Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Miben kell másképp tanulni az...

Miben kell másképp tanulni az egyetemen, mint középiskolában?

Figyelt kérdés
Folyamatosan ezt szajkózzák, de konkrétumot még mindig nem tudok, hogy miben "másabb" az egyetemi tanulási forma a középiskolásnál, azt leszámítva, hogy több az elsajátítandó anyag...

2013. szept. 5. 18:10
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

Egyrészt tényleg több az anyag (jobb helyeken persze, nem mindenhol). Másrészt nem vagy feltétlenül rákényszerítve, hogy folyamatosan tanulj. Előre meg van adva, hogy mikor lesz zh, nem úgy mint középsuliban, hogy tanulni kell, mert bármelyik órán felelhetsz. Teljesen rád van bízva, hogy mikor tanulsz, hozzákezdhetsz előző este is vagy rögtön első nap, senki sem fog noszogatni, hogy tanulj. Viszont általában a tét is nagyobb, például valamennyi számú zh-nak sikerülnie kell (ez általában 60%-ot jelent), hogy mehess vizsgázni (de ez is egyetem és szakfüggő). De tényleg senki nem fog foglalkozni vele, hogy hogy készülsz fel.

Másrészt egészen máshogy kell tanulni, ha mondjuk nem max 6 oldalt kell megtanulni másnapra, mint középsuliban, hanem 60-at. Nem lehet egy-egy bekezdésen sokáig elmerengeni, nincs annyi idő, viszont tudni kell belőle a részleteket. Szóval át kell állni arra, hogy át is lásd az egész anyagot, de a részleteket is fel tudd idézni, logikusan. És ehhez egész máshogy kell tanulni, mint középsuliban. Nem tudnám elmagyarázni, hogy hogyan, erre csak átáll az ember agya.

2013. szept. 5. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Köszi a választ. Értem, vagyis inkább érzem amit mondasz, mindenesetre eléggé fura ez az egész, 1 hete járok egyetemre, de szinte csak ehhez hasonlókat hallok, hogy rá kell érezni, ezt nem lehet elmagyarázni stb, mintha valami spirituális világba csöppentem volna, nem ilyennek képzeltem és egyenlőre nem tudom eldönteni, hogy ez jó e vagy rossz, de annál inkább érdekes.
2013. szept. 5. 19:21
 3/11 anonim ***** válasza:

nekem egy teljesen új tanulási stílust kellett kialakítanom, mert azzal, amivel középiskolában tanultam, nagyon lassan haladtam, egyszerűen olyan nagy az adott tananyag, hogy sose értem volna be magam

egyszerűen rá kell érezni, hogy neked mi fog bejönni

2013. szept. 5. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

1.) Nincsenek folyamatosan számonkérések. Legtöbb tárgyból csak egy vizsga van a félév végén, és ott kell teljesítened. Nincs félévközben számonkérés, de ha a félév végi vizsgát elbukod, akkor a tárgyat is elbukod.


2.) ZH-időszakban és vizsgaidőszakban is összetornyosulnak a vizsgák. Volt hogy egy nap 3 tárgyból ZH-ztam, értsd egyszerre kellett fejben tartani 3*(100-200) oldal anyagot. Utána meg másnap megint kettő, és nyilván arra a kettőre sem utolsó este kezdtem el tanulni.

Szóval képesnek kell lenned egyszerre több tárgy anyagát is tudnod.


3.)Sokkal nagyobb az anyag (többszáz oldal/dia tárgyanként), de nyilván nem kell minden tudni. Meg kell tanulni úgy tanulni, hogy ki tudd hámozni a lényeget, az alapvető összefüggéseket a 300 oldalas könyvből (nem könnyű), és azokat kell megtanulni.


4.)Félév közbe 3-3.5 hónapig jóformán semmit nem kell csinálni, majd a végén 3 hét alatt 8-10 tárgyból levizsgázni.

2013. szept. 5. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

tegnap 21:54


Tudom, hogy ezt nehéz megfogalmazni, de megpróbálnád mégis leírni nekem, hogy miben változott a tanulási módszered?

2013. szept. 6. 09:12
 6/11 anonim ***** válasza:

Mivel minden tárgyból több az anyag és nagyobb az elvárás ezért hatalmas a szakadék a középiskolás és az egyetemek között. Én az első félévben az első zh-kat végig buktam, mert még nem szoktam hozzá, hogy ennyire csőstöl jönnek a zh-k és ennyire komplett, összetett, bonyolult kérdésekre kell számítani, nem egy gimis szintű röpdogára. Nem volt elég annyi tanulás, mint középiskolában, hogy csak egyszer átfutom, nagyjából megmarad a lényeg és majd abból rizsázok.

Ha ezt veszem alapul az én tanulási szokásaim is megváltoztak. Gimiben elég volt valamit egyszer-egyszer végig olvasni, vagy figyelni órán és vissza tudtam adni azt, amiről szó volt. Itt ez nem így van. Sőt... Konkrétumokra kíváncsiak, úgyhogy volt olyan tanárom, aki azt mondta egy mondat a válasz, ha ennyibe nem tudta valaki belefoglalni és próbálta körülírni, akkor ráírta a tanár, hogy rizsa és ment a levesbe.

Ezen felül az óraszámok is sokkal nagyobbak, mint középiskolában. Mondhatni ha mindenre bejársz, akkor sokkal nagyobb mennyiségű anyagra, sokkal kevesebb időd és energiád jut. Ha némi társasági életet is akarsz élni, akkor meg pláne.

2013. szept. 6. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

ma 10:12


Ezzel amit leírtál egy újabb ellentmondás látott napvilágot, mert ha konkrétan betanulok mindent, akkor az ugyan olyan mint középiskolában (én 4 év anyagát tanultam meg fél év alatt pár tantárgyból érettségi előtt, jó eredménnyel zártam), viszont itt azt szajkózzák, hogy a lényeget kell kiszűrni.. akkor most mi van? Paradox az egész.. valahogy hozzákezdek és majd meglátom mi sül ki belőle.


Egyébként szak?

2013. szept. 6. 10:22
 8/11 anonim ***** válasza:
Először át kell látni az egészet, megérteni az összefüggéseket és ez alapján kiszűrni a lényeges részleteket.
2013. szept. 6. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
6-os vagyok. Építőmérnöknek tanulok. Nem kell konkrétan benyalni mindent, mert azzal nem érsz el semmit, szerintem ilyet nem állítottam, viszont át kell látni az egész tananyagot és a lényeget betéve tudni. Tanár függő is, hogy kinél mire kell készülni, illetve hogyan.
2013. szept. 6. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

tegnap 21:54-es vagyok:

eddig mindent kiirkáltam a füzeteimbe, ez rettentő módon lelassított, így ezzel felhagytam, és amit tudok, azokat csak könyvből tanulok

amit csak tudok, minél több színnel húzok alá, így talán jobban megmarad

ami nem szükséges, nem tanulom meg :D

most így hirtelen ennyi

2013. szept. 6. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!