Novella sajátosságai?

Figyelt kérdés

Üdv,

Most fogok érettségizni, és mivel esélytelen hogy érvelni tudjak, illetve összehasonlítást egyszer nem csináltak suliban így novella elemzést fogok írni mindenképp, csak nem találom azt a lapot amin rajtavannak a novella sajátosságai.

Ennyire emlékszem:


Csattanó a végén

In Medias Res - a dolgok közepébe vágás

kevés szereplőt

rövid cselekményidő


Ha valaki így letudná írni nekem az összes sajátosságát annak nagyon örülnék.



2013. máj. 5. 13:55
 1/9 anonim ***** válasza:
nem 100%, hogy novella lesz sajnos. internet?
2013. máj. 5. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

A tartalmát (meg a mondanivalóját) szokták "elemezni"


Megnézed milyen szerplők vannak benne, milyen az egymáshoz való viszonyuk, miért olyan az egynáshoz

való viszonyuk amilyen

2013. máj. 5. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
jellemezheted a szereplőket, hangulatot, nem kell kitérni a novella sajátosságaira, akkor az lenne a kérdés.
2013. máj. 5. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Meg a novellák sem "egyformák", úgyhogy inkább

a cselekményről próbálj meg írni (ill. a szereplők egymáshoz való viszonyáról) Tehát megnézed ki hogy viselkedik a másikkal szemben (s megpróbálsz rájönni, miért úgy, mit akar vele elérni) Tehát arra kell rájönni, az író miért úgy írta meg (a történetet),

ahogy megírta

2013. máj. 5. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Novellát sztem mindenki elemzett már órán

(pl. Móricz Zsigmond) Ott is a körülményeket,

a szereplők cselekedeteit, indítékait vizsgáltuk

(és értkeltük ki)-

2013. máj. 5. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim válasza:
100%

Nekünk a tanárunk a következőt mondta:) :

Figyeljünk oda, hogy a novellában a párbeszédnél ki mennyit mond (van olyan novella, ahol csak az egyik fél beszél állandóan... a másik néha-néha mond valamit) - ezzel érzékeltetheti az író a másik fölényességét. (néhány éve volt egy ilyen novella, 2 nő volt benne)

Az elemzésnél általában kéri, hogy mit elemezz, például a szereplők lelki torzulását. A lényeg, hogy SOHA NE ÍRD LE ELEMZÉSBEN A NOVELLA RÖVID TARTALMÁT! Néhány mondatban persze leírhatod, hogy miről is van szó, de ne kezd el leírni a rövidített változatát. Igyekezz mindig a feltett kérdésre válaszolni!

Sokszor a szereplők neve is elárulhatja azok jellemvonásait vagy szerepüket (pl: Kis János - aki maga is egy jelentéktelen ember volt).


Hirtelen ennyi jutott az eszembe! :) Én is most érettségizem, sok sikert!

2013. máj. 5. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim válasza:
Nha örüljél, én is novellát elemeztem! :D
2013. máj. 6. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 idarbod válasza:
80%

Szia!

Hogyan sikerült az érettséginek ez a része?

Mik a tapasztalatid?

(Tudom, hogy nem friss élmény.)

2015. ápr. 26. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 dfhdfhrdhrtjhtj válasza:
80%

#8 látom te is most érettségizel! :D


sok sikert!

2015. máj. 3. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!