Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Üdvözletem! 40 évesen,20 éve...

Cira Éva kérdése:

Üdvözletem! 40 évesen,20 éve tett érettségivel szeretnék diplomát szerezni, de mindenhol csak a most érettségizőknek vannak információk. Van olyan hely, ahol megnézhetem azt, hogy milyen felvételi követelmény vonatkozik rám?

Figyelt kérdés
2012. nov. 23. 12:26
 1/7 anonim ***** válasza:
Ugyan azok a dolgok vonatkoznak rád, ugyanúgy kell jelentkezni.
2012. nov. 23. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 Andizsuzsi ***** válasza:

"Régi típusú" (2005 előtti) érettségi bizonyítvánnyal rendelkezők esetében a tantárgyi vizsgák automatikusan középszintű érettséginek minősülnek, az érdemjegyek az alábbi százalékos teljesítménynek felelnek meg:

- jeles (5) 100%,

- jó (4) 79%,

- közepes (3) 59%,

- elégséges (2) 39%.


A felvételi követelmények ugyan azok, mint a később végzetteknek.

2012. nov. 23. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
mire szeretnél jelentkezni?
2012. nov. 23. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Így van, ahogy az előzőek írják. De ha valahová emelt érettségi a követelmény, akkor abból újra kell emelt szinten érettségizni, mert a régi középszintűnek felel meg.
2012. nov. 23. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Valóban, a feltételek azonosak a frissen érettségizőknek és a korábban érettségizőknek.

A korábbi érettségijeid a 2. válaszoló által leírt százalékoknak felelnek meg.

Most már a legtöbb szakhoz kell egy emelt szintű érettségi, valószínűleg kénytelen leszel újra érettségizni egy tárgyból emelt szinten. De nézd meg az adott szak követelményeit, és ott meglátod, hogy kell-e emelt szintű érettségi.

2012. nov. 23. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

"Régi érettségi - új pontszámítás

1 2 előre »

2011.10.28

A felvételi során nem kerülnek hátrányba azok, akik régebben érettségiztek, előttük is nyitva áll a felsőoktatás. A felvételi eljárás során egységes szempontok alapján rangsorolják a jelentkezőket - függetlenül attól, mikor érettségiztek.


Alapképzésre (és egységes, osztatlan képzésre), valamint felsőfokú szakképzésre az jelentkezhet, aki legalább érettségi bizonyítvánnyal vagy azzal egyenértékű bizonyítvánnyal, tanúsítvánnyal, oklevéllel rendelkezik, függetlenül attól, hogy a jelentkező 2005 előtt vagy azt követően tette le rendes érettségi vizsgáját.


A pontszámításról itt olvashat bővebben, egy másik cikkünkben pedig különböző példákkal illusztráljuk a számítás menetét.


2005 előtti érettségi


Akik a kétszintű érettségi bevezetése előtt fejezték be középiskolai tanulmányaikat, azaz 2005 előtt szereztek érettségi bizonyítványt, nem kell feltétlenül újra érettségizniük. Korábbi eredményeik nem évülnek el, időkorlát nélkül felhasználhatják továbbtanulásuk során a felvételi eljárásban.


A 2005 előtt szerzett érettségi eredmények automatikusan (tehát külön elismertetés nélkül) középszintű érettséginek minősülnek és az érdemjegyek az alábbi százalékos teljesítményeknek feleltethetők meg:

a) jeles (5) középszint, 100%,

b) jó (4) középszint, 79%,

c) közepes (3) középszint, 59%,

d) elégséges (2) középszint, 39%.


Az érettségi pont számításakor nincs különbség az emelt szintű és a középszintű érettségi vizsgán elért százalékos eredmény között, így a 2005 előtt letett érettségi vizsgaeredmény automatikusan beszámítható a felvételi eljárás során.


Diplomával alapképzésre


Fontos kiemelni, hogy mindenkit, aki alapképzésre (egységes, osztatlan képzésre), valamint felsőfokú szakképzésre jelentkezik, a középiskolai, illetve érettségi eredményei alapján rangsorolják.


Abban az esetben is ezeket az eredményeket veszik figyelembe a felvételinél, ha a jelentkező már rendelkezik diplomával, felsőfokú végzettséggel. Az 1996 előtt érettségizőknél előfordulhat, hogy az intézmény adott esetben figyelembe veszi az oklevél meglétét ahhoz, hogy érettségi pontot számoljanak a jelentkezőnek.


Azt is fontos kiemelni, hogy a felsőfokú oklevélért nem jár többletpont. Kizárólag abban az esetben kapható érte többletpont, ha az oklevél egyenértékű egy felsőfokú (C1) államilag elismert komplex (C) típusú nyelvvizsgával.


