Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Elég ennyi ehhez a szóbeli...

Elég ennyi ehhez a szóbeli érettségi tételhez?

Figyelt kérdés

16. Az 1848-49-es magyar szabadságharc

A párizsi forradalom híre 1848. március 1-én Pozsonyba érkezik. Kossuth március 3-án az alsótáblán beszédet mond. Jobbágyfelszabadítást, önálló magyar kormányt, polgári reformokat, és alkotmányt követel a Habsburg Birodalomnak. Az alsótábla elfogadja. Az udvar az országgyűlést fel akarja oszlatni, hogy időt nyerjen István nádort és helyetteseit Bécsbe küldik, hogy ne tudja senki összehívni a felsőtáblát. Kossuth ekkor a pesti radikálisokhoz fordult. Március 13-án Bécsben kitört a forradalom, ennek hírére március 14-én Kossuth 12 pontját a főrendek elfogadták. A bécsi forradalom híre Pesten is meggyorsította az eseményeket. Március 14-én este a Pilvax kávéházban a 'márciusi ifjak' elhatározták, hogy követeléseiknek másnap tüntetéssel adnak nyomatékot. Másnap Pest utcáin húszezres tömeg vonul. A helytartótanács elfogadott minden követelést. A bécsi udvar rákényszerült, hogy a magyar országgyűlés határozatait V. Ferdinánddal jóváhagyassa. A törvényeket a király április 11-én szentesítette. Megvalósult az örökváltság, a választójogot alacsony vagyoni határhoz kötötték, megszűnt a cenzúra. Batthány Lajos, (Ellenzéki Párt elnöke) kijelölt miniszterelnök április elejére megalapította kormányát. Deák Ferenc az igazságügyi, Szemere Bertalan a belügyi, Eötvös József a vallás és oktatásügyi, Klauzál Gábor a földművelés és iparügyi, Kossuth Lajos a pénzügyi, Széchenyi István a közmunkaügyi, Mészáros Lázár hadügyminiszter lett. Májusban felállítottak tíz honvédzászlóaljat, majd Kossuth július 11-i javaslatára az országgyűlés egyhangúan megszavazott 200 ezer katonát.


2010. jan. 2. 14:27
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Nagyon kevés. Főleg, hogy a szabadságharc alaból egy jó hosszú sztori.. Ez kb semmi...
2010. jan. 2. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
sztem ha szép kerek egész mondatokban adod elő,simán elég.úgyse tudsz mindent elmondani a felelés ideje alatt.de ha látják h.átlátod a dolgokat,és folyamatosan tudsz beszélni róla,ebbe nem kötnek bele.
2010. jan. 2. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Én ennél többet akkor se irnék ha kényszerítenének.

A francba, hogy ennyit kell tanulni :(

2010. jan. 2. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

2.vagyok

sztem a lényeg benne van.

A kezdetek(párizsi forr.)jó az elejére.Én a végére valami "ütősebb" infót tennék.A 200.000 katona helyett/után..A nevek jók,azokat nem árt,ha jól betanulod.

2010. jan. 2. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
78%
Nem bántásként mondom, de kevés. Írjál hozzá még legalább ennyit.
2010. jan. 2. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Nem tudom pontosan mit kell írnod, de én még beleírnám az OHB megalapítását, meg a főbb csatákat, mert ugye volt egy pár fontosabb (pl. Pákozdi, Schwechati... stb.)

De amúgy tényleg elég, még beleveszed a forrásokat ott és jó lesz.

2010. jan. 2. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:
100%
10-15percig beszélsz összefüggően,mérd ahhoz!
2010. jan. 15. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!