Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Szerintetek a skandinavisztika...

Bratilla kérdése:

Szerintetek a skandinavisztika vagy a néderlandisztika a jobb?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

A kérdést rosszul fogalmaztam meg, de úgy gondoltam, inkább itt fejtem ki. Szóval arra lennék kíváncsi, hogy ha majd külföldön szeretnék dolgozni, esetleg itthon az idegenforgalomban vagy műfordítóként, akkor az egyetemen inkább skandinavisztikát vagy néderlandisztikát tanuljak? Nekem mindkettő nagyon tetszik. Skandinavisztikán svédet és norvégtot tanulnék, néderlandisztikán meg ugye hollandót, ez evidens.

A letelepedés szempontjából Stockholm, Bergen vagy Amszterdam az ajánlottabb? Hol utálják legkevésbé a külföldieket?


Valószínűleg végeznék mellette levelezőn egy másik szakot, amivel már az adott oszágban munkát is tudnék vállalni, de nem igazán tudom, hogy mit kellene. De azt majd kitalálom, egyelőre még a skandinavisztika és a néderlandisztika között szeretnék dönteni.


Van valakinek tapasztalata?

Ti mit ajánlanátok?



Köszönöm előre is a válaszokat! :)



2014. máj. 28. 16:42
 1/9 anonim ***** válasza:
28%
szerintem egyikre se menj,ha nem szeretnél diplomás munkanélküli lenni
2014. jún. 1. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
80%
Skandinavisztika. Megtanulsz 3 nyelvet és ha később ott élnél jóval nagyobb előnybe leszel.
2014. jún. 16. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Első válaszoló! Az a baj, hogy ezt a legtöbb szaknál el lehet sütni, amúgy nem hiszem, hogy nyelvet tanulni annyira felesleges lenne. Bár nem tudom,lehet, hogy neked lesz igazad.


Második! Köszönöm a választ! A skadinavisztika tényleg hasznosabbnak tűnik, de nem tudom, hol lenne kellemesebb az élet. Hollandiában (Amszterdam) vagy pl.Norvégiában?

2014. jún. 16. 21:56
 4/9 anonim ***** válasza:
27%

mindketto tokeletesen haszontalan szak, mi lenne ha tanulnal valami ertelmeset amire tenyleg van igeny?


Gondolod a hollandok pont egy magyart akarnak majd alkalmazni, aki nederlandisztikat tanult? Mire? Minek? Mert beszelsz hollandul? Nagy ugy, ott mindenki beszel...

2014. jún. 16. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Már a kérdés kiírásakor is írtam, hogy végeznék mellette valami mást is, de hogy könnyebb legyen, idézem magam ide:


"Valószínűleg végeznék mellette levelezőn egy másik szakot, amivel már az adott oszágban munkát is tudnék vállalni, de nem igazán tudom, hogy mit kellene. De azt majd kitalálom, egyelőre még a skandinavisztika és a néderlandisztika között szeretnék dönteni. "


Annyira nem vagyok bolond, hogy ezzel akarjak majd kint munkát találni, lenne majd mellé egy másik szak + egy OKJ képzés is. Csak azt szeretném már eldöneni, hogy melyik irányba induljak el, jó lenne már célirányosan intézni a dolgokat. És mivel az egyetem után nem mehetek ki rögtön, addig is szeretnék majd valamit dolgozni, esetleg ezeknek a szakoknak is hasznát tudnám venni.


A kérdésem még mindig, hogy melyik szakot válasszam.

2014. jún. 16. 22:25
 6/9 anonim ***** válasza:
69%

Norvégiában nem olyan egyszerű jó munkát találni, sőt egyre nehezebb, még a norvégoknak is. Hacsak nem szeretnéd elvégezni pl. az orvosit.. őket nagy szeretettel várják. Én úgy veszem észre, hogy egyre kevésbé tolerálják a bevándorlókat is. Bergenben egyébként átlagosan évi 200 (+) napon át esik az eső, amit nem mindenki visel jó kedvvel.


Svédországban hasonló a helyzet, egyre több a probléma a bevándorlókkal.


Hollandiát sokan szokták dicsérni, de személyes tapasztalatom nincs ezzel kapcsolatban.


De a döntés rajtad áll, inkább azt tanuld, ami jobban vonz. Ne az alapján dönts, hogy másoknak mi a véleménye (pláne ne a GYIK alapján).

2014. jún. 16. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
15%

#4es vagyok.


Szerintem totalisan forditva ulsz a lovon. Kicsit olyan vagy mint egy kamaszlany aki szerelmes Brad Pittbe es elhatarozza hogy uj frizurat csinaltat maganak amivel meg fogja hoditani, es mar most azt tervezgeti hogy milyen lesz majd az eskuvojuk.


Az altalad felsorolt szakok a munkaeropiacon pontosan nullat ernek, Skandinaviaban meg Hollandiaban meg minusz nullat. Lehet ilyet tanulni kedvtelesbol, csak akkor ne szamits arra hogy ez neked barmilyen elonyt fog jelenteni, pont ellenkezoleg, hatranyt fog jelenteni, mert lesznek mas keleteuropaiak akik veled versenyeznek majd a kinti allasokert, es nekik versenykepes tudasuk lesz, neked meg nem, meg akkor sem ha csinalsz melle egy masik himihumi kepzest.


A helyes gondolkodasmod az hogy probalsz fulltime teljes erobol egy versenykepes diplomat szerezni (mernok, informatikus, valamilyen termeszettudomanyos vegzettseg, esetleg orvos) megtanulsz atombiztosan angolul, az egyetem mellett szakmai tapasztalatot szerzel, esetleg hallgatsz nehany felevet kulfoldon is, hogy mire vegzel, legyen egy versenykepes tudasod.


