Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Lányok! Csak nekem megy ilyen...

Lányok! Csak nekem megy ilyen rosszul a matek, (fizika)?

Figyelt kérdés
Én nagyon nem értek semelyikhez. Matek átlagom 1.8 jelenleg de ha az utolsó témazáróm is egyes lesz lerontom 1.7-re. Az egész évben kettő 2-es témazáróm van összesen. Bízok benne hogy átenged. Soha nem voltam jó matekból, egy tz előtt órákat gyakoroltam de másnapra elfelejtettem, talán az izgalomtól. Fizikából ugyan ez a helyzet... 7.osztályos vagyok (lány). Vannak olyanok akik hasonló helyzetűek?
2014. jún. 5. 13:46
 1/4 reptoid ***** válasza:
Minden nap kellene 1-1 órát gyakorolni, nem csak tz előtt egy párat. Mindjárt jobban menne ;)
2014. jún. 5. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Minden nap félórát gyakorlok és hetente 2x1 órát járok korrepetálásra. Sajnos nem akar jobban menni.... mindig elfelejtem, belekeveredek. Megtanulok egy könnyű anyagot és másnap sokkal nehezebb lesz.
2014. jún. 5. 14:24
 3/4 anonim ***** válasza:
Mind kettőből 5 vagyok lehet hogy tényleg egy picit többet kéne átnézned de nekem pl a biosz nem megy (emberi test) de foglalkozom vele és 4 vagyok...
2014. jún. 5. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 Hominida ***** válasza:

7. osztályos fizika és matek... Hát bizony annak mennie kellene. Most már elégé késő kapkodni, de egész biztos, hogy valamit rosszul csinálsz. Nem szükségképpen a te felelősséged, mert a gyerekeket tanulni is meg kellene tanítani. Ha a korrepetitorod ezen nem tud segíteni, akkor tényleg reménytelen vagy, vagy pedig ő sem látja a hibádat, pedig ott kell lennie annak valahol szem előtt. Abból, ahogy írsz, kizárom az első lehetőséget.


Matekból és fizikából nem szabad úgy készülni, hogy egy lendületből mindent egyszerre. Törvényeket és képleteket kell ismerni, amelyeknek eszedbe kell jutniuk akkor, amikor valamilyen feladat megoldására kutatsz eszközök után az emlékezetedben. Idő kell ahhoz, hogy ezek a szabályok lerakódjanak és eszközzé váljanak a fejedben. Ha ezt az évet megúszod, akkor a jövő évben másképp kell csinálnod. A korrepetálást is.


Ahhoz, hogy most hirtelen szerezz egy esélyt az 1-esnél jobb témazáróra, gyorsan el kell döntened, hogy vajon ÉRTED-e azt, amit gyakorolni vagy kénytelen. Nyilván nem vált készségeddé a matek szokásos (és praktikus) nyelvének használata, de a dolgokat általában hétköznapi, egyszerű nyelven is el lehet magyarázni. A fizikában főleg. Ha kiderül, hogy tulajdonképpen nem érted, hogy miről van szó egyáltalán, akkor az az egyetlen lehetőség szerintem, hogy mindenekelőtt ezt kellene elérned valahogyan, erőltetett menetben. A matek és a fizika ebben eléggé eltér, a fizikában könnyebb leülnöd valami nyugodt helyen, és tét nélkül, feladatok megoldása nélkül egyszerűen olvasgatod a könyvet. Külön kitérve a mindig kihagyott apró betűs részekre és csak érdekességként, mellékesen odadobott adalékokra. Olvasgatni, elképzelni, majd félhangosan elmagyarázni valakinek, akár a plüssmacinak. Mintha kis gyereknek próbálnád elmagyarázni. Ha sikerül elmondanod úgy, hogy többé-kevésbé kerekre sikerül a meséd, az már haladás. Ha értelmet nyernek a feladatok, akkor lesz esélyed a megoldásra.


A képleteket pedig ne próbáld szimplán memorizálni, mert ezek szerint az nem megy elég jól. A fizika képleteinek gyakorlati értelme van, megigyelésekből leszűrt összefüggések ezek, amelyek valahogy értelemszerűen jönnek ki a természet törvényeiből. Gondolkozz azon, hogy a képletben levő jelek pontosan mit jelentenek, és miért az idővel szorozzuk meg az utat, ha a sebességet keressük. Lehet, hogy nem sikerül rájönnöd, de a képlet erőltetés nélkül fog a fejedben maradni.


A matek más. Nem tudom, hogy a most esedékes tz-hez milyen anyag kell. Vannak olyan megtanulnivalók, amelyek pusztán egy technikát, módszert rögzítenek, például egyenletmegoldás, Thálész-kör szerkesztése, tükrözés, effélék. Ezek általában az alaphoz tartoznak, itt kell kezdeni. Ha a témában törvények is vannak, azokat versként tanuld be, ha másképp nem megy. A képletekkel szintén meg kell birkózni. A matekban ezután az a lényeg, hogy ha egy feladatban sikerül felismerned azt, hogy milyen problémakörbe tartozik, akkor fel tudod "böfögni" a témához tartozó törvényeket és képleteket. Elnézést a szóért, de tényleg ez a jó kifejezés. És amikor kimondod a törvényt, te magad is hallgatod azt, amit mondasz. Ha megtalálod azt a pár szabályt, ami oda tartozik, akkor legalább már leszűkítetted a kört. Kiindulhatsz abból, hogy valószínűleg az elmúlt időszakban tanultakra lesz szükséged, vagyis a probléma magvának keresgéléséhez nem kell a távoli múltba visszanyúlnod. Amikor előkerültek a képletek és szabályok, rejtvényszerűen próbálj találni olyat, ami a feladathoz passzol. Azok a fogalmak szerepelnek benne, mint ami a feladatban is.


Tovább nem lehet a dolgot így elmagyarázni, mert itt következik az a minimális rutin, amit a feladatok megoldásával szerzendő. A korrepetáláskor ez lenne megtanulandó. És persze az, hogy a feladatban a vezérszavakat megtalálva fel tudd idézni a néhány oda tartozó szabályt, mintegy magad elé kitéve a szerszámkészletet, aztán majd kiderül, hogy mire is van belőle szükséged.

2014. jún. 6. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!