Orvosis diákok! Ti hogyan tanultok?
Először is meg kell találni azt a környezetet és időpontot, ami számodra a legalkalmasabb a tanulásra. Valaki pl. teljes csöndben tud csak tanulni, valaki pedig zene mellett. Valakinek kora reggel fog az agya, valakinek meg inkább este. Ki kell tapasztalni:)
A tanulási módszerek közül amik nekem beváltak:
- Hangosan mondom fel az anyagot, mintha magyaráznám vkinek.
- Vázlatot, jegyzetet készítek. Ez egyrészt azért jó, mert már az írás közben is tanulok, másrészt összeszedem egy helyre a dolgokat, így nem kell tanulás közben körbepakolni magam könyvekkel és összevissza turkálni az infók után. A hátránya, hogy időigényes, és nagyon nagy anyagoknál nem igazán kivitelezhető, mert elmegy vele az életed:)
- Rajzok, folyamatábrák készítése. Ez főleg bonyolultabb anyagrészek elsajátításában nagy segítség.
- Színes kiemelők használata. Minél több színt használok, annál jobban megmaradnak a dolgok.
- Kis post-itek ragasztgatása a könyvbe. Pl. felírom a fejezet főbb címszavait egy post-itre, és beragasztom a fejezet elejére. De ilyen kis cetlikkel akár a lakást is teleragasztgathatod.
- Tanulókártyák készítése. Ez főleg normálértékek, definíciók, szavak tanulásánál hasznos. Egy kis kartonlap egyik felére a kérdés, másik felére a válasz. Azért is jó, mert könnyű hurcibálni, ha van 5 perced, elő tudod venni és szórakozni vele.
Ami nekem még nagyon bejött, az a fehértábla. Tudod, amire spec. filccel lehet írni, és szárazon letörölni. Egy A/3-as méretűt kb. 1500 forint, nem egy nagy összeg. Erre fel lehet írni pl. a címszavakat tanulás közben. Vagy ha sok alpont van egy témán belül, akkor ágrajzot csinálni, így nem veszel el benne. De képletek gyakorlásánál is nagyon hasznos.
Egyéb jó tanács:
- Tanulás előtt pihend ki magad. Semmi értelme éjjel-nappal tanulni, mert következő nap nem tudsz koncentrálni. Vizsgaidőszakban is legyen meg a 8 óra alvás.
- Tarts szüneteket tanulás közben. Egy kis kaja, kis zene, tv, akármi. Nem lehet egyhuzamban sokat tanulni, mert kikészülsz.
- Vizsgaidőszakban is szakíts időt egy kis szórakozásra. Pl. mi barátnőkkel elmentünk együtt ebédelni, kávézni, közben beszélgettünk kicsit, aztán mentünk vissza tanulni. Este megint találkoztunk, elmentünk ide-oda.
A második tanácsai nagyon szépek és jók és valóban hasznosak, az első félévben még működnek is remekül. Viszont később (második félévben, de főleg másodévben) már akkora lesz a megtanulandó anyag mennyisége, hogy ezzel a hangosan felmondós-jegyzetelős-rajzolgatós módszerrel a fél életed rá fog menni a tanulásra. Vannak, akik így csinálják, de szerintem meg érdemesebb változtatni a tanulási módszeren. Gimiben még én is így tanultam, de orvosin ez már nem kifizetődő. Van, hogy egy adott témakörrel kapcsolatban össze-vissza vannak az információk (előadásjegyzet, könyv, internet), ilyenkor valóban érdemes olyan jegyzetet készíteni, amiben minden egy helyen van. De ha például valami jól le van írva a könyvben, azt teljesen fölösleges kiírni, rengeteg időd elmegy vele, mégsem haladsz sokat. Inkább olvasd el többször, próbáld memorizálni.
Anatómiából néha valóban érdemes rajzolgatni (pl. erek lefutását, ágait stb), de azzal is sok időt el lehet tékozolni. Inkább forgasd sokat a dolgokat a boncteremben, figyelj nagyon gyakorlaton, ha megéri, járj be előadásokra.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!