegy a levegő. Szabaddá kell tenned a felsőtestét, nem ruhán keresztül csinálni. Az elsősegélynyújtás szabályaiban benne van, hogy a sérültet/beteget csak a szükséges mértékig vetkőztetjük le. Ja, és amikor ellenőrzöd a légzését, utána még a nyaki ütőerét is le kell ellenőrizni, hogy van e vérkeringése. Az annyi, hogy az ütőerére teszed legalább 3 ujjadat, és 10 másodpercet vársz. Ast hiszem, ennyi. Ha eszembe jut még valami, majd írom.
Nehogy a szájába fújjatok!
Épp most jövök a vizsgáról, ahol - holott a tanfolyamon ezt tanították - jól lehordtak, hoyg ezt honnan szedtem :(
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!