TELC vagy ECL nyelvvizsgát tegyek angol nyelvből?
ECL
Talán ez tűnik a legegyszerűbb nyelvvizsgának. Két levélírási feladat van, két szövegértési feladat. Azért van kettő mindegyikből, hogy ha valamely véletlen folytán az egyik téma szókészlete nem ismerős a számodra, még mindig ott van a másik és van esélyed letenni a vizsgát. Készségenként kell 60%-ot letenni, de ha a szövegértés és levélírás készségek 80% felett vannak, az auditívnál elfogadják az 50%-os teljesítményt is.
Nincsen benne ún. "language elements" feladat, ahol az angol nyelvtani szerkezeteket kérik számon, ezért kevesebb nyelvtani tudással is át lehet menni. A szövegértés viszont nehezebb, mint más nyelvvizsgán. A feldolgozandó szöveg tele van összetett mondatokkal és olyan kifejezésekkel, amivel ritkábban találkozunk.
Az auditív részénél dialektusokat is hallhatsz (pl. skót munkásember), általában nehezebb a Rigó vagy a TELC vizsga auditív részénél.
A szóbeli része viszont egyszerűbb. Vannak bizonyos típustémák, amelyeket kérdeznek, ilyenek pl.: utazás, egészség, kommunikáció. Egy képcsoportról kell nyilatkozni, illetve ezen felül a vizsgáztató tanár felvet valamilyen témát, amiről beszélgetni kell. Rendkívül jól fel lehet készülni rá.
Még egy dolgot meg kell említenem. Az értékelés elvileg úgy történik, hogy akik a ponthatár közelében vannak (akár alulról, akár felülről közelítik a lécet), azok hangfelvételét kiküldik Londonba. Ott felülbírálhatják az itt adott pontértéket. Általános szabály: a kisebb vidéki vizsgaközpontokban könnyebb átmenni mert a vizsgáztatók talán kevésbé felkészültek.
Nemrég jelentősen megnehezítették ezt a fajta vizsgát, további nehezítés ezért nemigen várható. Annak ajánlható ez a nyelvvizsga, aki könnyen ért angol szövegeket, szókincse nagyobb az átlag nyelvtanulóénál és nincs gondja az egyszerű mondatszerkezeteket használó idegen nyelvű fogalmazással.
(T)ELC
Nem összetévesztendő az ECL-lel, de két teljesen különböző vizsgáról van szó. Eddig legtöbben úgy gondolták, ez a vizsga volt a könnyebb, ez azonban 2005. őszétől megváltozik. Jelentős nehezítés várható a vizsgafeladatokban.
Az első három rész szövegértési feladat: címeket és állításokat kell párosítani szövegrészletekhez, illetve egy szöveg alapján három alternatívából kiválasztani a helyes választ egy kérdésre. Ez eddig könnyű. Utána jön a már említett "language elements". Ebből az egyik a,b,c választásos, vagy prepozíciókra, vagy idők használatára, szenvedő, műveltető stb. szerkezetekre, tehát alapban a törzs nyelvtani anyagra kérdez rá. Mellőzi a Rigó által annyira kedvelt részleteket. Tehát egyértelműen több nyelvtani tudás kell ehhez, mint az ECL-hez. A másik kiegészítéses feladat sokak szerint nehezebb, 10 helyre kell beilleszteni 15 szót egy közepes nehézségű szövegbe (könnyebb a szöveg, mint az ECL szövegértési feladatai). Ráadásul a kieső öt szót úgy találják ki, hogy összetéveszthető legyen öt beillő szóval. (Itt jön jól, ha tudod hogy a develop ige, a development pedig főnév.) Nem könnyű, de nem is olyan nehéz, mint sok nyelvtanuló gondolná. Aztán jön a levélírás. Itt is van egy pici nehézség: kombinálva van szövegértési feladattal. Ugyan ez általában rövid, de azért megvan az esélye a félreértésnek, ami pontveszteséggel jár. Ráadásul csak egy van, tehát, ha nem érted, meg vagy lőve. Megkoronázva ezt: itt nem 60, hanem 80%-ot kell teljesíteni.
A szóbeli egyrészt könnyebb, másrészt nehezebb. Van egy kis levélkéd, amiben valaki önmagáról ír, azt össze kell foglalnod saját szavaiddal, és pár kép közül ki kell választanod, mit javasolsz neki. Ez egyszerű - mit több, egyszerűbb, mint az ECL. Ezután jön a nehezebb rész: van 8 állításod, és azok segítségével kell beszélgetést folytatnod a partnereddel egy adott témáról. Nos, itt az a probléma, hogy beleütközhetsz olyan szövegbe, ahol ismeretlen szavak miatt egyszerűen nem érted az állításokat, vagy egyszerűen nincs véleményed a témáról magyarul sem. Alapvetően a témák előre jelezhetők: egy vidéki vizsgaközpontban három egymást követő vizsgán ugyanazok az állítások szerepeltek; mentségükre szóljon, negyedikre lecserélték. Olyasmi témák vannak, mint az üzletek hétvégi nyitva tartása (ez volt az a téma, amit annyira szerettek), környezetünk védelme, egészséges élet, tehát ún. divatos társadalmi vitatémák. Ez utóbbi, állításos feladat nem mindig van, néha helyette a feladat, hogy meg kell egyeznetek valamiben, vagy együtt kell valamit csinálnotok a partnereddel. Ilyen volt pl.: hogy az angol tanárotoknak ajándékot kell vennetek vagy bulit kell rendezni valakinek.
Az auditív könnyebb. Sok kisebb szöveg, amelyek közül, ha egyet nem értettél, még mindig ott a többi. Igaz-hamis választásosak a feladatok: hallasz egy szöveget, van egy állítás azzal kapcsolatban, és arról kell dönteni. Például, van egy kis szituáció, hogy egy étteremben odajön hozzád a pincér, és azt mondja, hogy várni kell a marhasültedre 25 percet és megkérdezi, nem szeretnél-e mást rendelni. Az állítás pedig erre a következő: a pincér és azt mondta, nincs marhasült. Tehát az állítás hamis. Van négy másik ilyen szituáció és két másik hasonló feladat, nem kell tehát pánikba esni, ha egyet nem értesz.
köszi a válaszodat! Nagyon hasznos. :)
Akkor ECL-nél egy rövid és egy hosszú levél is van?
ECL minta vizsgákat nem találok neten,ahol átláthatom az egész vizsga felépítését?
Köszi. ;)))
Szerintem nekem könnyebb lenne ezek alapján az ECL,mivel nyelvtant nem szeretem annyira, szövegértés és levélírás viszont jól megy.:)
ECl-en minden egyes részfeladatból (szövegértés,hallott szöveg, nyelvtani rész) hány százalékot kell elérni? Mindennél 40%-ot? És akkor meg is van a vizsga?
A vizsgák értékelése
Készségenként egységesen 25-25 pont szerezhető az ECL vizsgán, amely a 2008. decemberi vizsgákkal kezdődően akkor eredményes, ha a jelölt mind a szóbeli, mind az írásbeli vizsgán készségenként legalább 40%-ot elér, összességében pedig eléri mindkét vizsgán külön-külön a megszerezhető pontszám legalább 60%-át.
A mért készségek és pontértékük
Szóbeli vizsga Nyers pontok
Hallott szöveg megértése 25 pont
Szóbeli kommunikáció 25 pont
Írásbeli vizsga
Írásbeli kommunikáció 25 pont
Olvasott szöveg megértése 25 pont
Elérhető maximum (2x50 pont): 100 pont
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!