Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Miért ilyen kiemelt tantárgy...

Miért ilyen kiemelt tantárgy az irodalom?

Figyelt kérdés
A zene, rajz, filmművészet meg a többi művészeti ág nem is számít szinte tantárgynak, irodalomból meg érettségizni is kötelező, holott verseket ma már csak egy szűk réteg olvas, kb. annyian, mint amennyien klasszikus zenét hallgatnak. mire jó ez a tantárgy azon kívül, hogy megutáltatja a tanulókkal az olvasást? Miért nem elég ANNYI belőle, mint a többi művészeti tárgyból? Jogi vagy gazdasági ismereteket tanulni pl. sokkal fontosabbak lennének szerintem. De még a sport is.
2009. aug. 15. 11:12
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
52%
Vajon miért?Akármilyen szakterületen fogsz dolgozni életedben,fogalmazni,neadjisten választékosan beszélni mindenhol tudni kell (legalábbis szellemi munkánál).Ebben segít az irodalom,mint tantárgy,és persze a sok olvasás.Amúgy csak középiskolában kötelező,ha annyira érdekel a zene,a filmművészet,vagy a rajz,egyetemen agyon tanulhatod magad akármelyikből,ha a megfelelő szakra jelentkezel.Különben meg... léteznek humán,inkább művészeti beállítottságú emberek,akiket baromira nem érdekelnek a jogi,és gazdasági ismeretek,legalább annyira,mint téged az irodalom.Ne csak magadra gondolj!Mondjuk azt sem értem,miért utáltatná meg az olvasást... na mindegy.
2009. aug. 15. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
0%

Istenem! Kérdező, ezzel magadat minősíted! Az irodalmon keresztül ismerheted meg a kultúránkat, annak fejődését. Az érzelmek kifejezésének árnyalt módjait. Nemcsak a balázs show szeretlek mer olyan pozitív vagy kategóriát.


Megtanulod használni a nyelvet. Az olvasáson keresztül elsajátítod a helyesírás alapjait. És nem utolsó sorban művelt leszel. Ha nem tetszik, akkor menj át valamilyen szakiskolába, ne gimnáziumba. Mivel a gimnáziumban elvileg az értelmiséget képzik.

2009. aug. 15. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
52%

Kedves utolsó válaszoló:

A hülye kommenteddel meg a saját hülyeségedet minősíted.


Kérdezőnek:

Annyiban télleg igazuk van a többieknek, hogy az irodalom fontos például fogalmazás szempontjából valamint kommunikáció szempontjából is, de például én azt nem értem, hogy mi értelme van ennyire belemenni a verselemzésekbe?


Engem ha kínoznának se tudnék 5 A/4-es oldalt teleírni egy 7 versszakos versről, meg szerintem hülyeség is, mert az egész csak egy nagy rizsa!


A kötelező olvasmányokba valami modernet is beletehetnének ne csak a régi iskola kötelezőit.


Mondjuk sz*r Sorstalanság helyett ha már drámában kutakodunk akkor szívesebben olvastatnám a srácokkal a Clint Eastwood szerepével Gran Torino c. film könyvváltozatát.Na az télleg egy fantasztikus film.


Kb ennyi a véleményem, de most biztos sokan lepontoztok.


B.

2009. aug. 15. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:

Kedves 16:30-as h.lye vagy, már bocs.

Szabad idődben azt olvasol, amit akarsz, olvass gran torino-t én is láttam a filmet.

Egyébként a sorstalanság nem kötelező olvasmány.

És a verselemzéseknek van haszna. Idén érettésgiztem, szóval átlátom a helyzetet. Ha nem ismered fel, hogy érted/miattad van az egész, az már a te problémád.

De ne akarjátok jobban liberalizálni az oktatást, így sincs színvonala. Egyébként egyetemen már nem kell ilyeneket tanulnotok, de amíg érettségi előtt álltok, addig kell. Mivel az érettségi a szellemi érettségről szól, akár hiszitek, akár nem. És ebbe bele tartozik az is, hogy művelt vagy és képes vagy értelmezni egy kommunikációs folyamatot és képes vagy a dolgok mögé látni.

2009. aug. 15. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:

Az egész osztályban én olvastam a legtöbbet, és a helyesírásom is mindig jó volt, ennek ellenére utáltam az irodalmat, mint tantárgyat. Gazdasági és jogi ismereteket nem azért lenne szükséges tanulni, mert annyira érdekfeszítő (szerintem sokkal unalmasabb az irodalomnál is), hanem hogy pl. ne vágjanak át akkor sem a gonosz kókler bácsik, amikor apucika már nem fogja a kezed, és ne vegyél fel SOHA, DE SOHA olyan hitelt, amitől utána hajléktalan leszel (vagy ha megteszed, legalább tudj róla). A legtöbb ember a legalapvetőbb gazdasági kifejezések hallatára is csak bámul ki a fejéből. Nem azt mondom, hogy teljesen ki kéne szorítani az iskolából az irodalmat, de nem kéne neki ekkora teret adni. És akit nem érdekel az irodalom, annak miért MUSZÁJ érettségizni belőle? Nem fontosabb, mint a rajz, és fogalmazni is csak annyira tanít meg, mint amennyire a rajzóra rajzolni, vagy az énekóra énekelni. Természetesen írni-olvasni muszáj megtanulni, amíg valaki analfabéta, addig ez a tantárgy az egyik leghasznosabb (és ahogy hallom, pont ezt a részét hanyagolják el gyakran), de miért kell ennyire komolyan venni?

