Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Miért volt szükség a tankönyve...

Miért volt szükség a tankönyvek átdolgozására "hirtelen"?

Figyelt kérdés

Nemrég volt a húgom tankönyvosztása, most lesz 5. osztályos. Elkezdtem megnézegetni a tankönyveit, mert ugyebár az idén szinte minden tankönyvkiadó átdolgozta a tankönyveket, új kinézetet adott a könyveknek.

A legelső tankönyv, amin kiakadtam az a természetismeret tankönyve volt a Nemzedékek Tudása Tankönyvkiadótól (korábban Nemzeti Tankönyvkiadó). Olyan anyagokat raktak be, amiről én sohasem tanultam és úgy néz ki soha nem is fogok. Ilyen volt pl. a diófa. Minek kell egy 5. osztályos gyereknek a diófáról tanulnia, amikor így is elég fát/virágot kell megtanulnia. Kicsit továbblapoztam és láttam, hogy a lánchegységeket kivették, a röghegységeket is kiegészítő anyagként hagyták csak bent. Nekem a kedvenc részem 5. osztályban a Változó földfelszín című anyag volt. Most ebből az anyagból csupán 1-2 részt hagytak bent.

Ezután néztem csak a történelem tankönyvüket. A/5-ös méretbe rakták az addigi A/4-es méretű tankönyvet, de a vastagsága megmaradt.... Most akkor mit csináltak vele?? Vettek volna ki belőle anyagot, vagy mi???

Sok tankönyvet úgy átdolgoztak, hogy alig van bennük olyan mondat, amit nem kell betanulniuk az anyag elsajátításához. Ezelőtt minden tankönyvben volt bevezető az adott anyaghoz + rendes szövegkörnyezet, amiből ki kellett emelni a fontosabb tanulnivalót.Miért nem volt jó az???

Most komolyan: Mire volt jó ez nagy herce-hurca a tankönyvpiacon?? Miért nem volt jó a régi (jól bevált) rendszer??

Itt egy cikk, amiben épp ezt az új rendszert kritizálják: [link]



2013. aug. 30. 10:47
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Nem kell betanulni az anyagot, pont ezért van a tanár, és a tanóra, hogy elmagyarázza. Ha szó szerint betanulod, annak semmi értelme. Egyébként, hogy a tankönyv mit jelöl kiegészítőként, és mit nem, az egy dolog. A tanár fogja meghatározni tanterv alapján, hogy mi az, amit ő számon kér majd. Pl. gimiben fizikából nálunk is sok anyag volt kiegészítő a könyv szerint, de a tanárnő azokat is ugyanúgy számon kérte.
2013. aug. 30. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Kisebb betűméret, a "rizsa" részt, eddig sme volt értelme bemagolni szószerint, ha a tanár szépen felvezeti az anyagot, semmi értelme 800 oldalas könyvet becipelniük, amiből 200 oldal kép meg ömlengés.. A lényeg legyen benne egy tankönyvben.. A tanár diktál,magyaráz, a diák jegyzetel szépen, ügyesen.. A könyvet hazaviszi és otthon, hozzáolvassa ahhoz, amit a tanár mondott, ha valamiről lemaradt kikeresi belőle..Az, hogy egy 5.ik osztályosnak mit tanítanak biológiából a tanár majd eldönti, attól, hogy benne van a tankönyvben nem feltétlenül kell leadni.. Az oktatási rendszer változik, hogy milyen irányban, arról nem szeretnék vitát indítani.. A gyerek generációk is változnak.. Nincs azzal semmi baj, ha a tankönyveket modernebben adják ki, praktikusabbak.. A tanáron múlik minden.. Olyan pedig, hogy jól bevált rendszer nem létezik ebben a témában..
2013. aug. 30. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Utolsó: Mitől lesz egy tankönyv modernebb, praktikusabb? Attól, hogy új borítót kap, és az évtizedeken át tanított, jól összeállított, bevált anyagot kiveszik belőle, és a helyére olyan anyagot rajnak, aminek a további tanulmányai során egyszer sem fogja hasznát venni????

De nem épp a főkérdésemre adtatok válasz, ami ez volt, ha elfelejtettétek volna: "Miért volt szükség a tankönyvek átdolgozására "hirtelen"?"

