Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Mennyire nehéz emelt kémián a...

Mennyire nehéz emelt kémián a kísérletezés? Illetve milyen az emelt biosz szóbeli?

Figyelt kérdés

Orvosi miatt érettségiznem kell belőlük emelten, mindegyikből csak középszintű érettségim van (mert az emelt kémia tavaly olyan rossz lett, hogy feleslegesnek láttam, ha elmenjek szóbelire), és mivel nem gimnáziumba jártam, nem volt emelt szint ezekből a tárgyakból, semmiféle felkészítő, így nem igazán láttam kémiából egy kísérletet se, egyedül csak akkor, mikor a középszintűre megcsináltatták velem az összeset. (De ezek se voltak valami nagyon bonyolult kísérletek.) Mennyire van nehéz helyzetem így? Nagyon vészesek emelt szinten a kísérletek?

Bioszból se túl jó a helyzet, mert más iskolákba pl. mikroszkópos feladatokat adtak középszintűre, de nálunk még az se volt, nem is használtam sose ilyet, azt se tudom, hogy kell. De ez is csak egy példa.

Aki volt valamelyiken le tudná nekem írni pontosan, hogy zajlik ezekből a tantárgyakból a szóbeli? Illetve, hogy szerinte mennyire volt nehéz, mennyire megcsinálható az esetemben, esetleg valami tipp a felkészüléshez?



2013. jan. 19. 09:48
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Szia!

Először is..csak a szóbelire vagy kíváncsi? Írásbelire mindent tudsz? :) Mennek a számítások, elmélet, ilyesmi?

Most csak a szóbeliről írok, ha van kérdésed még akkor majd írj nyugodtan..:)

Biosz..hát a biosz szóbelivel volt elég sok gondom..:) Szerintem a kettő közül a nehezebb, és méghozzá azért mert kiszámíthatatlanabb. Azt kérdeznek, amihez éppen kedvük van. Lehet, hogy nem is hallottál még róla igazán, vagy olyanokat kérdeznek, amikről nem gondolnád, hogy ilyen részletesen tudni kell. Szóval ez elég nehéz. Ide kell a legnagyobb szerencse, lehet egész jó kis tételeket húzni, de lehet borzasztóakat is. Én a mozaikos könyvekből készültem, azt tudtam odavissza, nekem elég volt.

Kémia..szerintem ezzel kevesebb gond van, sokkal konkrétabb, szinte biztos, hogy olyat kérdeznek, ami a könyvben is benne van. Én a mozaikos 11-12-es összefoglaló könyvből tanultam csak. Abban minden elmélet benne van. A, B és C része van ugye.. A és B nem lesz gond, ha ezt a könyvet jól tudod. Illetve van a C ami a kísérlet. Gondolom tudod, hogy van 70 kísérlet, ezt a neten meg tudod előre nézni. Ezek közül kapsz majd egyet. Lehet elvégzendő és nem elvégzendő. A nem elvégzendőt csak el kell mondanod mi történik meg ilyesmi. Az elvégzendő miatt meg ne aggódj. Szépen leírják mit kell csinálnod. Azt simán tudod követni, és közben nézed mi történik. Egyik sem bonyolult. Kis egyszerű kísérletek. Előtte mindenképp nézd át őket, és dolgozd ki, hogy mikor mi történik, mi a válasz stb. A nagy része magadtól is menni fog, ha elakadsz akkor pedig nézz szét a neten. Sok segítség van róla. Illetve akár ha gondolod írhatsz nekem majd, és megnézem én miket is írtam..:) Plusz ami még esetleg nehéz lehet ha semmi gyakorlati tapasztalatod nincs, az a Fehling és az ezüsttükör próba. Ott nem árt tudni az arányokat. De erre is rá tudsz keresni neten. És még tudok ajánlani egy könyvet is. Czirók Ede: Kísérletek a kémia érettségin. Sokan ajánják, van hozzá dvd is a kísérletekről. Szeretem neked az mindenképp jól jönne. Én személy szerint nem használtam, de sokan ajánják, úgyhogy csak tudhat valamit..:)