És ráadásul a kötelező olvasmányok és versek nagy része (persze nem az összes)is idejét múlt, unalmas, depressziós sallang (az irodalomkönyvekről nem is beszélve, amik aztán iszonyú hülye értelmezéseket próbálnak az emberek szájába rágni, amin talán még maguk az írók is röhögnek... a tizenegyedikes tankönyvem maga írta, hogy Gogolt megdöbbentette, hogy egyesek társadalomkritikát magyaráznak bele a szövegeibe, de természetesen ő tudta rosszul), és inkább megutáltatják, mint megszerettetik az olvasást, már az alsóban. Szerintem is van pár "kihagyhatatlan" mű, amiknek az elolvasása tényleg az életet gazdagítja, de az már mindenkinek az egyéni ízlésétől függ, hogy melyek ezek a művek, az iskolának legfeljebb valami támpontot kéne nyújtania. Azt úgy nem lehet, hogy előírják, hogy az Anyám tyúkja az abszolút fantasztikus lírai mű, amit mindenkinek muszáj elolvasni, és ami talán rosszabb, muszáj szeretnie is. Ha meg azt érzem, hogy Karinthy paródiái kb. annyira viccesek, mint a kisöcsém hónaljhangja, akkor azt titkolnom kell, különben kinéznek a társadalomból (ide is csak azért merem leírni, mert ez egy anonim oldal:D). Az igazság az, hogy ki nem állhatom a TV-t, de azt hiszem, a Légy jó mindhalálig helyett inkább tényleg Mónikát választom, bármekkora falusi tahó is vagyok emiatt.:O)

2009. aug. 15. 19:51
 6/13 A kérdező kommentje:
Nahát, ez hosszú lett, nem baj, most legalább talán átérzitek, miről pofázok. elmehetnék irodalomkönyv-írónak.:D
2009. aug. 15. 19:53
 7/13 anonim ***** válasza:
Én egyetértek veled, pedig éppen magyar szakot végeztem. Nem az ellen volt kifogásod, hogy művészeteket oktassanak, hanem hogy a művészetek közül miért emelik ki éppen az irodalmat. Teljesen logikus okfejtés. A Magyartanárok Egyesülete már réges rég foglalkozik azzal a témával, hogy a kötelező olvasmányok nem a mai diákok érdeklődésének megfelelők. Sajnos isten malamai lassan őrölnek, győz a konzervatívizmus, mert az kényelmes. Azért ma már nagyobb a tanár szabadsága, hivatalos kötelező olvasmányok helyett már ajánlott olvasmányokat javasol a tanterv. Remélhetőleg egyre több újgenerációs magyartanár ébred rá arra, hogy ha valóban nem megutáltatni akarja az olvasást, akkor az olvasnivalókat és a feldolgozás-számonkérés módját a XXI. századi életformához és befogadókhoz alakítja.
2009. aug. 15. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
100%

Teljesen egyetértek a kérdezővel. Nekem sem azzal van bajom hogy bizonyos tantárgyakat oktatnak, hanem azzal hogy annak a tantárgynak melyik "részét" oktatják. Nah, megpróbálom egy példával elmagyarázni.


Biológia: Jó hogy tanítják de szerintem sokkal többet kellene tanulni az emberi testről, betegségekről. Nem pedig egy évig azt hallgatni hogy hogyan mozog a giliszta, mi az a haploid vörösfenyő, hogy néz ki belülről egy fülemüle.:)

2009. aug. 15. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
45%

Szerintem mi pont egy jó magyar tanárt fogtunk ki.

Egyébként a biológiára, sőt a kémiára végképp nincs semmi szükségünk vagyis nagy részére nincs.

2009. aug. 16. 00:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

16:49


Látom kifogtam egy vaskalapos pedagógust.

Képzeld el Pesti suliban kötelezővé akarták tenni azt a sz*r Sorstalanságot és lehet, hogy azóta kötelezővé is tették, szóval csendben maradhatsz.


Ha meg a dolgok mögé látáson azt érted, hogy 7 versszakba beleképzelsz olyan dolgokat amik lehet marhára nem is úgy voltak akkor gratulálok neked.

Ezt inkább képzelőerőnek nevezném.

Hát te?


B.

2009. aug. 16. 00:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!