Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Milyen nyelvészeti ágat...

Milyen nyelvészeti ágat tanulmányozzak, ha dalszövegeket akarok elemezni a szakdolgozatomban?

Figyelt kérdés

Ami azt illeti, kommunikáció és médiatudomány szakos egyetemista vagyok, és a szakdolgozatomat mindenképp párhuzamba szerettem volna vinni a zenével, ezért a felkészítő tanárom a dalszövegek elemzését tanácsolta. Nyelvészetet nem igazán tanultunk, csak az alapokat. Nem tudom melyik része lenne nekem a megfelelő, hogy azt bizonyíthassam a dalszövegekkel, mennyi érzelmet tud átadni, mennyi háttér információt tartalmaz egy-egy sor, és miként veszik át az emberek a szövegek értelmét. Idősebbek/fiatalok/tanultak/iskolázatlanok, stb más-más értelmet nyilvánítanak 1-1 dalszövegnek. Melyik oldaláról közelítsem a nyelvészetet? Pragmatika? Mi lehet itt nekem hasznos?

Kérem, aki ért hozzá, segítsen nekem!

(elemzésnél még nem dőlt el, pontosan milyen előadók dalszövegeit fogom papírra vetni, de magyar-angol vegyesen lesz Müller Péter, Keith Richards, stb., de még ezen is változtathatok)



2012. dec. 28. 12:28
 1/2 anonim ***** válasza:

A pragmatikát mondanám én is. Vagy körülnézhetsz a pszicholingvisztika témakörben is.

A következőket pedig nem támadásból írom, mert nem ismerlek, nem tudom mennyire vagy ügyes-jártas a témában, csak nagyon sok naiv BA-s hallgatóval találkoztam az utóbbi években, akik szakdoga témát kerestek, és olyan témákba nyúltak bele, amikbe kiderült, hogy nem volt érdemes, vagy beletört a bicskájuk.

De valakinek az ördög ügyvédjének is kell lennie, úgyhogy gondold át ezeket:

1. én tanulok nyelvészetet, és én is nyelvészeti témából fogok szakdogát írni, de még úgy is félek tőle, hogy kevés a képzettségem a témában, hogy hosszú évek óta aktívan tanulom. Szóval gondold át, hogy nem merész dolog-e pragmatikából írni a szakdogádat úgy, hogy csak nyelvészeti alapokat tanultál.

2. Ha a felkészítő tanárod nem figyelmeztetett erre, akkor gondold át, hogy mennyire komolyan foglalkozik a témával... neki kéne lenni az elsőnek, aki szól.

3. szerintem nagyon sokan írtak már erről, úgyhogy az ötlet nem innovatív. Ettől függetlenül lehet, hogy egy nagyon menő és újító dolgozatot írsz belőle, csak gondoltam szólok, ha nem jutott volna neked is eszedbe.

Ezeket tényleg nem bántásból írom, hanem mert én is úgy voltam témaválasztáskor, hogy mentem a ötletekkel, amik nagyon tetszettek, izgalmasnak találtam, és mindig lehervasztották a mosolyt az arcomról. A BA-s szakdoga relatíve rövid, nagyon szűk témakört kell választani. És mivel a saját ötlet benne a lényeg, ha sokat írtak már róla, akkor az a 20-30 oldal gyakorlatilag csak a szakirodalmak feldolgozása lesz, az meg nem valami eredeti, nem igaz?

2012. dec. 29. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Teljesen igazad van!

Nagyon szépen köszönöm a jó tanácsokat, hasznomra válnak.

Az a baj, hogy a tanárral, aki felkészít, még csak egyszer beszéltem a témámról. Akkor javasolt ezt-azt, de semmi konkrétummal nem segített a továbblépésben. Azóta is csak a témám körül toporgok. Szerettem volna zenét vinni a szakdolgozatomba, mert gyakorlatilag az az egyetlen, vagy legfőbb dolog, ami iránt erősen érdeklődök. Nem találtam még hasonló szakdoga-témát, bár a dalszövegelemzés tényleg nem innovatív. Félek én is, hogy mellényúlok. Viszont abban biztos vagyok, hogy a szakomon, nem szükséges, hogy újjal rukkoljak elő, valószinüleg így is meglesz :/

Köszönöm a segítséget!!! Kedves tőled!

2013. jan. 3. 12:26

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!