Verselemzés? Hogyan?
Soha nem írtam még ilyet, nem is gyakoroltunk a suliban, senki az osztályból, holnap mégis egy ismeretlen verset kell elemezni, rendesen, ahogy érettségin kell. A tanár elmondta, minek kell a bevezetésben, tárgyalásban és befejezésben, de semmi mást nem. Hogy lehet oldalak írni egy versről? Légyszi, valahogy segítsetek!
17/L
Az tulajdonképpen teljesen mindegy, hogy melyik verset kell elemezni, az a fontos, hogy a költőt ismerd. Minden költőnek megvannak a maga jellegzetességei, vallása, hite, magánélete, család, szerelem, nézetei, ezek mind tükröződhetnek a verseiben.
Mi úgy tanultuk, hogy egy jó verselemzést egy mondattal kell kezdeni, amiben a költőt helyezzük el. Legyen benne, hogy hányadik századi költő és melyik irányzatokat, eszméket képviselte. Ez állítólag megmelengeti a magyar tanárok szívét. Aztán címmeditálj, ha toposz van benne, fejtsd ki, ha idegen eredetű a szó, azt magyarázd.
Az egész verselemzés tulajdonképpen egy hatalmas belemagyarázás abba, amit tudni lehet a költőről.
A tartalmáról nem kell sokat írni, ha tartalmilag lehet, akkor próbáld felbontani a verset részekre, részenként könnyebb elemezni. Szerkezetéről, alakzatokról, hangulatáról, központozásról lehet sokat írni. Fontos az intertextualitás is, ezt is szeretik a tanárok, mert műveltségre utal. A lezárás lehet szubjektív, de nem szabad bírálni! Azt írhatod indoklással, hogy nem tetszett a vers, mert... de azt nem írhatod, hogy " ez a vers nem jó" .
Nem kell félni tőle, biztos sokat elemeztetek együtt, oda kell figyelni az ilyen apróságokra, ne ismételd magad, írj bővített mondatokat, de ne rizsázz. Hajrá :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!