Szöveges értékelés az érettségin - 1974


Akik 1974-ben érettségiztek, az értékelésük szövegesen történt. Ezeket az érettségi eredményeket a felvételi eljárásban a következőképpen minősítik:

a) megfelelt: középszint 79%;

b) jól megfelelt: középszint 100%.


Kell-e feltétlenül újra érettségizni?


Akik a felvételi eljárás événél korábban tették le rendes érettségi vizsgájukat, azok számára adott a lehetőség újabb érettségi vizsgát tenni egy, kettő vagy akár több tárgyból is.


A jelentkező egyéni döntésétől függ, hogy a felvételi érdekében tesz-e újabb érettségi vizsgát vagy pedig a már meglévő eredményeivel vesz részt a felvételi eljárásban. Abban az esetben azonban, ha a jelentkező nem rendelkezik a szakon előírt érettségi tárgyak közül legalább kettőből érettségi eredménnyel, nem lehet felvételi pontot számolni, mivel nem teljesítette a felvételi alapvető feltételét (lényegében a jelentkezése érvénytelen). Ezért amikor a jelentkező mérlegeli, hogy a felvételi érdekében szándékozik-e érettségi vizsgát tenni, az első és legfontosabb, amit ellenőriznie kell, hogy a szakon előírtak közül legalább kettőből van-e érettségi eredménye.


Ez alól kivétel: ha a felsőfokú végzettséggel rendelkező jelentkezőnek a meghatározott vizsgatárgyak közül csak egyből van érettségi eredménye, viszont 1996 előtt érettségizett, akkor ebből az egy tárgyból megállapított eredményének kétszerezésével kell kiszámolni az érettségi pontjait. Ha a meghatározott tárgyakból legalább kettőből is van érettségi eredménye, akkor az általános szabályt kell alkalmazni.


Ezen kívül még egy eset van, amikor mindenképpen szükséges külön érettségit tenni: általános orvos, fogorvos, gyógyszerész, állatorvosi, erdőmérnöki, építész egységes, osztatlan képzéseken, energetikai mérnöki alapképzésen, valamint germanisztika, anglisztika, romanisztika alapképzési szakok bizonyos szakirányain kötelező az emelt szintű érettségi eredmény teljesítése. Ha a jelentkező nem, vagy csak közép szinten rendelkezik az adott érettségi tárgyból eredménnyel, akkor szintén nem számolható érettségi pont.


Az emelt szintű érettségi teljesítésének kötelezettsége alól azonban szintén van kivétel: nem kötelező a jelentkezési feltételként meghatározott emelt szintű érettségi vizsga letétele annak, aki nem a kétszintű érettségi rendszerben érettségizett és felsőfokú végzettséggel rendelkezik.


Az egyes szakok érettségi vizsga követelményeit a Tájékoztató 1. sz. táblázata tartalmazza.


Új érettségi vizsgára akkor kell, vagy lehet jelentkezni, ha a felvételiző:


a felvételi szempontjából az érettségi pont számításához szükséges előírt tárgyból egyáltalán nem rendelkezik érettségi eredménnyel (ekkor mindenképpen szükséges érettségit tenni),

rendelkezik érettségi eredménnyel, de nem az előírt szinten: általános orvos, fogorvos, gyógyszerész, állatorvosi, erdőmérnöki, építész egységes, osztatlan képzésekre, energetikai mérnöki alapképzésre, valamint germanisztika, anglisztika, romanisztika alapképzési szakok bizonyos szakirányaira való jelentkezéskor - ekkor is szükséges az emelt szintű érettségi teljesítése -, kivétel ez alól a fentebb olvasható eset.

rendelkezik érettségi eredménnyel, de a kedvezőbb pontok elérése érdekében annak szintjén emelni szeretne,

eredményén - ugyanazon a szinten, de - javítani szándékozik.

Ha a jelentkező úgy dönt, hogy érettségi vizsgát szeretne tenni, akkor arra mindenképpen figyelnie kell, hogy a felvételi jelentkezéstől elkülönülten kell azt megtennie.


Az érettségi vizsgára történő jelentkezésről bővebb információt az Oktatási Hivataltól (www.oh.gov.hu) lehet kapni."

2012. nov. 23. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

ugyanaz vonatkozik rád, mint akárki másra. nincs korhatár!

felvételi pontjaidat az érettségi eredményekből számolják, sőt te még jobban is jársz, mert te alapból a jegyhez adható legmagasabb %-ot kapod.

pl vegyészmérnök akarnál lenni, akkor ha a matekod és a kémiás 5ös volt, akkor kapásból 400 pontod van. ha nyelvvizsgával is rendelkezel az megint egy csomó plusszpont.

2012. nov. 23. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!