Miért így írjuk?

Figyelt kérdés

Pl. A család elment vásárolni. A két lányuk viszont inkább elment a moziba.

Miért egyes szám harmadik személyben ragozzuk az igét, mikor többes számról beszélünk?


2012. dec. 2. 18:03
 1/2 anonim ***** válasza:

A lányaik viszont elmentek vásárolni. --> így a többesszám

A két lányuk elment --> a magyar nyelv szépsége, hogy ragozásban így egyes számnak tűnik, hisz nem mondasz olyat, hogy a két lányaik elmentek, marad az, hogy a két lányuk elment, egyébként ha egy lányuk lenne, azt is ugyanígy mondanád.


Két lányuk elment. A lányuk elment. Lányuk = egyes szám, emiatt a ragozás

Lányaik elmentek - na itt lenne a többes szám


Egyébként te magyar vagy? Mert a kérdés alapján inkább külföldinek tűnsz, olyan a kérdés, mint amikor megkérdezem, hogy angolban miért nincs dupla tagadás, érted :) - amit mellesleg értek, mert logikus, de a mi nyelvünk duplán is letagadja, amit egyszerűbben is ki lehetne fejezni.


Igen, más nyelveken az alany is többes számba kerül, emiatt a többes számban ragozás.

2012. dec. 2. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ!:) Igen, magyar vagyok, azért tettem fel a kérdést, mert bár tudtam, hogy így kell írni - illetve ösztönösen így írtam, hiszen a másik verzió alapból furán hangzik -, nem tudtam, hogy miért is van ez így.:)
2012. dec. 2. 18:19

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!