2013. jan. 20. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Szia!:) Köszi szépen a segítőkészséged, és a hosszú választ!:)

Írásbelivel nagyjából képbe vagyok, főként a kémiával, mert abból voltam, bár csak írásbelin, mert - ahogy írtam - nagyon borzalmas lett. Számolástól félek... Régebben egyáltalán nem ment se a közép, az emelt meg főleg nem, de most kezdem értegetni őket, sokat gyakorlok, járok különtanárhoz is, szóval reménykedem, hogy addigra beleszokok ezeknek a feladatoknak az ízlésvilágába. De az írásbelin még az elemző feladatoktól félek, amihez szintén az kellene, hogy lássak kísérletet. Bioszból még nem emelteztem, csak középszintűm van, így abban annyira nem vagyok otthon. Esszéírásnál mire figyeljek nagyon, milyen tippjeid vannak? Mivel orvos szeretnék lenni, inkább az emberi szervezettel kapcsolatos témakört választanám, nem az ökológiásat.

Minden félelem ellenére, mégis az szóbelitől tartok nagyon még mindig. Biológiából ugye van az A tétel, ahol ki kell fejteni egy témát, de a B tételben milyen jellegű feladat van? Illetve kémiából az A és B rész miből áll? Az A az amikor egy tételt kell elmondani, a B pedig valamiféle problémamegoldó feladat? Valami ilyesmit olvasgattam itt az oldalon a feltett kérdéseknél, bár lehet, hogy rosszul írom. :)

Kémiából amit ajánlottál kísérletes könyv az megvan, akkor majd azt is nézegetem. Nekem is megvannak a Mozaikos biosz és kémiakönyvek, viszont én nemcsak azokból készülök, hanem még sok másik könyvből mind a két a tárgyból. Biztosra szeretnék menni, mert azért mégiscsak jobb ha az ember többet néz át, mintha kevesebbet. :)

Ha nem túl nagy kérés tudnál válaszolni a fentebb írt kérdésekre?:) Köszönöm előre is!:))

2013. jan. 21. 19:40
 3/9 anonim ***** válasza:

Nah nézzük..:) Kémia számításokat gondolom az ötösöm lesz-ből gyakorolgatod. Az a legjobb könyv, ha azt átveszed és megy is akkor nem lehet nagy gond. Elemző feladat valóban nem a legkönnyebb, de nagyrészt azt is tudnod kell majd, ha elméletet tudod. Persze kitudja mit fognak épp most kitalálni..Viszont erre a legjobb, ha átnézed az előző évek érettségijeit (középszintűeket is, ha más nem is, akkor csak ezt az elemzőseket ott is nézd végig mindenképp+ emeltek végig)

Biosz esszéíráshoz külön tipp szerintem nem kell. Megértem ha az embereset választod, az ökológiás elég kegyetlen szokott lenni..:D Szóval igazából meg lesznek hozzá adva a kérdések és azokra kell válaszolni, az a lényeg, hogy azokra válaszolj amilyen pontosan csak tudsz. Ez kb olyan mintha külön kis kérdések lennének egy sima feladatban, csak itt éppen egybe szövegbe kell írnod. De az a jó, hogy senki se nézi, hogy adtál-e neki címet, van-e bekezdés, befejezés, meg milyen szépen tudsz fogalmazni vagy ítál-e 5 oldalt.. Csak a lényeg, hogy legyen benne a válasz a kérdésekre..arra megy a pont.

Aztán..biosz szóbeli jól írtad, A részben inkább témakifejtős, de ott is lesznek természetesen kérdések, így azokra kell válaszolgatni, illetve a B részben általában egy szöveget kapsz, vagy ábrát, grafikont stb és azzal kapcsolatban lesznek kérdések, van amit a szövegből kell majd megválaszolni, de van amit persze csak úgy kérdeznek az elméleti részből ami épp oda kapcsolódik. De nagyon vegyesek a tételek én úgy vettem észre. Van amiben tök sokat ki lehet nézni a szövegből, van ahol meg szinte semmit, csak az időd veszi el az olvasás kb. Szóval ezért is mondom, hogy a biosz szóbeli nem valami emberbarát..:)

De amúgy még ha valami szar tételt is húzol, ne ess pánikba, menj ki és csak magabiztosan..:)

Azt hiszem mindenre válaszoltam..:) Még esetleg valami? Nyugodtan írhatsz, szívesen válaszolok..:) Melyik orvosira szeretnél menni amúgy?