Es ezek birtokaban sem valoszinu hogy egybol mehetsz majd kulfoldre (persze betegapolonak meg pincernek barmikor, csak akkor nem kell a felsooktatasban elba...ni az idot meg a penzt) igy aztan valoszinuleg par evet Magyarorszagon fogsz dolgozni, ertelemszeruemn valami nevesebb multinal, es majd UTANA fogsz tudni kimenni ugy kulfoldre, hogy ne vecepucolo legyel.


Azon filozni most hogy vajon Stockholm vagy Amszterdam a kellemesebb, felesleges.


Gondold csak el, Magyarorszagra jonne egy pl. kazah fiatal, aki 5 evig valami kazah egyetemen magyar nyelvet meg irodalmat tanult volna, es munkat szeretne, amikor megkerdeznek tole hogy oke de mit tud akkor meg buszken mondana hogy hat o tud magyarul. Jol van, de itt meg 10 millioan tudnak, mondanak neki es hazakuldenek.


Persze ragaszkodhatsz tovabbra is az elkepzelesedhez, hiszen milyen k...a jol hangzik hogy hat en néderlandisztikát tanulok. Csak majd nehany ev mulva mikor nem ugy alakul majd a dolog ahogy megalmodtad, jusson eszedbe amit most olvastal.

2014. jún. 17. 07:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
92%

Én biztatlak. Annak idején végül nem mentem skandinavisztikára, jelenleg külföldön élek és itt kis helyen az egyetlen munkalehetőségem az lenne, ha több nyelvet beszélnék. Életem végéig bánni fogom, hogy hagytam magam lebeszélni róla!:(

És a tudatlanoknak:

-(gondolom angolt vagy németet tanulsz), az EU egyik hivatalos nyelvével, plusz magyar, plusz még 1 nyelv felsőfoknál magasabb tudásával 2 kézzel kap érted bármelyik EU intézmény

-M.o-n Külügyminisztériumban kell minden nyelven beszélő ember, de csak, mint sima tolmács is "bedolgozhatsz" nekik számlával mikor hívnak. Ha látják, hogy jól dolgozol, utána mindig hívnak.

-skandináv cégeknél dolgozni. Hiába valaki akármilyen ügyes szakember (a Skandináviába menő magyar orvosoknak is meg kell tanulni az ottani nyelvet!!!), ha nem beszéli a nyelvet mehet haza. Míg aki beszéli a nyelvet azt felveszik és majd beletanul vagy beíratják másoddiplomára.

-Skandináviában felvehetnek állami helyre is, ahol külföldiekkel foglalkoznak (jelen esetben magyarokkal)

-taníthatsz nyelvet bevándorlóknak

-fordíthatsz. A net segítségével bárhol bárkinek


Én mindenképp a skandinavisztikát javaslom a 3 nyelv miatt, de csak ha komolyan veszed (bármelyik nyelvszakot is). Erasmus szerintem van millió lehetőség, és mellette kell az angol vagy német is.

2014. jún. 17. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

Skandinavisztikás jelentkezik.


Anno én is a skandi és néder között vacilláltam, végül skandinavisztikás lettem, a saját szerencsétlengségem miatt.

1x lehetett sorrendet változtatni és rossz helyet cseréltem meg.

A 2.-at akartam a 3.-kal, de erre a skandit raktam előre, a néderlandisztika meg lecsúszott a második helyre.. iszonyatosan ideges voltam.. azt hittem, vége mindennek.

Így is maradt, skandinavisztikára vettek fel néderlandisztika helyett, pedig a második volt az álmom.


Az elején egy kicsit nehézkesen ment, előtte csak hollandot tanultam otthon, mert a suliban németből voltam jó.

Szóval nehezen indult, de megmondom őszintén, hogy nem bántam meg!


Elkezdtem rendesen tanulni első félévben és igazán belejöttem, nagyon megtetszett.

Igaz, tanulni kellett, nagyon nagy hajtás volt, ebbe bele kell szokni.

Második félévben meg 4-es lett az alapvizsgám svédből.

Emellé tanultam meg norvégül. Később megtetszett a dán, de akkor már késő volt(így is értek belőle egy csomót írásban lol).

Szabválként tanultam hollandot, volt is egy jó alapom, de abbamaradt, már beleszerettem a svédbe :D


Azóta már lediplomáztam, egy multinál vagyok gazdasági osztályon, mert egyetem alatt gyakornokoskodtam(ingyen!).


A legelső fizetésem(kezdő - teljes állás) nettó 312 ezer forint volt, azóta már egyszer kaptam fizetésemelést, így majdnem 330.


Ráadasul rengeteg bölcsészt(kizárólag nyelvszakost) alkalmaznak a nagy cégek, multicégek.

Az összes szaktársam elhelyezkedett, 90%-unk multinál, többiek fordítgatnak.

Ha jól hallottam, néderesek között is mindenki el tudott helyezkedni(ezt csak mesélték, de nem volt közvetlen kapcsolatom a hollandosokkal).


58%-os.. diplomás munkanélküli.. jó vicc xD

Mindig röhögve nézem vissza az ilyesfajta válaszokat és rendre nyomom is a piros kezet.

Többet keresek, mint egy óbudais gépészmérnök ismerősöm, ha már így mondod, hogy csak mérnöknek, informatikusnak meg orvsonak éri meg tanulni.. hát nem.

2019. aug. 10. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!