Amúgy köszönöm a válaszokat, azok is nagyon hasznosak voltak. Köszönöm, megy a zöld pacsii!!! :)

2013. aug. 31. 20:27
 4/7 anonim válasza:
Nem értem, hogy nálad mit jelent az, hogy "hirtelen"? Egy tankönyv előkészítése, a nemzeti kerettantervbe illesztése, nyomdába kerülése igen sok hónapos munkát jelent, amit "hirtelennek" semmiképp nem neveznék. Egyébként a tankönyvek mindig is megújultak (jellemzően úgy 4-5 évente, értsd: kb. választási ciklusonként).
2013. szept. 11. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Azt tudom, hogy 4-5 évenként újulnak meg. De akkor sem mindegyik tankönyv, mert például a nővérem gimnáziumi biológiakönyve ugyan azt tartalmazza, mint az enyém, csak az enyémnek más a borítója, és hozzátenném, hogy a nővérem könyve kb. 10 éves, de a szöveg totálisan megegyezik az én tk-mban levővel. Nah ennyit erről...

Igen is hirtelen volt!!!!

Volt olyan könyv, amit 2011-ben dolgoztak át teljesen, és most megint átdolgozták, egyes anyagrészeket kihagytak belőle, újakat betéve a helyükre.

2013. szept. 13. 17:05
 6/7 anonim ***** válasza:

Szia!

Azért kellett idén átdolgozni az 1., az 5. és 9. évfolyamost könyveket, mert új nemzeti alaptantervet rittyentett az állam tavaly decemberben.

Ez ún. felmenő rendszerben kell bevezetni, tehát idén a fenti évfolyamoké, jövőre ennek megfelelően a 2., 6. és 10. évfolyamoké is új lesz.


Sajnos ezt a nemzeti alaptantervet ugyanolyan gyorsan hányták össze, ahogy mostanában mindent, sok tanártól hallottam, hogy bár nagy tudású akadémikusok dolgozták ki, sajnos nekik pedagógia tapasztalatuk nincs, így sokszor a gyerekek életkorának nem megfelelő témákat is beraktak egy-egy tantárgy éves tantervébe. Ráadásul nem figyeltek a tantárgyak közötti egyezésekre sem, így olyan is lesz, hogy matekból valami olyan kémiai/fizikai dolgot számoltat ki a könyv a gyerekkel, amiről kémiából/fizikából nem is tanult még.


Ha egy könyvet A/4-ből A/5-be raktak át, és a terjedelme maradt a régi, akkor abból kellett, hogy húzzanak, hiszen az A4 nagyobb formátum. De szerintem Te B5-re gondoltál, az A5 nagyon kicsi könyvecske lenne…

A formátumokat azért változtatták, mert elrendelte kormányunk és pártunk, hogy bizonyos tárgyakból kell tartós tankönyv, és B5-ben a keményborító jobb.


De ne aggódj, mert most már nyilvánosságra hozták, hogy államosítják a tankönyvpiacot is (nem csak az elosztást, amiről az általad linkelt cikk is ír), így lehet, hogy már jövőre eljön a „szép új világ”, mikor is minden évfolyamon minden tantárgyból egyféle tankönyv lesz. Ahhoz, hogy ezt átgondoltan, szakmailag hozzáértő emberekkel csinálják-e majd meg, erős kételyeim fűződnek.

Ez is csak pénzre megy, no meg nyilván ideológiailag is fontos, majd csak nézünk, miket írnak a töritankönyvekbe.

2013. szept. 24. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen, Kedves utolsó válaszoló!! Erre lettem volna csak kíváncsi, nem a sok mellébeszélésre, ami előtted érkezett.

Arra én is gondoltam, hogy ebből megint valaki jót keresett.

Vegyük példának az én orosz tankönyvemet:

Tavaly október végén szereztem be. A tankönyvért fizettem 3790 Ft-ot, a munkafüzetért 1990 Ft-ot.

Most néztem, a héten valamelyik nap már a tankönyv 3990 Ft-ba, a munkafüzet 2900-ba kerül. Nem értem mi kerül ennyibe rajta, ha semmit nem változtattak a tartalmán, minden maradt ugyanabban a leckében, ugyanabban a felosztásban. Talán az, hogy mindegyikre ráraktak, hogy "NAT 2012" ???

Még én szerencsés voltam, hogy akkor rendeltem meg és nem most szeptemberben, mert akkor azon gondolkodtam, hogy akkor álljak-e neki tanulni, vagy 1 év múlva.

2013. szept. 28. 16:15

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!