Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Szerintetek is káosz uralkodik...

Szerintetek is káosz uralkodik a magyar oktatásban?

Figyelt kérdés

Jelenleg gimnazista vagyok, kilencedik évfolyamba járok egy kaposvári középiskolába. A kilencedikes tankönyveim megvásárlásánál nagycsaládos kedvezményre voltam jogosult. Ez korábban azt jelentette, hogy ingyen kaptam meg a tankönyveket és év végén nem kellett őket visszaadni. Ez most nem működött, két lehetőség közül választhattunk, vagy ingyen kapjuk az összes tankönyvet és év végén vissza kell adni őket, ráadásul beleírni sem lehet, vagy ingyen kapunk kb. 5 könyvet, a többit pedig az iskola.kello.hu oldalról kell beszereznünk magunknak. Mi ez utóbbit választottuk: megrendeltük a könyveket június végén, másfél hónap múlva megjött a 30 ezres csekk, amit másnap azonnal be is fizettünk. Eltelt még két hónap, elkezdődött a suli, a tankönyvek sehol... Október végén megjött egy angolkönyv, aztán két hétre rá egy történelem és egy ének. Aztán most, decemberben megjött egy csomó, de még mindig nem az összes! Még mindig 5-6 könyv hiányzik, pedig mindjárt karácsony!!! Ezek tudják, hogy a tanév szeptember 1-jén kezdődik? Ráadásul kiderült, hogy abba a pár darab könyvbe, amit ingyen kaptunk, nem lehet beleírni! Így számunkra sokkal nagyobb hátrányt jelentett az, hogy igénybe vettük a nagycsaládos kedvezményt, mint ha fizetünk teljes árat, ami csak 5000 forinttal került volna többe.


Megjegyzem: Nem vagyok egyedül, akit ez érint, csak az én osztályomban rajtam kívül két tanulónak nem jött meg egy tankönyve sem, pedig ők is előre kifizették. Nem találok szavakat... Hiába mondja Hoffmann Rózsa, hogy minden rendben van az oktatásban, én csak a káoszt tapasztalom...



2013. dec. 20. 22:19
 1/8 anonim ***** válasza:
82%

Ez sajnos már 10 éve is így ment, amikor én jártam gimibe.

Mi inkább megvettük a könyveket, mivel így lehetett bele írni és nem kellett visszaadni, gondoltam érettségire még kellhet.

De aki nagycsaládos és tényleg szegény családból származik, ott ez probléma.

2013. dec. 20. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Nekem az a legnagyobb bajom, hogy mi kifizettük a könyveket, de azok három hónappal az iskola kezdete után érkeztek meg, vagy néhány még mindig nem. A tavalyi könyvekből szerencsére sikerült beszerezni ideiglenesen, de annyira átdolgozták, hogy kutyagumit se ér...
2013. dec. 20. 22:37
 3/8 anonim ***** válasza:

Az oktatás romokban van, ez tény. Rosszak a pedagógusok, nem tudnak bánni a gyerekekkel, nem tudnak tanítani, sok ostoba, műveletlen, igénytelen ember kerül ki az iskolapadból. A gyerekeket nem tanítják meg rendesen írni, fogalmazni, számolni, logikusan gondolkodni, csak hülyeségekkel tömik a fejüket, amikre soha az életben nem lesz szükségük. Maga az oktatási rendszer is egy borzalom, annyi hülyeséget vezetnek be, hogy már az iskolai dolgozók se tudják számon tartani, senki nem tud semmiről használható információt adni se a tanulóknak, se a szülőknek.


De azért azt megjegyzem, azért az nem olyan borzalmas dolog az, ha nem írhat az ember a könyvekbe, és az sem, ha vissza kell adni, mert gondolj bele, mit kezdesz velük, miután kijárod az iskolát? Nagy valószínűséggel többet elő se veszed őket. Én 2004-ben voltam kilencedikes, és nagycsaládosként nekem is ingyen járt az összes könyv. Nekünk se lehetett beleírnunk, és év végén az iskolának vissza kellett adnunk. Ezért voltak a könyveim mindig teleragasztva teleírt post-it lapocskákkal, vagy csak egyszerűen betettem egy-egy darab papírt a lapok közé, és arra jegyzeteltem. Még szebb, igényesebb és átláthatóbb is így, mint a margóra odazsúfolni a dolgokat a tankönyvben.

2013. dec. 20. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

1:

Én nem tudom, hogy te hol tanultál, de én is úgy 10 éve jártam gimibe, és mi nagycsaládosként ingyen kaptuk a tankönyvet örökbe, tehát nem kellett visszaadni.


Mondjuk sem én sem szüleim nem értettünk egyet a kedvezménnyel, mert nem vette figyelembe az anyagi helyzetet, csak hogy 3 gyerek legyen, így mi is ingyen kaptuk viszonylag tehetős családként, de ha már volt, akkor éltünk vele.


Olyan soha nem volt korábban, hogy hónapok múlva érkeznek csak a könyvek. Régebben úgy érkeztek meg időben, hogy fizetni sem kellett előre, most fizetni kell előre, de nem érkeznek. Szóval teljes a káosz. Ennél csak akkor lesz rosszabb, amikor már nem az átállás időszaka lesz, hanem beérnek a Hoffmann Rózsa féle "reformok".