2013. jan. 21. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Húú, nagyon köszönöm megint a segítséged!:D

Igen, az Ötösöm leszből gyakorlok, meg közbe-közbe a Mozaikosból, bár egyelőre az elsőként említetteken próbálom elsajátítatni a számolási dolgokat, mert a Mozaikos fgy-be sztem kicsit nehezebbek vannak, de azokat is meg szeretném még oldani az érettségiig. Sőt biztató is lenne, ha meg tudnám őket oldani,az megnyugtatna, hogy már jó úton járok.:)) Az elemzős feladatokhoz pedig köszi a tanácsot!:)

Bioszból remélem fel tudok úgy készülni az írásbelire, hogy ne okozzon gondot az elmélet alkalmazása. Olvastam, hogy azért az se olyan egyszerű, de bízok benne, hogy kellő tudással nem lesz olyan vészes.:) Szóbelinél magad dolgoztad ki a témaköröket? Lehet fura kérdés, de kb. hány oldalasak lettek?

Amúgy hogy tudtad teljesen frissen tartani az egész anyagrészt?

Egyébként Pécsre szeretnék menni, bár Pest közelebb lenne, de mégis inkább a másik tetszik.:) Te is orvosira jársz, hogy mindegyikből emelteztél?:)

Ismételten köszönöm, hogy ilyen sokat segítettél!:))

2013. jan. 21. 21:44
 5/9 anonim ***** válasza:

Nagyon szívesen! :) Amúgy szóbelire nem dolgoztam semmit ki, csak a könyvekből tanultam...igazából szerintem nem is lehet tételezgetni..fölösleges is, hiszen bármi lehet.

Igazából sok az anyag, de mindig ismételgettem, haladtam szépen, egy nap átnéztem a 10.es bioszt, másik nap a 11.est harmadik nap befejeztem a 11.est(mert ugye az elég sok, így maradt mindig) +a 12.est. utána jött a kémia..ott is általában részenként ismételtem..általános, szerves, szervetlen. Persze ha nem csak átfutsz rajtuk, hanem rendesen értelmezve olvasod, akkor 1-1 egész napok ezek. Plusz kíírtam amik nem nagyon mennek vagy nehezebbek. Külön füzetnyi gyűlt össze bioszból és kémiából is, így szóbeli előtt pl már csak azt olvastam át, hiszen amik kisujjból mennek azokkal felesleges tölteni az időt..:)

Amúgy én tavaly érettségiztem májusban, akkor is mindkettőből emelteztem, de ugye nem volt valami szerencsés..hiszen nagyon nehézet kaptunk. Úgyhogy ősszel újra mentem mindkettőből és sokkal jobbak lettek, így szerintem már elég pontom van az orvosihoz, tavasszal már nem megyek..:) Várom a júliust..:) Én debrecenbe szeretnék menni amúgy..:)

2013. jan. 22. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a sok segítséget!:)) Így jobban megtudtam, hogyan zajlanak ezek a dolgok.

Minden jót az orvosihoz!:D

Délelőtt még eszembe volt egy kérdés, de most véletlen se akar eszembe jutni. :S Ha eszembe jut még leírom.:)

Nagyon köszönöm még egyszer!:))

2013. jan. 22. 20:06
 7/9 anonim ***** válasza:
Okés :) Szívesen mégegyszer, és neked is sok sikert..:) Azért majd ha nem felejted el, írj ha megírtad őket, kíváncsi vagyok milyen lesz..:)
2013. jan. 22. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Rendben, mindenképp!:D
2013. jan. 22. 21:48
 9/9 A kérdező kommentje:
Szia!:) Írtam neked privát üzenetet, mert valamiben a segítségedet szeretném kérni!
2013. máj. 27. 11:32

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!