Kémiások! Mi alapján jön sorrendbe az elektronszerkezetnél az hogy 1s 2s 2p 3s 3p 4s 3d stb?
Engedd meg, hogy vegyem a fáradságot és többet írjak mint a google-bot felettem.
Az elektronfelhő héjakból, azon belül alhéjakból és azon belül atomorbitálokból áll (atompályának is nevezik). Ezek amiket te írtál - 1s, 2s, 2p, 3s stb. - atomorbitálok, amik az energiájuk alapján vannak sorba rendezve az elektronszerkezet felírásakor. A legegyszerűbb módszer a sorrend megtanulására, ha megtanulok a Klechkowski szabályt. Ezt használva mindenféle mélyebb tudás nélkül is meg lehet mondani a sorrendet, és így felírni bármely atom elektronszerkezetét. Ha mélyebben érdekel a dolog akkor viszont először a kvantumszámokkal kell megismerkedned.
A kvantumszámok lényege, hogy velük pontosan jellemezni lehet egy atomorbitált és ezáltal a rajta keringő elektront is, az energiája szempontjából. Az első a főkvantumszám (jele: n). Ez gyakorlatilag az adott atomorbitál magtól való távolságát jellemzi (kicsit bővebben azt, hogy hányadik alhéj kiépülése kezdődik meg). Értéke ugyanannyi mint ahányadik periódusban van egy atom.
A következő a mellékkvantumszám. Azonos mellékkvantumszámú atomorbitálok alkotnak egy alhéjat (alhéjak: s, p, d, f, stb.). Az s alhéjhoz tartozó mellékkvantumszáma 0, a p-hez tartozó 1, a d-hez tartozó 2, és így tovább egészen h-ig.
A következő a mágneses kvantumszám, ami az elektron atomorbitáljának az alakját adja meg. Ha felírod cellásan az elektronszerkezetet akkor ott az s alhéjaknál 0 mind a két elektron mágneses kvantumszáma, p alhéjaknál az első pár elektronnak -1, a másodiknak 0, a harmadiknak +1. A d alhájaknál az első pár -3, aztán -2, -1, 0, 1, 2, és 3.
Az utolsó kvantumszám pedig a spinkvantumszám. Ez -1/2 és +1/2 lehet, és ez adja meg a keringési irányt (egy atomorbitálon csak két elektron lehet és azon is maximum ellenétes keringési iránnyal).
Ha tényleg csak a feltöltődési sorrendet akarod megérteni akkor elég a Klechkowski szabály, de mivel nem tudom hányadikos vagy, inkább leírtam részletesebben is :)
Hozzátenném még hogy a magyar wiki cikk az elektronszerkezetről siralmas, szóval be sem linkeltem volna az első helyében.
Második voltam.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!