Anno volt normális oktatáspolitikusa Orbánéknak, Pokorni Zoltán, de mivel most az oktatás szétverése volt a cél, ezért adták oda egy dilettánsnak a "tárcát".

2013. dec. 21. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

3:

Te sem tudom hová járhattál suliba. Én 2005-ben érettségiztem, végig ingyen kaptam a könyveket a középiskola 4 évében, és egyszer sem volt olyasmi, hogy nem lehet beleírni, és meg is tarthattuk, pl. emlékszem, egyetemen használtam a középiskolás fizika könyvemet, hogy megnézzek benne ezt-azt.

2013. dec. 21. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Nálam is ugyanez volt anno, mikor gimibe jártam (2 éve érettségiztem). Most egyetemen tapasztalom viszont, hogy van ennél rosszabb is. Ilyenek, hogy írsz az illetékes tanárnak, hogy x tárgyból javítani szeretnél. Annyit ír vissza, hogy a vizsgaidőszak 2. hetén tervezik megíratni a pótZH-t. Várom az értesítőt, folyamatosan nézem az etr-t, coospace-t, mindent, ahol esetleg fenn lehet a konkrét dátum, de semmi. Vizsgaidőszak első hetén írok újfent az illetékesnek, mire azt válaszolja, hogy ja már megíratták. Kész pont. Most egy másik tárgyamnál azt csinálta a tanár, hogy miután már mindenki szépen felvette a vizsgáját közölte, hogy ja 30-a előtt menjünk ebből a tárgyból vizsgázni. Én 31-én akartam, borult az összes vizsgám, át kellett minden variálni. Aztán közli, hogy ne 21-én és ne is 23-án. Utóbbin fogok elmenni, mert minden más vizsgaidőpont esélytelen volt a többi vizsgám miatt. Írtunk a tanárnak, hogy ilyenkor van e egyáltalán értelme bemenni, vagy buktuk e a tárgyat, nem e akar 30-án vizsganapot tartani, s arra nem méltat, hogy válaszoljon. Az is lehet, hogy a félévem nem lesz meg. Mert ilyen hanyag emberek dolgoznak itt. Nincs megoldás, mert hiába teszed azt, amit mindenki ajánl, hogy írsz a tanárnak, az nem válaszol neked, mert lesz*rja.
2013. dec. 21. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

Szia! Én úgy tudom, eddig az volt, hogy az állam támogatta a tankönyvvásrálást a rászorulóknál, de ugyanolyan könyveket kaptak, mint akik kifizették, vagyis lehetett beléjük írni.

Idéntől viszont egyrészt rápattantak a tartós tankönyvekre, és úgy tették ingyenessé felmenő rendszerben (tehát 1., 5. és 9. évfolyamon) a tankönyveket, hogy azoknak tartósaknak kell lenniük – vagyis nem lehet beléjük írni, és vissza kell adni év végén, hogy a következő évben más is megkaphassa. Ez minden évfolyamon rossz lehet, de a legképtelenebb ötlet ez az 1. évfolyamon, ahol írni tanulnak, és eddig minden könyv munkatankönyv volt – vagyis pl. az írás tanulásánál a könyvben előrajzolt vonalakat kellett követniük, úgy gyakorolták a betűk írását. Idén ezért hiába kapták volna a tankönyveket ingyen, sok suliban a tanítók megkérték a szülőket, hogy vegyék meg a könyveket, hogy normálisan tudjanak tanulni.


A másik a Kello rendszere (állami monopólium lett a tankönyvelosztás), ami a kormány szerint sikeres munkát végzett a tankönyvek elosztásánál – na ja, a valóság viszont az, hogy előre kifizettették a könyveket, majd nem szállították le, vagy rosszat szállítottak, szóval a Te eseted nem egyedi, rengeteg helyen nem érkeztek még meg maradéktalanul a könyvek.

Arról nem is beszélve, hogy a kiadók régen látták, kik rendeltek tőlük, így ha gáz volt, fel tudták venni a kapcsolatot az iskolákkal. Most a Kellon keresztül kell mindent intézni, ami, mint látható, nincs a helyzet magaslatán…


Az új NAT-tal nem akarlak fárasztani, de ha hibákat találtok a 9.-es könyveitekben, az annak köszönhető, hogy 2012 december végén adták ki róla a rendeletet, és nyár elejéig át kellett dolgozni ennek alapján a könyveket – lehet, hogy ez egy laikus számára sok időnek tűnik, de a normális munkához nem elég pár hónap (szerző átírja, szerkesztés, tördelés, nyomda…), így siralmasan sok hiba lett a könyvekben.


Szumma szummárum: igen, káosz uralkodik a magyar közoktatásban, mert a kormány olyan rendelkezdéseket hoz, amelyeket egyáltalán nem gondolnak át, nem kérdezik meg a hozzáértőket (mert kormányszinten látható, hogy senkinek nincs dunsztja sem semmiről, ami még nem is lenne baj, ha legalább kérdeznének). Várhatóan 2014 őszén még nagyobb káosz lesz, hiszen most fogadták el az új törvényt, hogy állami monopólium lesz a tankönyvek előállítása is (nem vicc, „a tankönyvelosztás sikerére” hivaktoztak, amit Te is látsz, milyen sikeres :)).

2013. dec. 22. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Hurrá! :D Múlt hét csütörtökön megjöttek az utolsó idei tankönyveim is! Éljen a Kelló!
2014. máj. 5. 14:15

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!