Nagyon szeretem a kémiát és a jövőben ezzel szeretnék foglalkozni! A kémia tanárnőn és a vegyészen gondolkoztam, de nem tudok dönteni! Te melyiket ajánlanád? Miért azt? Milyen Gimnázium és Egyetem/Főiskola lenne ahhoz a legjobb? Köszi a segítséget!
Szia.
Én vegyészmérnöknek tanulok Veszprémben. Itt van a legrégebbi, és legjobb vegyészmérnök képzés, nem a BME-n. (Régen veszprémi vegyipari egyetem volt a neve, ahol csak vegyészmérnököket képeztek.) Csak a tévhitek elkerülése végett.
Ha a kémia érdekel, akkor viszont ne vegyészmérnöknek tanulj, mert kb. köze sincs a kémiához. A vegyészmérnök a gyártással és annak irányításával foglalkozik, és nem pedig laborban dolgozik. A vegyészmérnök gyárakat irányít, ebből kifolyólag rengeteg mérnöki tárgya van, amihez sok matek és fizika kell. Ezt úgy értsd, hogy arra épülnek a tárgyak. Mondok néhány példát: folyamatirányítás, transzportfolyamatok, áramlás és hőtan, technológiai rendszerek tervezése, modellezése, eljárástervezés, elektronikát is kell tanulni. Persze kémiát is tanulsz, de nem akkora óraszámban mint a másik kettőre épülő tárgyakat.
Ha mégis ez érdekelne, el tudsz menni dolgozni a MOL-hoz, Százhalombattára az olajfinomítóba. Ezt csak Veszprémben tudod tanulni, a MOL ott termeli ki magának a leendő vegyészmérnök munkaerőt. Aztán Budapesten van még nagyon sok gyár, gyógyszergyárba, textilgyárba, bármilyen vegyipari gyárba el tudsz menni, és te irányítasz majd sok mindent ott.
Ha a kémia érdekel, vegyésznek mennék a helyedben. A vegyész tanul matekot és fizikát is, de a legnagyobb óraszámban a kémiát tanulja. Rengeteg kémiai laborgyakorlata van. Na és ő az, aki laborban fog dolgozni.
"A tanulmányaikat alapszakon befejezõ fiatal szakemberek a vegyipari termelésben, akadémiai és ipari kutatóintézetekben, analitikai, agrokémiai, egészségügyi, élelmiszeripari, minõségbiztosítási, növényvédelmi laboratóriumokban, valamint igazgatási és környezetgazdálkodási, környezetvédelmi területeken képesek feladatokat ellátni.
A kémián alapuló, vagy ahhoz kapcsolódó ipari ágazatok, a pénzügyi szektor után, a második legnagyobb jövedelmet tudják biztosítani a kezdõ szakemberek számára!"
Sokan, közte én is azt hittem, hogy a vegyészmérnök megtanulja azt, amit a vegyész tud, és még mellette a mérnöki tárgyakat is. Na ez nem így van. Egy vegyész sokkal jobban ért a kémiához, mint egy vegyészmérnök. Egy vegyész viszont nem fog tudni egy gyárat irányítani, mert nem ért a gépekhez, tervezéshez, irányításhoz.
A kémia tanárról nem tudok nyilatkozni, arról semennyi rálátásom sincs. Ha motivál a pénz, nyilván nem annak mész. Másfelől, az is egy szép szakma. Csak kár, hogy a legtöbb fiatalt nem érdekli a kémia, és félő, hogy így elveheti a tanár kedvét a tanítástól. Persze az is benne van, hogy megszeretteted a kémiát a gyerekekkel. :)
A vegyipari szakközépiskola tényleg okos dolog, ha már ilyen hamar eldöntöd, mi az ami érdekel. Én úgy hallottam a pécsi vegyipari a legjobb (egy egyetemi professzorom mondta, ő oda járt, mondjuk lehet elfogult :) )
Én gimnáziumba jártam és nagyon gyenge tudást adott matekból, kémiából és fizikából is. Szóval ha már most tudod, hogy jobban érdekelnek a természettudományos tárgyak, akkor igyekezz olyan középiskolát választani, ahol arra mennek rá jobban, és nem a humán tárgyakra.
Végül belinkelem neked a vegyészmérnök, és a vegyész tárgyakat, hogy lásd a különbséget. És vedd észre azokat a tárgyakat is, amikben nincs benne a kémia szó, mert azokért sokszor vért izzad az ember.
Remélem tudtam segíteni, és kaptál egy képet mind a kettő szakról, és szakmáról.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!